هشدار آمریکا به چین درباره حضور کره شمالی در نشست جاده ابریشم

23 ارديبهشت 1396 ساعت 11:26


آمریکا به چین هشدار داد که حضور کره شمالی در نشست قریب‌الوقوع "جاده ابریشم" جدید چین می‌تواند حضور دیگر کشورها را تحت تاثیر قرار دهد و بر بزرگترین رویداد دیپلماتیک چین در سال 2017 سایه افکند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دو منبع آگاه گفتند: سفارت آمریکا در پکن یادداشت دیپلماتیکی را به وزارت امور خارجه چین ارائه کرده و در آن گفته دعوت از کره شمالی پیام نادرستی را منتشر می‌کند، آن هم در زمانی که جهان تلاش دارد تا پیونگ‌یانگ را به خاطر آزمایشات مکرر موشکی و اتمی‌اش تحت فشار بگذارد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه چین هنوز در خصوص این یادداشت اظهار نظری نکرده است. این وزارتخانه روز پنجشنبه بدون پرداختن به جزئیات تنها اعلام کرد که کره شمالی هیاتی را برای نشست کمربند اقتصادی کشورهای جاده ابریشم اعزام خواهد کرد.

آنا ریچی-آلن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی درخصوص دعوت از کره شمالی برای شرکت در این نشست گفت: واشنگتن انتظار دارد که پکن، پیونگ‌یانگ را برای بازگشت به پای میز مذاکرات برای خلع تسلیحات اتمی تحت فشار بگذارد.

وی افزود: این امر شامل انجام اقداماتی است که صریحا به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نشان دهد اقدامات غیرقانونی و بی‌ملاحظه‌اش پیامدهای سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک به همراه دارد.

به گفته یکی از منابع آگاه، آمریکا معتقد است که مناسب نیست کره شمالی در نشست راه ابریشم نقش چشم‌گیری ایفا کند.

آمریکا برای این نشست هیاتی را به رهبری مت پوتینگر، مشاور کاخ سفید اعزام خواهد کرد.

یکی دیگر از منابع آگاه گفت: برخی کشورهای غربی ممکن است به خاطر حضور کره شمالی، از شرکت در این نشست کناره‌گیری کنند اما هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده است؛ اقدامی که از سوی شی جینپینگ، رئیس جمهور چین مورد انتقاد قرار گرفته چرا که معتقد است این نشست برای همگان آزاد است.

رهبران 29 کشور جهان در این نشست که 14 و 15 مه (24 و 25 اردیبهشت) در پکن برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

در همین حال وزارت امور خارجه چین امروز شنبه در واکنش به هشدار آمریکا در بیانیه‌ای گفت: پکن از حضور تمامی کشورها در این نشست استقبال می‌کند. نشست راه ابریشم یک نشست آزاد و جامع است. ما از حضور تمامی کشورها در این نشست با هدف همکاری‌های بین المللی استقبال می‌کنیم.


کد مطلب: 471519

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcezz8eojh8fni.b9bj.html?471519

الف
  http://alef.ir