مخالف با وزیر پیشنهادی ارشاد: چهره امنیتی که می‌خواهد وزیر فرهنگ شود/ صالحی‌امیری خواهید بود یا سیدرضا فلاح؟

11 آبان 1395 ساعت 14:12


عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوابق صالحی امیری به هیچ وجه مرتبط با فرهنگ کشور نیست، گفت: به نظر من حال امروز فرهنگ کشورمان بدتر از آن است که صالحی امیری بتواند از پس آن برآید.

به گزارش خانه ملت، سید احسان قاضی زاده هاشمی در نشست علنی امروز (سه شنبه 11 آبان) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با سیدرضا صالحی امیری وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز در حالی در این جایگاه قرار می گیرم که خدا را شاهد می گیرم که نیتی جز کمک به فرهنگ کشور ندارم و از خداوند می خواهم من را در خالص ماندن نیتم کمک کند. آنچه که می گویم تنها دغدغه های فردی من نیست، بلکه انعکاس نگرانی های نمایندگان درباره رویش علف های هرز در دشت بی فرهنگی ما است.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من امروز درخواست کردم که در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی چند کلام بگویم و این کار را در ابتدا برای فرهنگ سرزمینم و سپس برای شخص خود آقای صالحی امیری می گویم. اینجانب مانند بسیاری از نمایندگان مجلس برخلاف بسیاری از دوستان نه از دور بلکه از نزدیک دارای سوابق فرهنگی هستیم و بدانیم حال امروز فرهنگ کشورمان بدتر از آن است که صالحی امیری بتواند از پس آن برآید.

وی با بیان اینکه متاسفانه سالهاست که فرهنگ در کشور غریب افتاده است، افزود: متاسفانه این حوزه کمترین بودجه ها را در سال برخوردار است و مدت هاست که عرصه فرهنگ عرصه جناح بازی و سیاسی کاری آدم های غیرفرهنگی شده است که این مسئله نفس بسیاری از حوزه های فرهنگی کشور را به شماره انداخته است. شوربختانه مرور برنامه های وزیر پیشنهادی فرهنگ نشان می دهد که دست وی خالی تر از آن است که بتواند دردی از فرهنگ این مملکت درمان کند.

قاضی زاده هاشمی خطاب به صالحی امیری گفت: اگر شما میان تحصیل در رشته های مدیریت دولتی و علوم سیاسی و حوزه فرهنگی ارتباطی یافتید من از این کار ناتوان هستم. من نمی توانم میان عضویت در دادگاه ارتش و فرهنگ نسبتی پیدا کنم. شگفت است رئیس جمهوری که از سرهنگ بودن تبری جسته، حال سرهنگی را برای حوزه فرهنگ انتخاب و معرفی کرده است. شما امروز می خواهید میراث دار کرسی وزارتخانه ای باشید که پیش از شما داستان های عبرت آموزی رقم خورده و حتی قربانیانی گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: راستی آیا می دانید که چرا نوبت برای شما باز شده است؟ خبر دارید چرا آقای جنتی دیگر وزیر نیستند؟ وی نه شهید کنسرت بوده و نه به دلیل توجه دولت به دغدغه علما و مراجع عظام کنار گذاشته شده، از این رو اگر دولت قرار بود که به این دغدغه ها احترام بگذارد، باید همان سه سال پیش این اقدام را انجام می داد. اگر دلیل برکناری جنتی را نمی دانید، حتما روزی برایتان خواهم گفت، اما الان چیزی نمی گویم زیرا از رهبر معظم انقلاب آموخته ام که مراقب گفتن ها و نگفتن ها باید باشم. اصلا از این موضوع نمی گویم که خودتان را چقدر متخصص تر از آقای جنتی می دانید، اما از این می گویم که شما کتاب هایی را به نام خودتان منتشر کرده اید که بیشتر به کتابسازی می ماند تا یک اثر علمی واقعی. شما به اتکای کدام تحصیل و تجربه کاری جرأت کردید که کتاب مفاهیم و نظریات فرهنگی را بنویسید؟ با کدام رانت این کتاب را به چاپ ششم رساندید. من از موسفیدان حوزه فرهنگ شرم دارم و این مسئله نشان اوج مظلومیت فرهنگ کشور است.

وی ادامه داد: یا اینکه کتاب دانستنی های یک رایزنی فرهنگی را نوشته اید، خداوکیلی این را از کجا آورده اید؟ آیا درسش را خوانده اید یا اینکه تجربه اش را داشته اید؟ سید بزرگوار حتما از ما دلخور نخواهید شد اگر چند سوال را کمی شفاف تر مطرح کنم. شما در سوابق خود به چند مورد اشاره کرده اید. آیا سربازی گمنامی امام زمان (عج) خدای نکرده باعث خجالت شما بوده که آن را در سوابق خود درج نکرده اید؟ برادر سیدرضا فلاح این اسم مستعار شما است دیگر؛ ما در این مملکت دست سربازان گمنامی که برای امنیت مردم تلاش کنند را می بوسیم، مخصوصاً اگر قصد ورود به حوزه های دیگر از جمله فرهنگ را نداشته باشند. واقعا این موضوع را از قلم انداختید یا خیال کردید که نمایندگان مردم حواسشان نیست.

سید رضا صالحی امیری یا اینکه سیدرضا فلاح!

قاضی زاده هاشمی گفت: آقای صالحی امیری اگر از نمایندگان مردم رأی اعتماد گرفتید، در مواجهه با هنرمندان سرزمینم چگونه خواهید بود؛ سید رضا صالحی امیری یا اینکه سیدرضا فلاح! وقتی یک سینماگر برای باز کردن گره ای در کار فیلمش یا یک نویسنده برای دریافت مجوز کتاب به شما پناه آورد، چه می کنید؟ در ذهنتان به دنبال پرونده پرسنلی و حفاظتی آن می گردید یا کارنامه هنری اش را مرور می کنید؟ فرض کنید نمایندگان شما را شایسته این سمت دانستند، آن وقت در تقابل با هنرمندان و بالادستی ها جانب کدام طرف را می گیرید ؟ آیا دستورها و توصیه ها و یادداشت های گاه و بیگاه برای ممیزی های بی قاعده را برای کتاب، فیلم و موسیقی انجام خواهید داد؟

وی گفت: اگر بر فرض رئیس جمهور در نامه ای نوشت که فلان بخش فیلم فاخر رستاخیز را حذف کنید یا آن را اکران نکنید؛ مطیع حرف وی خواهید بود یا صدای قلب احمدرضا درویش را می شنوید؟ لطفاً بگویید ما با کدام جنبه چهره شما مواجه هستیم؟ شما در جمع اصلاح طلبان خود را مبدع مکتب نیاوران و سهله و صحنه خوانده اید؛ حال در این نیاوران شما جایی برای مستضعفان و پابرهنگام است؟ یا فکر می کنید که حرف زدن از این آدم ها دیگر قدیمی شده است؟ شما جایی از نیاوران حرف می زنید و در جایی دیگر در کمیسیون فرهنگی مجلس می گویید می خواهم دفتر حوزه علمیه را در وزارتخانه ایجاد کنم و شورای فقیهان تشکیل دهم. کدام این موضوعات را باور کنیم؟ قسم حضرت عباستان را یا آن یکی دیگر.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به صالحی امیری گفت: شما در کمیسیون فرهنگی مجلس کنسرت موسیقی را با مشروبات الکلی مقایسه کردید و گفته اید که همانطور که عده ای مشروبات الکلی می خواهند و ما باید جلوی خواسته شان را بگیریم، عده ای هم کنسرت می خواهند و ما هم باید جلوی آن را بگیریم. شما باید از آنهایی که در جهت اعتلای موسیقی پاک ایران تلاش می کنند، عذرخواهی کنید که با چنین نگاهی داوطلب سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شدید

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: از طرف دیگر درخصوص جزواتی که درباره آقای نادران توزیع شد از خود وی استعلام کردند، زیرا در آن جزوات به نقل از آقای صالحی امیری آمده بود که نادران معذرت خواهی کرده و توبه نامه نوشته اند، از این رو شخص آقای نادران این موضوع را تکذیب کرد. حال برای ما سوال است که بعد از 3 سال این پرونده در دادسرا و دادگاه وجود دارد. حال با توجه به این موضوع فردا با هنرمندان چگونه رفتار خواهد شد؟/


کد مطلب: 409284

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcevo8eejh87wi.b9bj.html?409284

الف
  http://alef.ir