دستبرد دوباره به دارایی های ایران این بار در کانادا/ تاکتیک جدید آمریکا و متحدانش برای اعمال فشار به ایران

بخش بین الملل الف، 23 خرداد 95

23 خرداد 1395 ساعت 9:10


بعد از اجرایی شدن برجام، آمریکا و متحدانش تمرکز خود را بر اعمال فشار به ایران در قالب ادعایی برنامه های تروریستی قرار داده اند و ظرف دو ماه تا به امروز دو بار به اموال و دارایی های ایران در خارج از کشور دستبرد زده اند. به نظر می رسد این رویکرد آگاهانه که از سوی کشورهای غربی اتخاذ شده می بایست جدی گرفته شود تا برای دفعات بعد شاهد تکرار چنین اتفاقاتی نباشیم.

به گزارش الف، دادگاهی در کانادا حکم کرد ۱۳ میلیون دلار از دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران که در کانادا بلوکه است، به عنوان غرامت به خانواده‌های آمریکایی که سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۲ کشته شده‌اند پرداخت شود. آمریکا مدعی است که ایران پشت این حملات بوده است.

شبکه روسی راشاتودی گزارش کرد که در حکم دیوان عالی اونتاریو ، تهران مسئول تأمین بودجه و آموزش اعضای حماس و حزب‌الله شناخته شده است.در رأی دادگاه مورد نظر آمده که این غرامت از حساب‌های بانکی و اموال غیر منقول ایران در کانادا پرداخت خواهد شد.

این پول به خانواده شهروندان آمریکایی کشته‌شده در انفجارها یا گروگان‌گیری‌ها در بوئنوس آیرس، اسرائيل، عربستان سعودی و لبنان بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۲ پرداخت خواهد شد.

در تصمیم این دادگاه آمده است: تروریسم یکی از بزرگترین تهدیدات جهانی است. مسئله این است که آیا ایران می‌تواند به دلیل حمایت از تروریسم در دادگاههای کانادا مصونیت داشته باشد یا خیر.

دادخواست علیه ایران بنا به «قانون عدالت برای قربانیان ترور ۲۰۱۲ » صادر شده است؛ این قانون اجازه می‌دهد خانواده‌های قربانیان تروریسم از دولت‌های حامی گروه‌های تروریستی ادعای خسارت کرده و غرامت دریافت کنند. کانادا در این قانون، ایران را یکی از کشورهای حامی تروریسم در نظر گرفته است.

این رأی درست در زمانی صادر شده که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در تلاش است تا رابطه کشور خود با تهران را از سر گرفته و بهبود بخشد. به گزارش اسپوتنیک، وزیر امور خارجه کانادا تایید کرد کشورش گفتگوها با ایران را در زمینه ازسرگیری مناسبات آغاز کرده است. استفان دیون روز جمعه در گفتگو با شبکه سی بی سی تایید کرد گفتگوها در سطح رسمی آغاز شده است. البته گفته شده که اختلافات دو جناح محافظه کار و لیبرال در کانادا نیز در صدور این حکم بی تاثیر نبوده تا مانع از نزدیک شدن بیشتر دو کشور شوند.

این در حالی است که حسین جابری انصاری در واکنش درباره حکم دادگاه عالی ایالت اونتاریو کانادا گفت: از منظر سیاسی این اقدام مغایربا ادعای دولت جدید کانادا مبنی برتمایل به عادی سازی روابط دو کشور و جبران سیاست‌های افراطی دولت پیشین کانادا است. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران این اقدام را گامی جدید در مسیر سیاست های خصمانه دولت افراطی گذشته کانادا می داند که با رای مردم ساقط شد.

جابری انصاری در ادامه گفت: شناسایی و اجرای آراء سیاسی و غیابی صادره ازسوی محاکم امریکایی که در دیوان عالی ایالت مذکور کانادا مورد تایید قرار گرفته است، مغایر با تعهدات بین المللی دولت کانادا وفق اصول و قواعد شناخته شده حقوق بین الملل در مورد مصونیت قضایی دولتها و اموال آنها است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: هرگونه عادی سازی روابط دیپلماتیک دو کشور مستلزم بازنگری اساسی در سیاست‌های افراطی و نادرست گذشته دولت کانادا از جمله در زمینه نقض مصونیت قضایی دولت ایران است.

گفتنی است پیش‌تر نیز دیوان‌ عالی امریکا حکم برداشت ۲ میلیارد دلاری از محل دارایی‌های مصادره شده ایران را به بهانه پرداخت غرامت به قربانیان بمب گذاری های بیروت تایید کرده بود. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ضمن ردِ این حکم دادگاه امریکایی، آن را اقدامی سیاسی خوانده و گفته بود این موضوع را در مجامع حقوقی بین المللی پیگیری می کند.

به نظر می رسد آمریکا و متحدان غربی اش بعد از به ثمر رسیدن برجام، تلاش دارند تا فشارهای بیشتری در قالب تروریسم و حقوق بشر به ایران وارد کنند تا رفتار ایران را در منطقه تغییر داده و به زعم خود تهران را به بازیگری فاقد تنش در نظام بین الملل تبدیل کنند.


کد مطلب: 361539

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcexz8xojh8pni.b9bj.html?361539

الف
  http://alef.ir