سفر به خاص‌ترین مکانهای جهان بدون سفر به خارج از ایران

8 تير 1396 ساعت 6:28


شاید بارها این پیشنهاد را خواندیم «مکانهای دیدنی که قبل از مرگ باید دید»؛ این در شرایطی است که در لیست بسیاری از گردشگران دنیا، سفر به ایران جزو لیست سفر تا قبل از مرگ است، حال ۲۱ مکان مهم جهان در این "ایرانی" است که جهانی را در یک مرز جای داده است.

... هنوز هم تکه‌کلام "سفرهای باجناقی" او ضرب المثل شاگردان و دوستانش است، معتقد بود که ما ایرانی‌ها وقتی می‌خواهیم سفر برویم، باجناق را صدا می‌زنیم، بار و بندیل را می‌بندم و می‌زنیم به جاده - آن هم جاده شمال!

به گزارش تسنیم، درد و دل‌هایی که سالها "محمد علی اینانلو" با گلایه از سفرهای بی‌برنامه مردم می‌کرد، درحالیکه اینانلو که به عنوان برند "صدای طبیعت" ایران مشهور و زبانزد عام و خاص بود، همیشه یک هدف و شعار مهم را در گردشگری دنبال می‌کرد، «ایران جهانی در یک مرز».

به واقع ایران با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، غذا و رسومات مختلف، جهانی را در خود جای داده است، ولی چطور باید در این جهان رنگارنگ سفر کرد، شاید آسانترین راه این باشد که به جاده بزنیم که البته کار بیهوده ای نیز نیست و یا شاید مثل خیلی‌ها به دیار و دهات قوم و خویش و اجدادمان برویم، سفرهایی که در کودکی بسیار از آن خاطره داریم، دیدار مادربزرگ و پدربزرگ در روستایی دور...

حال با توجه به مشکلات زندگی شهری از جمله کمبود زمان و هزینه‌های بالای سفر، چگونه برنامه ریزی کنیم تا در کمترین زمان ممکن، به بهترین نقاط دنیا سفر کنیم، البته وقتی کلمه "دنیا" بکار گرفته می‌شود تصورتان به خارج از مرزهای ایران نرود، زیرا ایران به واقع جهانی در یک مرز است و این اتباع خارجی دیگر کشورهای دنیا هستند که در دفترچه برنامه ریزی خود حتماً سفر به ایران را به عنوان یکی از مقاصد مهم زندگی خود هدفگذاری می‌کنند، که تا قبل از مرگ به آن سفر کنند.

شاید افراد اهل حوزه گردشگری و اکوتوریسم با سفر به نقاطی که جزو فهرست و پایگاههای جهانی میراث فرهنگی ایران در یونسکو است، آشنا باشند، ولی مردم عادی که متاسفانه سفرهای آنها نیز بدون برنامه ریزی و سنتی صورت می‌پذیرد، با این پایگاه‌های جهانی کشورمان آشنا نباشند و اصلاً این پایگاهها و مناطق بسیار مهم گردشگری را جزوی از سفر به حساب نمی‌آورند و شاید فقط اسم یک یا چند مکان را شنیده باشند، مثل تخت جمشید، پاساگارد و یا میدان نقش جهان اصفهان؛ درحالیکه اعتبار این جاذبه‌های گردشگری و تاریخی از سنوات دور در فرهنگ شفاهی ایرانیان زبانزد بوده است.

حال با توجه به فرا رسیدن ایام تعطیلات تابستانی و فرصتی که برای سفر وجود دارد، یکی از پیشنهادات برای مردم کشورمان این است که به جای اینکه بیاییم و به خودمان بگوییم تا قبل از مُردن باید از این 100 مکان بازدید کنیم، تمرکز خودمان را برای بازدید از 21 مکان جهانی کشورمان گذاشته و حداقل سعی کنیم در این سه ماه به یک یا چند مکان از این فهرست جهانی سفر کنیم.

قبل از اینکه به دلایل و فواید سفر به 21 پایگاه و مجموعه جهانی میراث فرهنگی کشورمان بپردازیم، بیائیم با آنها بیشتر آشنا شویم، کما اینکه شاید بارها اسم این مکانها را هم شنیده باشیم، ولی اینبار از دریچه خاص ترین مکانهای دنیا از منظر تاریخی، فرهنگی و طبیعی می‌خواهیم سفر کنیم.

نخستین پایگاه میراث جهانی کشورمان، "چغازنبیل" است در استان خوزستان.

2 - تخت جمشید در استان فارس

3 - میدان نقش جهان در استان اصفهان

4 - تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی

5 - بم و فضای فرهنگی آن در استان کرمان

6 - پاسارگاد در استان فارس

7 - گنبد سلطانیه در استان زنجان

8 - سنگ‌نوشته بیستون در استان کرمانشاه

9 - مجموعه کلیساهای آذربایجان در استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی

10 - سازه‌های آبی شوشتر در استان خوزستان

11 - مجموعه تاریخی بازار تبریز در استان آذربایجان شرقی

12 - آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی در استان اردبیل

13 - باغ ایرانی در استان‌های فارس، مازندران، اصفهان، کرمان، یزد و خراسان

14 - مسجد جامع اصفهان در استان اصفهان

15 - برج گنبد قابوس در استان گلستان

 16- کاخ گلستان در استان تهران

17 - شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان

18 - میمند در استان کرمان

19 - شوش در استان خوزستان

20 -  قنات ایرانی در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، مرکزی و اصفهان

21 - کویر لوت در استان‌های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان

حال بپردازیم به فواید سفر و بازدید از این پایگاه‌ها و مجموعه‌های جهانی میراث فرهنگی کشورمان؛ اول اینکه انتخاب این مکانها در تمام جهان توسط نهادی بین المللی با عنوان یونسکو صورت می‌پذیرد که برخلاف سازمان ملل از استقلال و قدرت بیشتری برخوردار است و کمتر شاهد مناسبات سیاسی است.

از طرفی انتخاب این مکانها توسط دانایان و نخبگان جهان صورت می‌پذیرد، یعنی این 21 مکان و مجموعه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشورمان آنقدر جذاب و منحصربه‌فرد بوده‌اند که رای و توافق نمایندگان ملت‌های دنیا؛ آنها را به عنوان خاص ترین مکان‌های گردشگری با هر نوع سلیقه جهانی انتخاب کرده اند.

همچنین وقتی مکانی در فهرست جهانی میراث فرهنگی یونسکو قرار می‌گیرد، به معنای آن است که افراد و مسافران با خیالی راحت می‌توانند به این مکانها سفر کنند و مطمئن باشند وقت و پول آنها برای بازدید از این مکان‌ها هدر نمی‌رود، و از انتخاب چنین مکانهایی دستاوردهای بسیاری به‌دست می‌آورند، زیرا انتخاب این مکانها در سطح اول میراث فرهنگی جهان با دقتی وصف‌ناپذیر، حساسیت بالا و رقابتی نفسگیر و طی چندین سال صورت پذیرفته است.

با این وجود هنوز آنطور که باید و شاید رغبت مردم کشورمان برای سفر به استانهای که 21 پایگاه و مجموعه‌های جهانی میراث فرهنگی، وجود دارد، را شاهد نیستیم، درحالیکه برخلاف مردم خودمان، غالب گردشگران خارجی در انتخاب نخست خود، سفر به این پایگاه‌ها و مکانها در ایران را انتخاب می‌کنند، همانطور که در خارج از کشور نیز اکثر گردشگران در انتخاب‌های خود حتماً اولین گزینه آنها بازدید از مکانهایی است که در یونسکو به عنوان فهرست میراث جهانی ثبت شده است.


کد مطلب: 487289

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfcedj1w6dc0a.igiw.html?487289

الف
  http://alef.ir