کاخ سفید: برجام، پرداخت پول و آزادی زندانیان سه مسیر جداگانه هستند

2 شهريور 1395 ساعت 0:42


جاش ارنست در نشست خبری خود در کاخ سفید ، دستیابی به برجام ، توافق مالی با ایران و آزادی زندانیان را سه موضوع جداگانه توصیف کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ؛ جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید که با پرسش تکراری خبرنگاری درباره ارتباط با آزادی زندانیان آمریکایی از ایران و پرداخت پول به این کشور روبرو شده بود، دستیابی به برجام، توافق مالی با ایران و آزادی زندانیان را سه موضوع جداگانه توصیف کرد.

خبرنگاری از وی پرسید: اوایل ماه جاری میلادی دولت آمریکا اعلام کرد بین پرداخت پول به ایران و آزادی چهار زندانی آمریکایی از ایران هیچ ارتباطی وجود ندارد. هفته گذشته دولت آمریکا اعلام کرد که پرداخت پول منوط به آزادی زندانیان بود. اکنون پرسش من این است که آیا در نحوه توضیح این مسئله تغییر صورت گرفته است؟ آیا دولت آمریکا توانسته است به خوبی درباره این موضوع توضیح بدهد؟

جاش ارنست در پاسخ گفت: ما از ماه ژانویه به صراحت صحبت کردیم یعنی زمانی که شخص رئیس جمهور توافقنامه را اعلام کرده بود به صراحت صحبت کردیم. رئیس جمهور گفته بود که توافقنامه چه مزایایی برای آمریکا دارد؟ مزایایی که ما توصیف کرده ایم راستی آزمایی و علنی شدند. پس این مزایا اهمیت دارند.

وی مدعی شد: این مزایا، شامل جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود و به عقب راندن جنبه های کلیدی و مهم برنامه هسته ای شان را نیز شامل می شود. این چیزهایی که گفتم مربوط به مسیر هسته ای مذاکرات بود که ریاست آن بر عهده جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بود و آن را هم تکمیل کرد. این دستاوردی بسیار مهم است. بسیاری از همپیمانان ما در سراسر جهان، دستیابی ایران به سلاح هسته ای را به عنوان مهمترین نگرانی سیاست خارجی خود اعلام کرده بودند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: ما در مسیر جداگانه دیگر، مذاکرات برای حل کردن یک مناقشه مالی بین آمریکا و ایران را تکمیل کردیم که سه دهه طول کشیده بود، این مناقشه مالی به شیوه ای حل شد که باعث صرفه جویی احتمالا میلیاردها دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی شد.

وی ادامه داد: در مسیر جداگانه و سوم مذاکرات هم، آمریکا موفق شد آزادی متقابل زندانیان را انجام دهد که باعث شد، چهار آمریکایی که در ایران بازداشت شده بودند به کشور خودشان بازگردند. همه این دستاوردها، بدون شلیک یک تیر و بدون استقرار نظامیان آمریکایی صورت گرفت که نشان می دهد راهبرد دیپلماتیک محکم رئیس جمهور چقدر موثر بود.

خبرنگار پرسید: آیا رئیس جمهور اطلاع داشت که مقامات ارشد وزارت دادگستری مخالف ارسال همزمان پول نقد با آزادی زندانیان بودند؟

جاش ارنست مدعی شد : من وارد خیلی از بحث ها نخواهم شد اما چیزی که می توانم به شما بگویم این است که رئیس جمهور البته که این توافقات را با اعضای تیم امنیت ملی خود مورد بحث گذاشت و در میان تیم امنیت ملی رئیس جمهور، اتفاق نظر وجود داشت که او باید کار را به پیش ببرد چون این کار مزایای بسیاری داشت که من هم اکنون برای شما توصیف کرده ام از جمله جلوگیری از دستیابی آنها به سلاح هسته ای،عقب راندن جنبه های کلیدی از برنامه هسته ای شان، دستیابی به توافق مالی که باعث صرفه جویی میلیارد دلاری در پول مالیات دهندگان آمریکایی شد و نیز تامین آزادی آمریکایی هایی که ناعادلانه در ایران بازداشت شده بودند. دادستان کل(وزیر دادگستری) در صحبت های خود از اقدام رئیس جمهور در این مورد حمایت کرده بود.


کد مطلب: 384120

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcf0jdmxw6dcya.igiw.html?384120

الف
  http://alef.ir