آمریکا: مناقشه اعراب با قطر مسئله‌ای خانوادگی است

3 تير 1396 ساعت 8:49


سخنگوی کاخ سفید با ادعای تلاش آمریکا برای میانجیگری در حل بحران قطر، از مناقشه اعراب به عنوان مسئله ای خانوادگی یاد کرد که باید در چارچوب منطقه ای حل و فصل شود.

به گزارش مهر به نقل از بی بی سی، «شون اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری خود از بحران قطر به عنوان مسئله ای خانوادگی یاد کرد و از لزوم حل اختلاف ها در چارچوب منطقه ای سخن گفت.

گفتنی است قطر از حدود ۲ هفته پیش به اتهام حمایت از تروریسم از سوی عربستان سعودی و متحدینش تحت تحریم های شدید قرار دارد حال آنکه کشورهای متخاصم روز گذشته با ارائه لیستی از شروط ۱۳ گانه به دوحه فرصتی ۱۰ روزه برای تصمیم گیری دادند.

مهمترین شروطی که در این لیست برای قطر تعیین شده قطع روابط دیپلماتیک با ایران و حزب‌الله، تعطیلی کامل شبکه الجزیره و برچیدن پایگاه نظامی ترکیه از خاک این کشور است.

گفتنی است اگرچه کشورهای عرب منطقه از رابطه خوبی با واشنگتن برخوردار هستند، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا هنوز اظهار نظری رسمی درباره شروط ۱۳ گانه ارائه نکرده است.

این در حالی است که به گفته اسپایسر، حل این مسئله که به زعم وی خانوادگی است، بر عهده ۴ تحریم کننده اصلی شامل عربستان، بحرین، امارات و مصر است.

البته اسپایسر از آمادگی آمریکا برای میانجیگری هم سخن گفت. با این حال تاکید کرد که حل این مشکل در چارچوب منطقه ای امکان پذیر است.

 اظهارات اسپایسر در حالی ایراد شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با حمایت از تصمیم ریاض، موضع خصمانه ای نسبت به دوحه اتخاذ کرده و این کشور را حامی تروریسم خطاب می کند.

با این حال، میزبانی قطر از بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه، واشنگتن را مجبور به میانه روی و اتخاذ رویکردی میانجیگرانه در این ماجرا می کند.


کد مطلب: 486055

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcftvdjtw6dcxa.igiw.html?486055

الف
  http://alef.ir