اقدام مایکروسافت؛

عرضه وصله اضطراری ویندوز برای مقابله با حملات جهانی یک باج افزار

بخش دانش و فناوری الف،24 اردیبهشت96

24 ارديبهشت 1396 ساعت 10:01

مایکروسافت در اقدامی بی سابقه برای ویندوز بازنشسته ایکس پی وصله امنیتی عرضه کرد تا جلوی نفوذ باج افزار واناکریپ به این سیستم عامل در صدها کشور جهان را بگیرد.


به گزارش خبرگزاری مهر، مایکروسافت از چندین سال قبل ویندوز ایکس پی را بازنشسته کرده و هیچ وصله نرم افزاری برای به روزکردن این سیستم عامل عرضه نمی کند. اما خطر ناشی از بدافزار WannaCrypt تابدان حد جدی است که این شرکت را وادار به تجدیدنظر در تصمیم خود کرد.

شرکت های تجاری، سازمان های دولتی و افراد در حدود صدکشور جهان قربانی دهها هزار حمله باج افزار WannaCrypt هستند که با نفوذ به رایانه ها، فایل های ذخیره شده در آنها را قفل می کند و برای رمزگشایی از آنها ۳۰۰ دلار طلب می کند. در صورتی که قربانیان این رقم را ظرف سه روز پرداخت نکنند، مبلغ درخواستی به دو برابر افزایش می یابد. همچنین کاربران تهدید می شوند که اگر ظرف یک هفته باج درخواستی را پرداخت نکنند، فایل های آنها به طور کامل پاک می شود.

حملات باج افزار WannaCrypt تا بدان حد موثر بوده که منجر به قفل شدن و آفلاین شدن کامل سیستم های رایانه ای سازمان ملی بهداشت انگلیس شد و بسیاری از عمل های جراحی و قرارهای ملاقات بیماران با پزشکان در بیمارستان ها و مراکز درمانی مختلف به همین علت لغو شد.

علت موفقیت حمله مذکور یک آسیب پذیری در سیستم عامل ویندوز موسوم به EternalBlue است که البته مایکروسافت برای عرضه آن در نسخه های مختلف ویندوز وصله هایی عرضه کرده است، اما بی توجهی کاربران و عدم نصب وصله های یاد شده باعث موفقیت باج افزار WannaCrypt شد. با توجه به بازنشسته شدن ویندوز ایکس پی مایکروسافت عرضه وصله برای آن را نادیده گرفته بود، اما سرانجام برای این ویندوز هم وصله ای عرضه کرد.

 


کد مطلب: 471781

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfcydjyw6deea.igiw.html?471781

الف
  http://alef.ir