جزئیات پرداخت بدهی‌نفتی هند به ایران

6 مهر 1394 ساعت 17:41


رویترز گزارش داد: هند قرار است ٧٠٠ میلیون دلار از پول نفتی را که از ایران خریداری کرده است، به این کشور پرداخت کند.
در صورتی که این پرداخت طبق وعده اعلام شده انجام شود، این نخستین پرداخت هند به ایران بعد از توافق ماه ژوییه خواهد بود.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته منابع آگاه، این پرداخت را پالایشگران هندی برمبنای روپیه انجام خواهند داد که معادل با ٧٠٠ میلیون دلار خواهد بود. قرار است این مبلغ به حسابی نزد بانک دولتی یو.سی.او هند واریز شود.
این منابع گفتند که وزارت خزانه داری آمریکا این پرداخت را تأیید کرده است. یک قسط دیگر به همین اندازه هم از سوی هند به ایران پرداخت خواهد شد ولی زمان آن هنوز مشخص نیست.
پس از توافق جامع هسته ای میان تهران و کشورهای گروه ١+٥ در ١٤ ژوییه (٢٣ تیرماه) در وین، احتمال می رود تحریم ها از اواخر امسال لغو شود.
پالایشگاههای اسار اویل، مانگلور، ایندین اویل، هندوستان پترولیوم و ای پی سی ال میتال انرژی در مجموع بیش از ٦ میلیارد و ٦٠٠ میلیون دلار به ایران بدهکار هستند؛ ٧٠٠ میلیون دلار قسط نخست براساس نسبت بدهی این شرکتها از سوی آنها پرداخت می شود.
براساس گزارش ماه گذشته رویترز، از پالایشگاههای هندی خواسته شد تا برای پرداخت یک میلیارد و ٤٠٠ میلیون دلار بدهی نفتی خود به ایران در قالب ٢ قسط برابر آماده باشند.
هرچند دهلی نو خرید نفت خود را از تهران به دلیل تشدید محدودیت ها کاهش داده، اما هند همچنان بزرگترین خریدار محموله های نفت خام ایران پس از چین به شمار می رود.
پالایشگران هندی در مجموع بیش از نیمی از مبلغی را که از ماه فوریه سال ٢٠١٣ از ایران خرید کرده اند، به تهران بدهکار هستند، در ماه فوریه سال ٢٠١٣ مسیر پرداخت پول نفت ایران از طریق بانک خلق ترکیه مسدود شد.
براساس توافق موقت هسته ای که در نوامبر ٢٠١٣ در ژنو به دست آمد، بخشی از دارایی های مسدود شده ایران از سوی خریداران آسیایی از جمله هند آزاد شد.
شرکتهای پالایشگر هندی ٤٥ درصد پول نفت ایران را در حسابی به روپیه نزد بانک یونایتد کامرشال ذخیره کرده اند و ایران می تواند از این پول برای خرید کالاهای غیرتحریمی از جمله مواد غذایی و دارو استفاده کند.


کد مطلب: 298116

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcezv8wpjh8ozi.b9bj.html?298116

الف
  http://alef.ir