واشنگتن: تحریم‌های «ایران‌ایر» قابل بازگشت است

4 تير 1395 ساعت 1:50


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید شرکت «ایران‌ایر» به خاطر مسائل موشکی و تروریستی تحریم نشده بوده و تحریمش به دلیل مسائل هسته‌ای بوده و البته باز هم قابل بازگشت است.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امشب در خصوص مبنای حقوقی اعمال تحریم بر شرکت هوایی «ایران‌ایر» و علت برداشته شدن این تحریم سخن گفت.

کربی گفت که ایران‌ایر در سال ۲۰۱۱ و با تکیه بر فرمان اجرایی شماره ۱۳۳۸۲ صادره سال ۲۰۰۵ و به خاطر دخیل شدن در فعالیت‌های مربوط به اشاعه تسلیحات هسته‌ای تحریم شد.

وی ادامه داد: «اما امسال بر مبنای تعهدات برجامی خود، فروش هواپیماهای دارای استفاده نهایی غیرنظامی به این شرکت را آزاد کردیم.»

خبرنگار آسوشیتدپرس به اعلامیه سال ۲۰۱۱ «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه وقت آمریکا و اشاره به لغت «موشک» در بیانیه اعلام شروع تحریم‌های ایران‌ایر پرداخت و توضیحات سخنگو را خواستار شد.

این خبرنگار از جان کربی پرسید: «آیا این درست است که هیئتی از ایران‌ایر در مذاکرات حاضر بوده و یا اینکه مقامات ایرانی در خلال مذاکرات قول داده‌اند که این شرکت دیگر از تروریسم حمایت نمی‌کند.»

جان کربی گفت که نسبت به حضور نمایندگان ایران‌ایر در مذاکرات و یا قول مقامات دولتی نسبت به فعالیت‌های ایران‌ایر اطلاعی ندارد ولی می‌داند که ایران‌ایر بر اساس یک حکم اجرایی تحریم شده بوده و اگر نیاز باشد، مجدداً در لیست تحریمی‌ها قرار می‌گیرد.

سخنگو در انتها گفت: «بارها گفته‌ایم که به هیچ وجه چشمان خود را به روی فعالیت‌های ثبات‌زدایانه ایران و حمایت این کشور از تروریسم نمی‌بندیم.»


کد مطلب: 365832

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcexn8xwjh8pvi.b9bj.html?365832

الف
  http://alef.ir