چادرنشینی سه روزه کاسپینی‌ها در سعادت آباد

23 اسفند 1395 ساعت 19:48


سپرده گذاران موسسه کاسپین برای سومین روز متوالی مقابل ساختمان مرکزی این موسسه در سعادت آباد تجمع کرده و از مسئولان خواسته اند آنها را نجات دهند. تعدادی از این افراد به همراه خانواده هایشان در این محل چادر زده اند.

به گزارش تسنیم، در پی ورود مجلس به موضوع موسسه اعتباری کاسپین، کمیسیون اقتصادی مجلس روز قبل از رئیس کل بانک مرکزی دعوت کرد تا در نشست این کمیسیون آخرین توضیحات و اقدامات بانک مرکزی درباره موسسه اعتباری کاسپین را اعلام کند ولی سیف به مجلس نرفت و فرشاد حیدری معاون نظارتی خود را راهی بهارستان کرد.
در این جلسه معاون نظارتی بانک مرکزی وعده تعیین تکلیف دارایی و بدهی های موسسه اعتباری کاسپین تا اردیبهشت ۹۶ را داد ولی این وعده هم دلگرمی برای سپرده گذاران کاسپین نشد و همین امر بار دیگر این افراد را روانه سعادت آباد (ساختمان مرکزی موسسه) کرد. 
جمعی از سپرده گذارن کاسپین که نگران سرنوشت سرمایه های خود در این موسسه هستند تا نیمه های شب گذشته (یکشنبه۲۲اسفند) به تجمع اعتراضی خود با برپایی چادرهای مسافرتی در مقابل ساختمان مرکزی کاسپین ادامه دادند.
گفتنی است تجمع سپرده گذاران کاسپین امروز دوشنبه (۲۳اسفند) هم در جریان است. تعدادی از این افراد به همراه خانواده های خود با برپایی چادرهای مسافرتی قصد دارند اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. همانطور که در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید سپرده گذاران کاسپین از نمایندگان مجلس خواسته اند تا آنها را ازیر آور این موسسه تا زمانی که زنده هستند، نجات  دهند.
وضعیت موسسه کاسپین درحالی نگرانی مردم را تشدید می کند که بانک مرکزی تا کنون موضع مشخصی نگرفته است درحالی که نمایندگان مجلس روز گذشته در کمیسیون اقتصادی به معاون نظارتی این بانک متذکر شده اند که باید در این شرایط حساس بانک مرکزی اطلاع رسانی کافی را از طریق رسانه ها انجام دهد تا نگرانی مردم کاسته شود.
مستندات مختلف از زمان بررسی وضعیت مالی ۸ تعاونی های اعتباری تشکیل دهنده کاسپین، انحلال و پذیره نویسی در بورس، درج نام کاسپین بدون هر گونه شروطی یا اطلاعیه ای در سایت رسمی بانک مرکزی، ۹ ماه فعالیت آن موسسه از تاریخ مجوز رسمی و تبلیغات متعدد کاسپین در رسانه ملی، موجب نارضایتی مردم از عملکرد بانک مرکزی در مواجه با کاسپین دارد.
برخورد ضعیف بانک مرکزی با موضوع کاسپین بدان حد است که مردم خواهان دخالت شخص رییس جمهور در جهت دفاع از حقوق شهروندی خود و تسریع در حل مشکلات شان هستند. همچنین نمایندگان متعددی از مجلس شورای اسلامی مجلس در اظهارات و نامه نگاری های خود با آقای روحانی رییس جمهور و بانک مرکزی، اقدامات و توجیهات مختلف آن بانک در رابطه با سپرده گذارن کاسپین را به دلیل مجاز بودن آن موسسه غیر قابل پذیرش دانسته وضعف بانک مرکزی را تنها دلیل این مشکلات عنوان نموده اند که  منجر به زیان بر هموطنان در اقصی نقاط کشور شده است.
 لازم به ذکر است بسیاری از مردم در سراسر کشور به دلیل قرار گرفتن نام موسسه کاسپین در لیست موسسات مجاز بانک مرکزی به تاریخ ۲۷اسفند۱۳۹۴ و با اعتماد بر آن در این موسسه سپرده گذاری کرده اند.
مردم که به جز سایت رسمی بانک مرکزی و رسانه های عمومی، ابزاری برای مطلع شدن از توافقات پشت پرده آن بانک ندارند هم اکنون به دلیل عدم انجام وظایف قبلی بانک مرکزی و عدم شفاف سازی در سایت رسمی بانک مرکزی، متضرر اصلی این حادثه بزرگ شده اند.
ادامه دار شدن عدم رسیدگی به وضعیت موسسه کاسپین درحالی است که سپرده گذاران اظهار می کنند نمیتوانند به وعده های طولانی مدت بانک مرکزی اعتماد کنند چرا که بانک مرکزی اولین خشت های این موسسه را بر پایه عدم اطلاع رسانی صحیح و  بیان حقایق گذاشته و  ۹ ماه بستر زیان دیدن آنها را توسط قرار دادن نام کاسپین در سایت بانک مرکزی فراهم کرده است.
برخی از سپرده گذاران کاسپین گفته اند که از وعده تعیین تکلیف کاسپین تا اردیبهشت سال ۱۳۹۶ تنها در جهت خرید زمان و به نفع هیئت مدیره متخلف کاسپین است.
حال بایستی دید که آیا بانک مرکزی می تواند با اقدام و تدبیری سریع موجب اعتماد سازی مجدد در نزد افکار عمومی شود یا آنکه ضمن صلب مسئولیت،  بی اعتنایی به گلایه های مردم را بعنوان آسان ترین راه حل این مشکل سراسری انتخاب می کند!؟
 


کد مطلب: 453834

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcexx8eejh8nvi.b9bj.html?453834

الف
  http://alef.ir