خبرگزاری فرانسه: روحانی با کسب 57 درصد آرا بار دیگر انتخاب شد

30 ارديبهشت 1396 ساعت 15:07


خبرگزاری فرانسه در بازتاب نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری نوشت: «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران با کسب 57 درصد آرا بار دیگر انتخاب شد.

به گزارش ایرنا، این خبرگزاری افزود: وزیر کشور ایران روز شنبه اعلام کرد حسن روحانی با کسب 57 درصد آرا بار دیگر به عنوان رئیس جمهوری ایران در انتخابات برگزیده شد.

«عبدالرضا رحمانی فضلی» در تلویزوین دولتی ایران اعلام کرد که با شمارش 99.7 درصد از آرا، روحانی 23.5 میلیون رای را در مقایسه با «ابراهیم رئیسی» با 15.8 میلیون رای کسب کرده است.

وی افزود که این نتایج نهایی هستند.

این خبرگزاری افزود: روحانی روز شنبه با پیروزی قاطع و با حمایت رای دهندگان از تلاش هایش برای برقراری روابط خارجی و رونق اقتصاد این کشور، بار دیگر انتخاب شد.

رحمانی فضلی نتایج انتخابات را در تلویزیون دولتی ایران تایید کرد و گفت وی موفق به کسب 23.5 میلیون رای- 57 درصد آرا درمقایسه با 15.8 میلیون رای -38.3 درصد آرای رئیسی شده است.

این نتایج به دنبال مشارکت گسترده 37 درصدی مردم در انتخابات روز جمعه منتشر شد که مقامات را مجبور به تمدید چند ساعته زمان رای گیری کرد.

این خبرگزاری به نقل از تحلیلگر مسائل ایران در اندیشکده گروه بین المللی بحران گفت: رای به روحانی به ویژه در مناطق روستایی نشان می دهد که مردم ایران دیگر عوامگرایی اقتصادی را باور ندارند.

وی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: مردم ایران به بلوغ فکری در درک این مساله رسیده اند که راه حل معضلات کشورشان در مدیریت کارامد اقتصاد و میانه روی در روابط بین الملل است.

این خبرگزاری دستاورد اصلی روحانی در دوره نخست ریاست جمهوری اش را دستیابی با توافق هسته ای با قدرت های جهان ارزیابی کرد که به لغو تحریم ها به ازای محدودیت برنامه هسته ای ایران منجر شد.

به گزارش ایرنا، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی پیروزی حسن روحانی را در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت و اعلام کرد: اتحادیه اروپا آماده همکاری با ایران است.

«خاویر سولانا» مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه انتخاب مجدد حسن روحانی را به سمت ریاست جمهوری ایران تبریک گفت. وی در توییتی امروز (شنبه) نوشت: روحانی برنده انتخابات ایران است. این را تبریک می گویم. فرصت دیگری برای ایران و منطقه.


کد مطلب: 473995

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceox8enjh8foi.b9bj.html?473995

الف
  http://alef.ir