«بیگانه می‌خندد »؛ سارا محمدی اردهالی؛ نشر مروارید

29 آبان 1393 ساعت 15:10


بیگانه می‌خندد
شاعر: سارا محمدی اردهالی
ناشر: مروارید، چاپ اول پاییز ۱۳۹۲
۱۰۲ صفحه، ۵۵۰۰ تومان


این کتاب را فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

«بیگانه می‌خندد» مجموعه‌ای شامل ۷۶ شعر سپید است از سروده‌های سارا محمدی اردهالی در سال‌های ۸۹ تا ۹۱. «راه شیری»، «بیداری»، «تابلوی میان راه»، «ساعت‌ها»، «۱۳۸۹»، «تاریکی مطلق»، و... از جمله عناوین اشعار این مجموعه است.

کم و کیف اشعار این مجموعه حکایت از اعتماد شاعر به ناخودآگاه شعری و غریزی در حین سرودن دارد و شاید از همین منظر است که رد دغدغه‌هایی ناشی از فضایی کم و بیش ملتهب زندگی فردی و اجتماعی را در لابه‌لای این اشعار می‌توان احساس کرد. چنان‌که گویی اضطراب و سرخوردگی تحمیل‌شده بر وجود شاعر بر پاره‌ای اشعار این مجموعه نیز سایه افکنده است.

«کارهای من مانند یک زنجیره هستند. ممکن است موفقیت‌ها و یا عقب‌گردهایی داشته باشند، اما به‌طورکلی من هنوز از قبل برای فرم کتابم تصمیم نمی‌گیرم. شعرهایم ادامه تجربیاتی است که در زندگی روزمره دارم و با توجه به روحیه‌ای که دارم، شکل گرفته‎اند.»

در شعری با عنوان راه شیری از همین مجموعه می‌خوانیم:

آخرهای شب
از شترمرغ‌هایمان پیاده می‌شویم
هتل روی درخت گردوی تنومندی است
دارکوبی فراک پوشیده نزدیک می‌آید
گذرنامه‌هایمان را می‌گیرد
پرت می‌کند پشت سرش
از درخت بالا می‌رویم
قرن‌ها می‌گذرد
خورشید خاموش می‌شود
به اتاق می‌رسیم
سقف ندارد
نگاهم می‌کنی
چشم‌هایت
پروانه‌ای فیروزه رنگ می‌شود

از دیگر ویژگی‌های اشعار این مجموعه جنبه‌های روایی برخی از اشعار و نیز کارکرد برخی از اشیاء به‌عنوان ناظر در نگریستن به جهان است.

«فکر می‌کنم این کتاب یک قدم سنگین بوده که برداشته‌ام و با انتشارش باری از دوشم برداشته شده و حالا می‌توانم به دنبال کارهای دیگرم باشم. شاید حالا بتوانم هدف‎مندتر بخوانم و خودآگاه‌تر باشم. این دوره چون با سختی همراه بود، ناخودآگاه قوی‎تری دارد که می‎تواند از یک نگاه چندان خوب نباشد. درنهایت فکر می‎کنم راه بسیار درازی در پیش دارم و این کتاب‎هایی که تابه‌حال چاپ کرده‎ام، تنها شروع یک راه سخت و طولانی است.»

سارا محمدی اردهالی شاعر کم‌تجربه‌ای نیست و پیش‌تر مجموعه‌ شعرهای «روباه سفیدی که عاشق موسیقی بود» و «برای سنگ‌ها» را منتشر کرده است، اما بااین‌حال همچنان سیمای شاعری علاقه‌مند به تجربه را از خود نمایش می‌دهد. چنان‌که گویی این نوع رویکرد به تجربه در حوزه شعر را باید خصیصه شعری این شاعر جوان به‌حساب آورد.


کد مطلب: 249751

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcft1d0yw6djea.igiw.html?249751

الف
  http://alef.ir