جنگ رسانه‌ای در اوج؛ واکنش روزنامه الرایه و شبکه الجزیره قطر به حملات رسانه‌های سعودی و اماراتی

5 خرداد 1396 ساعت 14:50


در حالی که در پی اظهارات منسوب به امیر قطر، امارات متحده عربی و عربستان حملات شدیدی را علیه قطر آغاز کردند، روزنامه الرایه و شبکه الجزیره قطر نیز در پاسخ به این حملات دست به کار شده و واکنش نشان دادند.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، در حالی که در پی اظهارات منسوب به امیر قطر از جمله سخنان او در مورد نزدیک شدن به ایران، امارات متحده عربی و عربستان حملات شدیدی را علیه قطر آغاز کردند، روزنامه الرایه و شبکه الجزیره قطر نیز در پاسخ به این حملات دست به کار شده و واکنش نشان دادند.

پاسخ الجزیره به مقاله تند روزنامه عکاظ عربستان

چند ساعت پس از اینکه روزنامه عکاظ سعودی در صفحه نخست خود مقاله ای تند وگزنده علیه امیر قطر منتشر کرد،  قطر به سرعت و بدون تاخیر واکنش نشان داد و شبکه الجزیره را به پاسخ مکلف کرد، در نتیجه این شبکه نیز گزارشی را به نقل از سازمان حقوق بشر و آزدی های «سام» منتشر کرده و در آن به افشاگری در مورد دست داشتن کشورهای عضو ائتلاف تجاوز سعودی به یمن در جنایت و نقض حقوق یمنی ها پرداخت.

در گزارش الجزیره که در درجه نخست انتقاد این شبکه تلویزیونی از فعالیت های ائتلاف سعودی علیه یمن است، از زندان های پنهانی در شهرهای عدن، المکلا، سقطری و حضرموت در جنوب یمن پرده برداشته است که به شکل غیرقانونی از طریق تشکیلات نظامی وابسته به ائتلاف مزبور مدیریت می شوند.

زندان های پنهانی ائتلاف سعودی، پدیده ای خطرناک در یمن

بر اساس گزارش الجزیره که نقل قول از گزارش سازمان سام است، نیروهای اماراتی بر تشکیلات نظامی مزبور نظارت دارند و این زندان ها به پدیده خطرناکی در یمن تبدیل شده است که در مناطق تحت تسلط عبدربه منطور هادی به ویژه در استان های عدن و حضرموت به دور از هرگونه نظارت قضایی وجود دارند.

در گزارش سازمان سام که مقر آن در ژنو قرار دارد، تاکید شده است، بازداشت شدگان در این زندان های پنهانی با انواع شکنجه های فیزیکی و روحی روبه رو هستند و از ساده ترین حقوق خود که قانون اساسی یمن و قوانین بین المللی موید آن است، محروم هستند .

زندان های پنهانی زیر نظر نیروهای موسوم به کمربند امنیتی و نخبه حضرموتی

همچنین در این گزارش فاش شده است که نیروهای موسوم به «کمربند امنیتی» در عدن و نیروهای «نخبه های حضرموتی» در مکلا به شکل مستقیم تحت نظارت دولت امارات قراردارند که با عربستان در تجاوز به یمن مشارکت دارد.

سازمان سام در گزارش خود تاکید کره است، دستگیری متهمان بدون دستور قضایی و با دستور مستقیم نیروهای نخبه حضرموتی صورت می گیرد.

الجزیره قطر در تایید این گزارش مصاحبه با توفیق الحمیدی یکی از مسئولان سازمان حقوق بشری سام را منتشر کرده است که در آن اظهار می دارد: تمام اسناد و مدارک برای تایید گزارش مربوط به زندان های پنهانی در یمن را در اختیار دارد و متهم کردن نیروهای حضرموتی و کمربند امنیتی مبتنی بر دلیل و مدارکی است که نیروهای رصد میدانی وابسته به سازمان سام مستند کرده اند.

الحمیدی در مصاحبه با الجزیره اضافه می کند: نام 450 نفر در عدن و المکلا ثبت شده است که جان برخی از آنان گرفته شده و برخی دیگر نیز شکنجه شدند و در اسناد مزبور نام هشت بازداشت گاه از جمله بازداشتگاه کمربند امنیتی در منطقه البریقه آمده است که توسط فرماندهی اداره می شود که نیروهای اماراتی او را تعیین می کنند.

همچنین این سازمان بازداشتگاههای دیگری را در شهر المکلا در استان حضرموت در شرق یمن رصد کرده ست که نظامیان اماراتی بر آن نظارت دارند و در آن انواع وحشتناکی از  موارد نقض حقوق بشر را مرتکب می شوند. مهم ترین این بازداشتگاهها، الریان است که در داخل فرودگاه الریان قرار دارد و نیز بازداشتگاه جزیره سقطری که به تازگی توسط نیروهای اماراتی در جزیره سقطری بنا شده است.

علاوه بر واکنش الجزیره قطر به حملات رسانه ای گسترده امارات و عربستان به قطر، روزنامه الرایه نیز امروز مطلبی تند علیه این دو کشور منتشر کرد که در آن عدم رعایت اخلاق حرفه ای و اوج کینه توزی آنان علیه قطر را مورد انتقاد قرار داد.


کد مطلب: 476037

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcexp8efjh8f7i.b9bj.html?476037

الف
  http://alef.ir