فرهادی تازه‌ترین پروژه‌اش را کلید ‌زد

30 مرداد 1396 ساعت 15:43


کارگردان اسکاری ایران ماه‌ها پیش خبر داده بود تازه‌ترین پروژه‌ سینمایی‌اش را مردادماه در اسپانیا کلید می‌زند. امروز، سی‌ام مرداد، پنه‌لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارین جلوی دوربین اصغر فرهادی می‌روند.

روزنامه اعتماد نوشت: فرهادی پیش از شروع فیلمبرداری فهرست نهایی بازیگران این پروژه اسپانیایی زبان را معرفی کرد: ادوآرد فرناندس بازیگر فیلم «پوستی که در آن زندگی می‌کنم» به کارگردانی پدرو آلمادوار، الویرا مینگز بازیگر فیلم «مجازات» ساخته دانی دو لا توره، اینما کوئستا که آخرین بار در فیلم «ژولیتا»ی پدرو آلمادوار به ایفای نقش پرداخت و خاویر کامارا بازیگری که با بازی در فیلم‌های «تربیت بد» و «با او حرف بزن» پدرو آلمادوار، «ملکه اسپانیا» از فرناندو تروئبا و سریال تلویزیونی «پاپ جوان» به کارگردانی پائولو سورنتینو او را می‌شناسیم. او گفته بود در این فیلم به جنبه‌های تازه‌ای از روابط خانوادگی می‌پردازد اما از داستان صحبتی به میان نیاورده بود. اما به گفته خبرگزاری اسپانیایی Fotogramas، کارگردان «جدایی نادر از سیمین»، راوی کابوس پدر و مادری (کروز و دارین) می‌شود؛ دختر این زوج در شب مهمانی عروسی که همه خانواده در آن جمع شده‌اند، گم می‌شود. در جست‌وجوی این دختر است که پای دوست عزیز این خانواده (با بازی باردم) به میان می‌آید. پیش از این فایننشال تریبون نام این درام خانوادگی را «همه می‌دانند» عنوان کرده بود.  در نسخه نهایی فیلمنامه که فرهادی آن را به فارسی نوشته است، فرناندو تروئبا با این کارگردان همکاری کرده است.

پس از نمایش فیلم قبلی‌ فرهادی، «فروشنده» در شصت‌ونهمین جشنواره فیلم کن، اوون گلیبرمن، منتقد نشریه ورایتی هفتمین اثر او را که پس از «جدایی نادر از سیمین» و «گذشته» روی پرده دیده بود، «الماس تراش‌خورده‌ای از سینمای تعلیق نئورئالیست» خواند. دونالد کلارک از روزنامه «ایریش تایمز» در معرفی این فیلم نوشت: «آخرین ساخته اصغر فرهادی به روایت زندگی خانواده‌ای که پس از حمله خشونت‌بار تحت‌ فشار قرار گرفتند، می‌پردازد.» دبورا یانگ، منتقد هالیوودریپورتر، فیلم را در یک جمله خلاصه کرد: «اثری استادانه به خصوص پایان‌بندی آن، اما چندان گیرا نیست.» دیو کالهون از مجله تایم آوت سه ستاره از پنج ستاره به این فیلم داد و پایان‌بندی فیلم او را راضی نکرده بود.  حالا پس از گذشت یک سال و چند ماه از نخستین اکران جهانی « فروشنده»، دیوید ادلستاین و امیلی یوشیدا، منتقدان فیلم سایت والچر (Vulture) وابسته به مجله نیویورک (nymag) این اثر فرهادی را یکی از آثار برتر سال ٢٠١٧ معرفی کرده‌اند. این دو منتقد این فهرست را با فیلم‌هایی که در هفت ماه نخست سال ٢٠١٧ اکران رسمی شده‌اند، تنظیم کرده‌اند و تا پایان سال میلادی جاری این فهرست تکمیل خواهد شد.  ادلستاین و یوشیدا درباره فیلم «فروشنده» نوشته‌اند: «اصغر فرهادی به نوعی از ابتدای حرفه‌اش، میان صمیمیت و جدایی نقطه میانی را نشانه می‌رود. گاهی به شخصیت‌های داستان‌هایش نزدیک می‌شود اما اغلب گویی که او از گونه‌های جانوری درون محفظه‌ای شیشه‌ای عکسبرداری می‌کند. محفظه شیشه‌ای در اینجا به معنی شهری است که در آن هنرمندان باید به خاطر محدودیت‌ها، مراقب اطراف خود باشند.» فیلم «راننده بی‌بی» به کارگردانی ادگار رایت، «بئاتریز سر میز شام» با بازی سالما هایک و به کارگردانی میگل آرتتا، «فریب‌خورده» ساخته صوفیا کاپولا که جایزه بهترین کارگردانی هفتادمین دوره کن را دریافت کرد از جمله آثار سینمایی این فهرست هستند.
 


کد مطلب: 504036

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfmjdtvw6dxxa.igiw.html?504036

الف
  http://alef.ir