گزارش بلومبرگ از تکاپوی اروپایی‌ها برای تحکیم روابط تجاری با ایران

27 بهمن 1395 ساعت 11:24


در سفر اخیر نخست وزیر سوئد به تهران، مدیران شرکت‌های متعددی به منظور احیای روابط با ایران به عنوان یک شریک تجاری بزرگ این کشور، وی را همراهی کردند.

به گزارش ایسنا، بلومبرگ در گزارشی نوشت: مردان و زنانی که نماینده شرکت‌هایی مانند آسترازنکا و شرکت کامیون‌سازی اسکانیا بوده‌اند، به همراه استفان لوفون، نخست وزیر سوئد به ایران سفر کردند. سفر وی، نخستین دیدار رسمی یک نخست وزیر سوئد از ایران از زمان تلاش‌های میانجگری در طول جنگ دهه ۱۹۸۰ با عراق بود. این هیات ۷۵ نفره با هدف ارتقای روابط تجاری به ایران سفر کرده بود اما مسائل سیاسی هم گریزناپذیر بود. در حالی که آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ از ایران فاصله می گیرد، اروپا به پیش حرکت می کند تا سالها دیپلماسی پر پیچ و خم را کنار بگذارد.

آن لیند، وزیر تجارت سوئد در مراسمی در ۱۱ فوریه که در آن بازرگانان و وزیران ایرانی حضور داشتند، اظهار کرد: پیش از تحریم‌ها ایران بزرگ‌ترین بازار صادرات سوئد در خاورمیانه بود و ما امیدواریم دوباره چنین شود.

رهبران اروپایی به عنوان حامیان قوی توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران که از سوی رییس جمهور جدید آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است، ظاهر شده اند. آنها می‌خواهند شرکت‌هایشان در بازار بزرگ و بکر ایران که جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفر دارد، پیشرفت کنند.

دیدار هیات سوئدی در فاصله سفر یک هیات سیاسی و تجاری فرانسوی به ریاست ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه و یک کنفرانس خودرو در ۱۲ فوریه که در آن مدیران ارشد پژو، سیتروئن، رنو و هیوندای حضور داشتند، انجام گرفت.

ژان کریستف کمار، نایب رییس پژو در امور منطقه خاورمیانه و آفریقا درباره آخرین سفرش به ایران به خبرنگاران گفت: من در کمتر از دو سال گذشته ۲۵ بار به ایران سفر کرده‌ام اوضاع تغییر کرده است و شما باید به دیدن چهره‌های ما در تهران عادت کنید.

تحریم‌هایی که بر سر برنامه‌های هسته‌ای علیه ایران وضع شده، تجارت با سوئد را به میزان ۹۰ درصد کاهش داد و به حدود یک میلیارد کرون (۱۱۲ میلیون دلار) در سال ۲۰۱۲ رساند.

بر اساس این گزارش، در میان اسنادی که در جریان سفر نخست وزیر سوئد به تهران به امضا رسید، یک پیمان ۱۱۰ میلیون یورویی میان اسکانیا و شرکت عقاب افشان ایران برای تولید ۱۳۵۰ دستگاه اتوبوس بود. حمید اکبری، عضو هیات مدیره عقاب افشان، اظهار کرد: این شرکت با سه بانک سوئدی برای فاینانس این قرارداد سرگرم مذاکره است.

برای شرکت‌های اروپایی که به ایران سفر می‌کنند، تعهد برای ارتقاء روابط تجاری بخش آسان کار است اما اجرای این تعهد دشوارتر است به خصوص که بعضی از تحریم‌ها به خصوص تحریم‌های یک جانبه آمریکا تحت توافق سال ۲۰۱۵ برداشته نشده اند.

دو توافق بزرگ ایران در دوران پساتحریم که قرارداد برای خرید هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ارزش مجموع ۲۶.۶ میلیارد دلار بوده است، به دلیل تحریم‌های یک جانبه آمریکا و مشکلات برای تامین مالی پیچیده شده‌اند.

دولت ترامپ که ایران را به عنوان نیروی بی‌ثبات کننده در منطقه متهم کرده است اوضاع را برای سرمایه‌گذاران راحت‌تر نکرده است.

به گفته لیند، یافتن راهی برای فاینانس تجارت در ایران چالش بزرگی است. سازمان اعتبار صادرات سوئد (SEK) اقدامات متعددی را برای تضمین وام‌های کوتاه‌مدت انجام داده، اما توافق‌های تامین مالی بلندمدت همچنان مشکل‌ساز مانده‌اند.

سیستم بانکی ایران به کندی از سال‌ها فاینانس بین‌المللی به تدریج احیاء می‌شود. یه گفته یک مقام دولتی فرانسه که مایل نبود نامش فاش شود،  خزانه‌داری فرانسه سرگرم برنامه‌ریزی برای صدور وام‌های مستقیم برای شرکت‌هایی است که می‌خواهند در ایران فعالیت کنند. همچنین گروه لابی تجاری مدف اینترنشنال فرانسه یک دفتر در ایران گشوده است.

بانک توسعه KfW آلمان در نوامبر برای اعطای وامی به ارزش ۱.۲ میلیارد یورو برای یک خط ریلی به ایران موافقت کرد در حالی که آژانس اعتبار صادرات ایتالیا (ساچه) و گروه CDP Group سال گذشته حدود ۹ میلیارد یورو وام و ضمانت دادند.


کد مطلب: 445923

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcewn8exjh8eoi.b9bj.html?445923

الف
  http://alef.ir