پیروان دلار را چه می شود؟

بخش تعاملی الف - رضا احسانی

10 مرداد 1394 ساعت 12:41

اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.


تحلیلگران مالی غرب – من جمله مایک مالونی – معتقدند که این موضوع از نتایج مقابله و مقاومت ایرانیها در برابر تحریمها و فشار مضاعف امریکاست. این مسأله را کمی می شکافیم تا روشن شود که چرا ما از این پدیده به عنوان فروپاشی اقتصادی و سیاسی غرب یاد می کنیم.

امریکا تنها کشور دنیاست که می تواند دلار بدون پشتوانه به هر میزان که مایل باشد، منتشر کند. کل بودجه ی امریکا ۴۰۰۰ میلیارد دلار است. و دلارهایی که سالانه بدون پشتوانه منتشر می کند نصف این میزان. و بدهی اش بالغ بر ۱۸۰۰۰ میلیارد دلار و رو به افزایش.

امکان انتشار دلار بدون پشتوانه، امکان هزینه کردن بدون دغدغه را برای امریکا فراهم کرده است؛ و از این امکان انتشار بدون پشتوانه ی دلار، هزار مسأله ی دیگر هم در می آید. مثل موجودیت اسرائیل برای بر هم زدن نظم منطقه، جنگهای نیابتی و خون بار دیگر و... با این هدف که استیلای امریکا بر بازار انرژی (و طبعاً معامله ی انرژی بر پایه ی دلار) حفظ بشود. شاید به همین دلیل است که رهبری هنگام اشغال عراق فرمودند که امریکا، در عراق به دنبال منابع نفت این کشور است.

موضوع از اینجا آغاز شد که ایران در پی تحریمهای اخیر ناچار شد دلار را از معاملاتش کنار بگذارد. پس به روشهای جدید معاملات روی آورد، و این روشها الگویی برای سایر کشورها شد. حال اگر کسی بر پایه ی دلار معامله نکند چه خواهد شد؟ با بی ارزش شدن دلار، تکلیف دلارهای بدون پشتوانه ای که خود، پشتوانه ی پایه های پولی کشورهای دیگر قرار گرفته اند (از جمله ریال) چه خواهد شد؟

خوب! بی ارزش خواهند شد. و همه ی این بنای سیاسی و اقتصادی به اشاره ای فروخواهد پاشید!

از پس حذف دلار در مبادلات پولی، انقلابی سیاسی و اقتصادی در امریکا و به تبع او در میان متحدانش رخ خواهد داد. شمارش معکوس اضمحلال اقتصادی غرب، از بحران ۲۰۰۸، تا شرایط اخیر یونان، و تا توسعه ی اقتصادی کشورهای بریکس و خصوصاً چین، آغاز شده است. ملاحظه می فرمایید که این تحول بسیار عمیقتر و اثرگذارتر از فروپاشی شوروی خواهد بود.

و مهمتر اینکه، باید دانست که امریکاییهای عجول و بی ریشه تاریخ مصرف دارند. چنان که اسراییل، و آل سعود. و عروسک گردان کس دیگری است؛ که در حال جایگزین کردن چین و اقتصادهای نوظهور بجای امریکاست. لابد به همین دلیل است که طی چند دهه ی اخیر چین با سرعتی باورنکردنی به انباشت طلا، بجای دلار، به عنوان پشتوانه ی "یوآن" مبادرت کرده است!


کد مطلب: 286345

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfjvd0tw6dcma.igiw.html?286345

الف
  http://alef.ir