عربستان بزرگترین پالایشگاه نفت آمریکا را خرید

13 ارديبهشت 1396 ساعت 11:46


شرکت سعودی آرامکوی عربستان کنترل ۱۰۰ درصد پالایشگاه نفتی پورت آرتور در تگزاس آمریکا را که بزرگترین پالایشگاه در نوع خود در آمریکا است در اختیار گرفته است.

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران، به نقل از پایگاه خبری اویل پرایس، شرکت سعودی آرامکوی عربستان کنترل 100 درصد پالایشگاه نفتی پورت آرتور در تگزاس آمریکا را که بزرگترین پالایشگاه در نوع خود در آمریکا در اختیار گرفته است.

قرارداد واگذاری این پالایشگاه 600 هزار بشکه ای اولین بار در سال 2016 اعلام شد. قبلا، شرکت آرامکو 50 درصد از سهام این پالایشگاه را در اختیار داشت و مابقی سهام متعلق به شرکت رویال داچ شل بود.

اختلافات دو این دو شرکت نفتی موجب فروش کل سهام شرکت شل در این پالایشگاه به شرکت آراکو شده است. شرکت آرامکو روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای خرید سهام کامل این پالایشگاه را تایید کرد.

به موجب این معامله همچنین شرکت آرامکو مالکیت کامل 24 پایانه توزیع و همچنین امتیاز انحصاری فروش بنزین و سوخت دیز در جورجیا، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، ویرجینیا، مریلند، تگزاس شرقی و بخش های عمده ای از فلوریدا را که قبلا به شل اختصاص داشت به دست آورده است.

عربستان دومین تامین کننده بزرگ نفت خام آمریکا پس از کانادا محسوب می شود. این قرارداد موجب دسترسی آسانتر عربستان به مشتریان آمریکایی خواهد شد.

این در حالی است که مقامات سعودی خود را برای عرضه عمومی سهام شرکت آرامکو در بورس در سال 2018 آماده می کنند. قیمت های پایین نفت موجب نگرانی مقامات سعودی در مورد موفقیت عرضه سهام شرکت آرامکو در بورس شده است. عربستان در سال گذشته میلادی به توافقی با اوپک دست یافت که به موجب آن تولید نفت این کشورها به منظور مهار مازاد عرضه موجود در بازار و تقویت قیمت ها کاهش یافته است.


کد مطلب: 468225

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcewv8enjh8pwi.b9bj.html?468225

الف
  http://alef.ir