اعمال فشار عربستان بر سومالی برای تحریم قطر

23 خرداد 1396 ساعت 11:12


مقامات عربستانی علاوه بر اعمال فشار دیپلماتیک بر سومالی برای پیوستن به صف مقابله و تحریم قطر دولت موگادیشو را برای تغییر مواضع بی طرفانه در خصوص محاصره دولت قطر از سوی کشورهای عربی تحت فشار قرار داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه الصومال الیوم، منابع سومالیایی روز گذشته (دوشنبه) تاکید کردند که مقامات عربستان دولت سومالی را تهدید به لغو وعده های مالی در صورت عقب نشینی نکردن از موضع بی طرفانه خود نسبت به قطر کردند.

منابع مذکور افزودند، وزرای دولت سومالی پس از سفر به عربستان به دلیل دیدار نکردن با همتایان خود دست خالی برگشتند و این در حالی است که گفته می شود عربستان به رئیس جمهوری سومالی پیشنهاد پرداخت مبلغ مالی 80 میلیون دلاری برای حمایت از موضع ریاض و قطع رابطه با قطر را مطرح کرده بود، اما موگادیشو آن را نپذیرفته است.

چندی پیش یک هیات قطری به ریاست سلطان بن سعد المریخی وزیر مشاور در امور خارجی قطر به موگادیشو برای گفت وگو در خصوص بحران قطع رابطه کشورهای عربی با قطر به سومالی سفر کرد.

هیات قطری در این سفر با حسن علی خیری نخست وزیر سومالی و مسئولان وزارت خارجه این کشور دیدار کرد.

هیات قطری با تقدیر از مواضع بی طرفانه دولت سومالی در خصوص بحران کشورهای خلیج فارس، رهبران سومالی را تشویق به حفظ مواضع خود علیه محاصره قطر کرد.

این در حالی است که قطر از آسمان سومالی برای عبور از تحریم های کشورهای عربی در خصوص شرکت هواپیمایی خود استفاده می کند.

مسئول هواپیمایی سومالی دوشنبه گذشته از عبور 15 هواپیمای قطری از آسمان این کشور در اولین روز محاصره قطر خبر داد.

عربستان به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی، جزایر مالدیو, موریتانی و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن از 15 خرداد ماه روابط سیاسی خود را با قطر قطع کردند و اردن نیز سطح روابط با قطر را کاهش داده است. اظهارات منتسب به «شیخ تمیم بن حمدآل ثانی» امیر قطر علیه سیاست های منطقه‌ای عربستان سعودی با واکنش شدید رسانه‌های گروهی و مقام‌های ریاض و ابوظبی علیه وی، همراه شده است.

این اظهارات که چند روز پس از سفردونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به ریاض صورت گرفت، نشانگر وجود اختلاف عمیق میان قطر و عربستان در مورد سیاست‌های منطقه‌ای 2 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که دستاوردهای آل سعود از مانور سیاسی در اجلاس ریاض را تحت الشعاع قرار داد.


کد مطلب: 482391

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceow8ezjh8vxi.b9bj.html?482391

الف
  http://alef.ir