اصفهانیان: آقای عزیزی! من از پشت کوه نیامده‌ام، به فکر تیمت باش/ سلطانی‌فر گفت باید فکر کسب مقام در جام جهانی باشیم

27 آذر 1395 ساعت 4:56


عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال تأکید کرد که برای بازی با تیم‌های عربستانی در کشور خودمان باید مبارزه کنیم.

فریدون اصفهانیان در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص جلسه روز چهارشنبه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: جلسه خوبی بود و واقعاً می‌توان گفت با دیدگاه‌هایی که وزیر محترم ورزش دارند، نقطه امیدی برای تمام ورزش‌ها به خصوص فوتبال به وجود آمده است. وزیر ورزش اهداف و راهبردهایی دارند که مطمئن هستم با همکاری بین وزارت و فدراسیون‌ها مخصوصاً فوتبال و پیشبرد دیدگاه‌های مثبت فضای خوب و امید بخشی در ورزش ایران ایجاد خواهد شد.

وی افزود: وزیر ورزش در خصوص یکی از پیشنهادهای خوبش صحبت کرد. اینکه موزه‌ای در کشور تأسیس شود که نمونه آن در ایران نیست و در این موزه افتخارات تمام رشته‌های ورزشی را جمع کنیم. به طور مثال شاید حتی باشگاه‌های ما که قهرمان آسیا شده‌اند، اکنون نمی‌دانند کاپ قهرمانی‌شان کجاست، اما اگر چنین موزه‌ای تأسیس شود همه افتخارات در یک موزه خوب جمع‌آوری می‌شود. کسانی هم که به صورت فردی برای ایران افتخار آفرینی کرده‌اند، می‌توانند مدال‌ها و تقدیرنامه‌های خود را به این موزه بدهند و خیال‌شان هم از حفظ و نگهداری آن راحت باشد. این ایده بسیار خوبی است که امیدوارم اجرایی و یک مکان خوب برای تأسیس این موزه در نظر گرفته شود.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال درباره تأکیدی که وزیر ورزش و جوانان روی تیم ملی و موفقیت این تیم در راه صعود به جام جهانی داشته است، گفت: وزیر ورزش تأکید داشت که زمینه‌ها موفقت تیم ملی فراهم شود و سؤالش این بود که چرا ما باید یکی در میان به جام جهانی برویم؟ وزیر تأکید کرد علاوه بر اینکه ایران باید مانند خیلی دیگر از کشورها در دوره‌های مختلف جام جهانی حاضر باشد، باید نتیجه گرفتن در این مسابقات هم در دستور کار قرار بگیرد. او گفت فقط حضور در جام جهانی و اینکه برویم و بگوییم ما به جام جهانی آمده‌ایم، فایده‌ای ندارد و باید به فکر کسب مقام در جام جهانی باشیم.

اصفهانیان خاطرنشان کرد: آقای سلطانی‌فر گفت که به واسطه خوب کار کردن در پایه‌ها، اهمیت دادن به آکادمی باشگاه‌ها و قرار دادن امکانات به فوتبال پایه در آینده مقام جهانی فوتبال هم کسب کنیم. تأکید وزیر این بود نه فقط به تیم ملی بزرگسالان، بلکه باید به پایه‌ها هم به همان اندازه رسیدگی شود. مثلاً خیلی از باشگاه‌های ما تیم نونهالان ندارند یا حتی می‌بینیم تیم جوانان و امید هم در خیلی از باشگاه‌های ما نیست و فقط تیم لیگ برتری داریم که آنها هم مصرف کننده هستند. وزیر حتی تأکید کرد در بخش بانوان هم توجه زیادی صورت بگیرد.

وی در مورد اینکه آیا وزیر ورزش برای حفظ کارلوس کی‌روش و قرار دادن امکانات به تیم ملی هم صحبتی انجام داد یا نه، گفت: دیدگاه‌های وزیر ورزش در همه زمینه‌ها مثبت است. نگاه سلطانی‌فر به همه فدراسیون‌ها مثبت است و نگاه ویژه‌ای هم به فوتبال دارد که طبیعی به نظر می‌رسد. اگر به مردم و رسانه‌ها هم نگاه کنید، به درصد سایر ورزش‌ها و حتی شاید بیشتر، به موضوع فوتبال می‌پردازند. ان‌شاالله با دیدگاه وزیر که دیدگاهی بسیار باز است، بتوان به نتایج مثبتی رسید و می‌توان گفت که با حضور سلطانی‌فر نقطه امیدی برای جامعه ورزش ایجاد شده است. امیدوارم این همکاری بتواند باعث رشد و پویایی ورزش کشور شود. آقای سلطانی‌فر گفت ورزش به خصوص فوتبال صنعت، اقتصاد و همه چیز است. این مقوله از نظر اجتماعی، سیاسی و... هم روی جامعه تأثیرگذار است.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که آیا درباره میزبانی تیم‌های ایرانی از عربستانی‌ها هم در جلسه بحثی به میان آمد یا نه، اظهار داشت: بله و تأکید وزیر این بود که در ایران بازی کنیم، اما برای اینکه بازی‌ها در ایران برگزار شود باید ارگان‌های مختلف تصمیم گیرنده، در این مسئله مهم شریک شده و تصمیمی عاقلانه بگیرند. فکر می‌کنم شرایطی به وجود آمده که الان می‌توانیم به هدف‌مان برسیم. چون اگر به خاطر داشته باشید، برای تغییر تاریخ بازی ایران و کره‌جنوبی در شب عاشورا نتوانستیم کاری انجام دهیم، اما با رایزنی‌هایی که صورت گرفت تاریخ بازی با ازبکستان که در شب قدر بود، تغییر کرد.

اصفهانیان در واکنش به این مسئله که اما فدراسیون فوتبال یک سال فرصت رایزنی در این خصوص را از دست داد و به نظر می‌رسد بازی با تیم‌های عربستانی در کشوری ثالث در سال جاری قطعی شده است، تأکید کرد: باید با این مسئله مبارزه کنیم تا بالاخره در ایران بازی کنیم، اما یکسری مسائل وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت. باید همه مسائل را کنار هم قرار دهیم که تصمیمی به نفع کشور بگیریم.

وی با اشاره به تغییر فضای ورزش با حضور مسعود سلطانی‌فر به جای محمود گودرزی و در خصوص اینکه آیا حضور وزیر جدید تأثیری در این ماجرا داشته یا نه، گفت: تغییر فضای ورزش کاملاً مشخص و ملموس است. خودتان نگاه کنید که با حضور سلطانی‌فر چقدر فضای آرامی در ورزش شکل گرفته است. یکسری مسائل است که نمی‌خواهیم به قبل برگردیم و به آنها نگاه کنیم. فقط می‌توان اینطور گفت که شرایط نسبت به قبل بهتر شده و همه باید تلاش کنیم با حضور سلطانی‌فر این شرایط ادامه پیدا کند. به شخصه می‌دانم وزیر ورزش تجربه کافی در زمینه مدیرت را دارد و با همکاری فدراسیون‌های مختلف فضای ورزش بهتر خواهد شد.

اصفهانیان در واکنش به صحبت‌های خداداد عزیزی مبنی بر اینکه «با کی‌روش و منصوریان صحبت می‌کنم تا از اصفهانیان به‌عنوان مشاور فنی استفاده کنند!» و طعنه‌های دیگری که او زده است، به تسنیم گفت: خداداد عزیزی را دوست دارم، اما او باید در حیطه خودش صحبت کند. اگر بخواهم می‌توانم وارد مسائل فنی هم شوم، چون زمانی فوتبالیست بوده‌ام و مسائل فنی فوتبال را متوجه می‌شوم و پس از آن داور شدم. عزیزی باید قانون را رعایت کند و قانونمدار باشد. درست است او غزال تیزپای فوتبال ایران بوده و افتخار آفرینی کرده، اما ما هم از پشت کوه نیامده‌ایم. من هم سال 59 در تیم ملی حضور داشتم. در دوره‌ای که پس از انقلاب مهدی حبیبی سرمربی تیم ملی بود، من در تیم ملی حضور داشتم و با محمد مایلی‌کهن هم تیمی بودم. با این حال به نظرم هرکسی باید در تخصص خودش صحبت کند و خداداد هم نمی‌تواند بگوید داور باید به نفع ما سوت بزند!

وی ادامه داد: اگر عزیزی از نتیجه نگرفتن تیمش نگرانی دارد، باید دنبال ضعف در تیم خودش باشد. از نظر فنی، تاکتیکی، بدنی و... تیمش را آماده‌تر کند تا بهتر نتیجه بگیرد، چه کار به داوران دارد؟ این افراد می‌گویند ما هر چیزی بگوییم و هیچ‌کس چیزی نگوید. من از سال 46 (50 سال) است در فوتبال حضور دارم و اعتقاد دارم نباید به کسی توهین شود. خداداد هم از افتخارات کشور ماست که برای این فوتبال هم زحمت کشیده، اما آدم باید قوانین را هم رعایت کند. علی کریمی، کریم باقری، علی دایی، جواد زرینچه، احمدرضا عابدزاده و خیلی‌های دیگر هم برای ایران افتخار آفرینی کرده‌اند، اما همه در برابر قانون یکسان هستند.


کد مطلب: 424945

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfjjdjtw6d01a.igiw.html?424945

الف
  http://alef.ir