انتقاد شدید اعضای ارشد کنگره از تصمیم تازه ترامپ

5 شهريور 1396 ساعت 11:09


تعدادی از اعضای ارشد جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا از تصمیم ترامپ برای عفو یک کلانتر محکوم به پرونده‌سازی نژادی، به شدت انتقاد کردند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در پی فرمان عفو ترامپ برای جو آرپایو، کلانتر پیشین ایالت آریزونا که به علت پرونده‌سازی نژادی محکوم شده بود، اعضای ارشد کنگره این کشور به شدت از این اقدام رئیس جمهوری انتقاد کردند.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این اقدام ترامپ گفت که «ترامپ نباید کلانتر پیشین ترامپ را عفو می‌کرد».

وی با انتشار بیانیه‌ای گفت: «مقامات انتظامی مسئولیت خاصی در احترام به حقوق همگان در ایالات متحده دارند. ما نباید به هیچ کسی اجازه بدهیم اینگونه فکر کند که مسئولیت وی با عفو تقلیل یافته است».

سخنگوی رایان نیز گفت: «که رئیس مجلس با این تصمیم موافق نیست».

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا نیز به شدت از تصمیم ترامپ در عفو این کلانتر پیشین انتقاد کرد. شومر با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود نوشت: «در حالی که میلیون‌ها نفر در تگزاس و لس‌آنجلس خود را آماده مواجه با گردباد می‌کنند، رئیس جمهوری از این طوفان به عنوان پوششی برای عفو کسی استفاده کرد که تصمیم دادگاه در توقف تبعیض علیه لاتین‌تبارها را نقض کرده است و همچنین مانع از استخدام مردان و زنان تراجنس شجاع در نیروهای مسلح کشورمان شد».

شومر در ادامه با اشاره به عملکرد ترامپ نوشت: «سپس به کمپ دیوید می‌رود. تنها دلیلی که این کار را الان انجام داد استفاده از پوشش گردباد هاروی برای فرار از موشکافی موضوع است. بسیار ناراحت‌کننده و بسیار ضعیف».

همچنین دو سناتور جمهوری‌خواه منتخب از ایالت آریزونا، جان مک‌کین و  جف فلیک، با تصمیم ترامپ برای عفو آرپایو مخالفت کرده‌اند.

مک‌کین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس جمهوری اختیار عفو را دارد، اما انجام چنین کاری در این زمان موجب تضعیف ادعای وی در احترام به حاکمیت قانون است، زیرا آقای آرپایو هیچگونه پشیمانی از اقداماتش نشان نداده است».

فلیک نیز از تصمیم ترامپ برای عفو آرپایو انتقاد کرده است. فلیک در پیامی توئیتری نوشت: «در خصوص عفو آرپایو، من ترجیح می‌دادم که رئیس جمهوری به رویه قضایی احترام می‌گذاشت تا روند خود را طی کند».

دیانا فاین‌اشتاین، دیگر سناتور ارشد دموکرات عضو کمیته قضایی سنا نیز این اقدام را محکوم کرد.

وی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «وزارت دادگستری ... به این نتیجه رسید که کلانتر آرپایو برای سال‌ها به صورت نظام‌مند حقوق بشر افرادی را که وی به آن‌ها خدمت می‌کرده، نقض کرده است. رئیس جمهوری با تصمیم خود نشان داد که وی این رفتار را تأیید می‌کند، که تنها به تعمیق شکاف در کشور ما می‌انجامد».


کد مطلب: 505764

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcepn8nejh87fi.b9bj.html?505764

الف
  http://alef.ir