جنایت در تهران، بخاطر خانه‌سازی در افغانستان

15 آبان 1395 ساعت 14:28


معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری نظافتچی افغانی که برای ساخت خانه در افغانستان اقدام به قتل پیرزنی در تهران و سرقت گردنبندش کرده بود، خبر داد.

به گزارش ایسنا، در ساعت 17 تاریخ دهم مرداد ماه امسال یک فقره کشف جسد متعلق به پیرزنی 75 ساله در محل سکونتش در خیابان دماوند – خیابان باباطاهر به کلانتری 128 تهران نو اعلام شد و با حضور مأموران کلانتری در محل و انجام تحقیقات مشخص شد که دختر متوفی پس از چند روز تماس تلفنی با مادرش و عدم پاسخگویی از سوی وی ، به منزل مادرش مراجعه و پس از ورود به داخل خانه با جسد وی در داخل اتاق خواب روبه رو شده است.

با توجه به نحوه کشف جسد پیرزن که دست و پا و دهانش بسته شده بود، مأموران کلانتری اطمینان پیدا کردند که پیرزن توسط فرد یا افرادی به قتل رسیده که بلافاصله موضوع به اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی و قاضی کشیک ویژه قتل دادسرای امور جنایی اعلام شد.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمـد و به دستور بازپرس شعبه ششم دادسرای ناحیه 27 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ پس از حضور در محل جنایت، به تحقیق از دختر مقتول پرداخته و اطلاع پیدا کردند که یک رشته گردنبند به ارزش تقریبی 15 میلیون تومان که بنا بر اظهارات دختر مقتول همیشه همراه وی بوده، در زمان کشف جسد وجود نداشته است.  همچنین بررسی‌های اولیه به‌عمل آمده از جسد و همچنین محل ارتکاب جنایت نیز حکایت از آن داشت که قاتل یا قاتلان به احتمال بسیار فراوان، پس از ضرب و شتم مقتول و تخریب در کمدهای دیواری ، قصد سرقت اموال باارزش مقتول را داشته اما وی از نشان دادن محل نگهداری اموال باارزش خود خودداری کرده چراکه در ادامه و با راهنمایی دختر مقتول محل نگهداری اوراق بهادار و دیگر طلا و جواهرات مادرش به ارزش تقریبی 100 میلیون تومان شناسایی و تمامی این اموال در آنجا کشف شد.

کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی در ادامه رسیدگی به پرونده و با انجام تحقیقات از دیگر اهالی مجتمع مسکونی محل زندگی مقتول که یک مجتمع مسکونی چهار طبقه بود اطلاع پیدا کردند که از چندی پیش جوانی افغان به‌نام احمد . م 22 ساله به عنوان کارگر خدماتی و برای انجام نظافت به خانه مقتول تردد داشته که این موضوع از سوی دختر مقتول نیز مورد تأیید قرار گرفت.

با شناسایی احمد . م به عنوان شخصی که آخرین بار به منزل مقتول تردد داشته، تحقیقات از وی در دستور کار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی قرار گرفت اما در ادامه مشخص شد که همزمان با وقوع جنایت و کشف جسد مقتول، گوشی تلفن همراه احمد نیز خاموش شده و هیچ کس از وی اطلاعی ندارد.

در ادامه و با انجام اقدامات پلیسی، کارآگاهان اداره دهم موفق به شناسایی مخفیگاه احمد . م در محدوده میدان امام حسین در یک ساختمان نیمه‌کاره شدند که در آنجا به عنوان کارگر ساختمانی مشغول به‌کار شده بود، کارآگاهان با شناسایی دقیق مخفیگاه احمد به این محل مراجعه و در تاریخ شانزدهم مهرماه موفق به دستگیر وی شدند.

احمد . م پس از دستگیری و انتقال به اداره دهم پلیس آگاهی منکر هرگونه ارتکاب جنایت و سرقت از منزل پیرزن شد، اما در ادامه اقدامات و تحقیقات پلیسی، سرانجام در ساعت 14 روز پنجشنبه سیزدهم آبان ماه لب به اعتراف گشود و به ارتکاب جنایت و فروش گردنبند 15 میلیون تومانی به مبلغ 650 هزار تومان اعتراف کرد.

متهم در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: از چند ماه پیش، در کشور افغانستان در حال خانه سازی برای خود هستم و به این دلیل به تعدادی از دوستان و بستگان خود مقروض هستم، توسط یکی از دوستانم ، برای انجام نظافت به خانه مقتول معرفی شدم و در مدتی که برای انجام نظافت به خانه پیرزن رفت و آمد داشتم، از وضعیت مناسب مالی و تنها بودن وی اطلاع پیدا کردم و هربار که برای نظافت به آنجا می رفتم ، رشته گردنبند قیمتی را بر روی گردن پیرزن می‌دیدم تا اینکه تصمیم به سرقت پول و جواهرات پیرزن گرفتم.

متهم ادامه داد: در روز جنایت پس از ورود به داخل خانه، در یک فرصت و در داخل پذیرایی با روسری اقدام به بستن دهان و دست و پای مقتول کردم و او را به داخل یکی از اتاق‌های خواب کشیدم، در آنجا اقدام به سرقت گردنبند مقتول کردم و در ادامه محل نگهداری دیگر اموال و طلا و جواهرات را از پیرزن پرسیدم اما او حاضر به نشان دادن محل جواهراتش نشد و من نیز شروع به ضرب و شتم او کردم که ناگهان او شروع به فریاد زدن و درخواست کمک از همسایگان کرد. در یک لحظه ، روسری را به دور گردن پیرزن انداخته و محکم فشار دادم که باعث مرگ وی شد، به دنبال محل نگهداری پول و جواهرات پیرزن گشتم و برای پیدا کردن آنها ، درهای کمدهای دیواری را تخریب کردم اما هیچ پول و جواهراتی را در آنجا پیدا نشد. سرانجام با سرقت همان یک رشته گردنبند همراه پیرزن از خانه خارج شده و از محل متواری شدم.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به ارتکاب جنایت  قرار بازداشت موقت از سوی بازپرس پرونده صادر و تحقیقات تکمیلی در خصوص این پرونده در دستور کار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.

مکرم با اشاره به این پرونده به شهروندان هشدار داد که به کارگیری هرگونه نیروی خدماتی  باید از طریق شرکتهای معتبر و پس از شناسایی دقیق افراد انجام شود و شهروندان نیز توجه داشته باشند که در زمان به کارگیری نیروهای خدماتی ، به هیچ عنوان در منزل تنها نباشند.


کد مطلب: 410490

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcf1xdjxw6dyja.igiw.html?410490

الف
  http://alef.ir