اظهارنظر تازۀ اوباما دربارۀ توافق هسته‌ای ایران/ ترامپ سرانجام به عاقلانه نبودن ابطال برجام پی می‌برد

بخش سیاست خارجی الف، ۲۹ آبان ۹۵

29 آبان 1395 ساعت 13:14


ایسنا نوشت: باراک اوباما در گفت‌وگوی اختصاصی با رسانه‌های آلمانی به بحث درباره مسایل گوناگون پرداخت و درباره توافق هسته‌ای ایران، گفت: دونالد ترامپ در نهایت خواهد پذیرفت که کنار گذاشتن این توافق غیرعاقلانه است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه آ.ار.د (ARD) و هفته‌نامه اشپیگل آلمان در پاسخ به پرسشی درباره لغو و از بین بردن برخی اقدامات مانند توافق هسته‌ای ایران یا توافق‌نامه تغیر آب و هوای پاریس از سوی دونالد ترامپ، گفت: اجازه بدهید مثال توافق هسته‌ای ایران را در نظر بگیریم. مباحث شدیدی درباره این موضوع شکل گرفت. افراد زیادی بودند که به شدت نسبت به این توافق تردید داشتند. آنها معتقد بودند ایران به تعهداتش عمل نخواهد کرد.

اوباما اضافه کرد: البته در حال حاضر ما یک محک و برهان یک‌ساله‌ای را داریم که در واقع ایران هر کاری که گفته بود قصد انجام آن را دارد انجام داده است و بدون مداخله در جنگ، از طریق دیپلماسی توانسته‌ایم بسیاری از ظرفیت‌های ساخت بمب هسته‌ای ایران را برچینیم.

وی با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران مورد حمایت گسترده جامعه بین‌المللی قرار دارد، افزود: من فکر می‌کنم سرانجام رئیس جمهور منتخب این موضوع را خواهد پذیرفت و کنار گذاشتن آن غیرعاقلانه خواهد بود.

نکته جالب توجه در این گفت‌وگو این بود که اوباما از بردن نام ترامپ خودداری می‌کرد و در طول گفت‌وگو از وی با عنوان «فرد جدید» و «رئیس‌جمهور منتخب» یاد می‌کرد.

اوباما همچنین درباره مخالفت ترامپ با برنامه های درمانی وی هم گفت که اگر او هم بتواند با عدالت درباره بیماران رفتار کند در این صورت وی هم از رئیس‌جمهور منتخب حمایت خواهد کرد.

به گزارش الف، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا که خود اعتقاد دارد برجام توافقی بد است و مفاد آن باید دوباره مورد مذاکره قرار بگیرد، سه گزینه برای پست‌های مهم امنیتی-قضایی معرفی کرده که هر یک از دیگری ضدبرجام‌تر هستند.

مقامات ایرانی در برابر موضع ضدبرجامی مقامات آمریکایی و به خصوص ترامپ و یارانش، مواضع مختلفی اتخاذ کرده‌اند.

برخی به واسطه منصب حقوقی و دخیل بودن در مذاکرات، به بررسی جوانب حقوقی پایبند ماندن یا نماندن آمریکا به برجام پرداخته‌اند و برخی هم از این گفته‌های آمریکایی‌ها، ابراز تأسف کرده‌اند.

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اما در دیداری که اواخر خرداد ماه سال جاری با سران سه قوه داشتند، موضع شفاف نظام را در این خصوص اعلام کردند و گفتند « ... اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد.»
 


کد مطلب: 415459

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfttdj1w6dyja.igiw.html?415459

الف
  http://alef.ir