مرگبارترین بمب‌های هسته‌ای که تا کنون آزمایش شده‌اند کدامند؟

13 شهريور 1396 ساعت 15:12


گفته می‌شود، بمب هیدروژنی که کره شمالی آزمایش کرده است حدود 100 کیلو تن قدرت انفجار آن بوده که البته قدرت زیادی دارد اما در مقایسه با برخی بمب‌های هسته‌ای آزمایش شده در دوران جنگ سرد از سوی آمریکا و شوروی بسیار کوچک است.

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، گفته می‌شود که کره شمالی روز یک‌شنبه یک آزمایش اتمی را انجام داده است که انفجار قدرت‌مندی بوده است. برخی کارشناسان توان آن را حدود 100 کیلو تن تخمین زده‌اند که قدرت آن حدود پنج برابر بمب هسته‌ای (مرد چاق)، بمب استفاده شده در هیروشیما و ناکازاکی ژاپن توسط آمریکا در سال 1945 است که باعث کشته شدن 70 هزار نفر شد.

با این حال در مقایسه با مرگبارترین بمب هسته‌ای (بمب تزار) که به آن شاه بمب‌های هسته‌ای گفته می‌شود و توسط شوروی در سال 1961 انجام شد آزمایش هیدروژنی کره شمالی توان بسیار ناچیزی دارد. توان بمب هسته‌ای تزار 50 هزار کیلوتن و معادل 50 مگاتن است.

گزارش‌های حاصل شده پس از انجام آزمایش این بمب نشان می‌دهد که همه سازه‌های موجود تا شعاع 55 کیلومتری مکان آزمایش آن در قطب شمال نابود شده‌اند؛ پس از انجام این آزمایش تا صدها کیلومتر حول مکان آزمایش شیشه‌های منازل شکسته شد. حتی چند گزارش از شکسته شدن پنجره‌ها و شیشه‌ها در نروژ و فنلاند نیز هم‌زمان با آزمایش این بمب ثبت شد. بمب هسته‌ای تزار هشت متر طول و حدود 27 تن وزن داشت.

اما قدرت‌مندترین بمب هسته‌ای که تا کنون از سوی آمریکا در سال 1954 مورد آزمایش قرار گرفته "کتسل براوو" نام دارد و در جزایر مارشال در اقیانوس آرام مورد آزمایش قرار گرفت.

بمب هسته‌ای کستل براوو توان تخریب حدود 15 هزار کیلو تن یا 15 مگا تن دارد، ابر حاصل شده‌ از انفجار آن که شبیه به یک قارچ است تا شعاع 11 هزار کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد.

مردم نزدیک به این آزمایش از منازل مسکونی خود تخلیه شدند اما برخی از آنها مورد تشعشعات هسته‌ای قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، کاخ سفید در واکنش به این آزمایش اعلام کرده که آماده است تا برای مقابله با تهدیدهای پیونگ یانگ از ظرفیت اتمی خود استفاده کند.

ترامپ نیز با مقامات نظامی آمریکا برای گفت‌وگو در مورد آزمایش هیدروژنی کره شمالی جلسه‌ای برگزار کرده است.

قرار است اعضای شورای امنیت سازمان ملل نیز در رابطه با بررسی تهدید کره شمالی یک جلسه فوری را در روز دوشنبه برگزار کنند.


کد مطلب: 508339

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfmcdt1w6dxma.igiw.html?508339

الف
  http://alef.ir