رهبر حزب مخالف ترکیه: اردوغان یک «دیکتاتور» است

31 خرداد 1396 ساعت 9:25


رهبر حزب اصلی مخالف دولت ترکیه با متهم کردن رئیس‌جمهوری این کشور به مداخله در امور قضایی، او را «دیکتاتور» نامید.

به گزارش تسنیم به نقل از «رویترز»، «کمال قلیچدار اوغلو» رهبر حزب سکولار «جمهوری‌خواه خلق ترکیه»، هفته گذشته پس از محکومیت «اریس بربراوغلو» از نمایندگان این حزب به 25 سال زندان به جرم جاسوسی، یک راهپیمایی 425 کیلومتری از آنکارا به سوی استانبول را آغاز کرد.

بربراوغلو اولین نماینده پارلمانی حزب جمهوریخواه خلق ترکیه است که در جریان بازداشت‌های گسترده پس از کودتای نافرجام ژوئیه 2016 محاکمه و زندانی شده است.

قلیچدار اوغلو، روز گذشته در سخنرانی خود در توقفی در یک پارک ملی در 100 کیلومتری غرب آنکارا گفت: «من همواره طرف عدالت را خواهم گرفت. اگر کسی به من بگوید که حقوق تو یک امتیاز است از دیکتاتور بودن او صحبت خواهم کرد. من می‌گویم که تو اردوغان (رئیس‌جمهوری ترکیه)، یک دیکتاتور هستی.»

سخنان او واکنشی به حرف‌های چند روز پیش اردوغان است که گفته بود در پارلمان نیز عدالت باید اجرا شود و دولت فقط به عنوان یک امتیاز به حزب جمهوریخواه خلق ترکیه اجازه می دهد این راهپیمایی را برگزار کند.

اردوغان کسانی را که در شهرهای آنکارا و استانبول ازاین راهپیمایی حمایت کرده‌اند به عوامل کودتای سال گذشته تشبیه کرد و افزود:«اگر دستگاه قضایی شما را احضار کند، نباید تعجب کنید.»

قلیچداراوغلو روز سه شنبه در پاسخ به این سخنان رییس جمهور ترکیه او را به دخالت در امور قضایی متهم کرد و گفت: «اگر ثابت کنم که دولت تو به دادگاه‌ها دستور می‌دهد آیا حاضری مثل یک مرد باشرافت از مقام خود کناره‌گیری کنی؟»

طبق این گزارش، گروه‌های حقوق بشری و منتقدان دولت از جمله اعضای حزب جمهوری‌خواه خلق می‌گویند، از زمان کودتا حکومت این کشور به سمت خودکامگی و استبداد حرکت کرده است. اما دولت می‌گوید، با توجه به تهدیدهای امنیتی گسترده‌ای که با آن روبرو است این بازداشت‌های گسترده ضروری هستند.

انتظار می‌رود که این راهپیمایی قلیچدار اوغلو و بیش از هزار نفر از حامیان وی به سمت محل زندان عضو زندانی حزب جمهوری‌خواه خلق حدود 25 روز طول بکشد و شرکت کنندگان در آن روزانه بین 16 تا 20 کیلومتر را طی می‌کنند.


کد مطلب: 485146

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfjtdjvw6dcya.igiw.html?485146

الف
  http://alef.ir