محمود عباس: قاتل یاسر عرفات را می شناسم

21 آبان 1395 ساعت 18:50


رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، می‌گوید می‌داند چه کسی عامل اصلی مرگ مرموز یاسر عرفات، رهبر سابق سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) است.

به گزارش پرس تی وی، محمود عباس، روز پنج‌شنبه (20 آبان) در سخنرانی خود در مراسمی که به مناسبت دوازدهمین سالروز درگذشت عرفات در شهر رام الله برگزار شد، گفت: « از من می‌پرسید چه کسی وی را کشته است؟ می‌دانم، اما گواهی من به‌تنهایی کافی نیست، باید کمیتۀ تحقیق عامل این کار را شناسایی و معرفی کند و نتیجه این تحقیقات در اسرع وقت اعلام خواهد شد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود تمایل ندارد نام کسی را ببرد چراکه این اسامی سزاوار یادآوری نیستند.

وی درعین‌حال به ادامۀ تحقیقات برای شناسایی قاتلان یاسر عرفات اشاره کرد و گفت: « گروه تحقیقات در حال بررسی است، و شما در اولین فرصت آگاهی خواهید یافت و  با شنیدن نام عاملان آن، شگفت‌زده خواهید شد.»

عرفات که اواخر دهۀ 1960 مبارزۀ مسلحانه علیه رژیم اسرائیل را رهبری می‌کرد، 11 نوامبر 2004 (21 آبان 1383) در سن 75 سالگی در بیمارستانی در نزدیکی پاریس، پایتخت فرانسه، به علتی نامعلوم درگذشت.

 تصویری از مراسم دوازدهمین سالروز درگذشت یاسر عرفات، رئیس پیشین تشکیلات خودگردان فلسطین، در شهر رام الله در کرانۀ باختری (20 آبان 1395 ، عکس از خبرگزاری فرانسه)در سال 2012 میلادی، سُها، همسر یاسر عرفات، پس از کشف مادۀ بسیار سمی پلوتونیوم 210 در وسایل شخصی همسرش، شکایت‌نامه‌ای را در دادگاه فرانسه تنظیم کرد و انجام 15 آزمایش دیگر را خواستار شد.

وکلای حقوقی سها در این شکایت‌نامه اظهار داشتند سه قاضی که از سال 2012 مسئول رسیدگی به پروندۀ مرگ عرفات بودند، شتاب‌زده عمل کرده و کار تحقیقات را باعجله به پایان رسانده‌اند درحالی‌که قرائن نشان می‌دهد وی به مرگ طبیعی نمرده است و باید تحقیقات ادامه یابد.

در راستای رسیدگی به شکایت همسر یاسر عرفات، در نوامبر 2012 نبش قبر صورت گرفت و نزدیک به 60 نمونه از جسد وی برداشته شد و میان سه گروه از کارشناسان سوئیسی، فرانسوی و روسی توزیع شد.

کارشناسان دادگاه فرانسه دو بار فرضیه مسمومیت عرفات را رد و اعلام کردند وجود گاز طبیعی رادون نشان‌دهنده وجود مقادیر زیادی از پلوتونیوم است.

کارشناسان سوئیسی در بررسی‌ها فرضیۀ مسمومیت را امكان‌پذير دانستند و بر این اساس وکلای همسر عرفات از دادگاه فرانسه خواستند یک گروه بین‌المللی در تحقیقات جدید به تجزیه‌ تحلیل این پرونده بپردازد.

بیشتر فلسطینی‌ها احتمال می‌دهند اسراییل عرفات را مسموم کرده است درحالی‌که رژيم صهيونيستي این اتهام را رد مي‌كند.

عباس و محمد دهلان، رقیب دیرینۀ وی، یکدیگر را به همدستی در مرگ عرفات متهم کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، برخی از کشورهای عربی رئیس ساف را تحت‌فشار قرار داده‌اند تا به دهلان که به امارات متحده عربی تبعید شده است، اجازۀ بازگشت به کرانه باختری را بدهد.

در ماه می، خبرگزاری آنلاین میدل ایست آی گزارش داد رژیم اسرائیل در کنار امارات متحدۀ عربی، مصر، اردن و عربستان سعودی قصد دارند عباس را از ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین کنار گذارند و دهلان را جایگزین وی کنند.

این خبرگزاری به نقل از منابع فلسطینی و اردنی که نامشان ذکر نشده بود، افزود امارات متحدۀ عربی این طرح را با اسرائیل در میان گذاشته است.

 


کد مطلب: 412722

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcf00dj0w6dyea.igiw.html?412722

الف
  http://alef.ir