رئيس اتحاديه دستگاه هاى مخابراتى عنوان کرد؛

خدمات سیب گاز زده یخ زد / ادامه واردات اپل بدون پشتوانه

بخش دانش و فناوری الف،27 فروردین96

27 فروردين 1396 ساعت 11:49

درحالی واردات گوشی تلفن همراه اپل به کشور توسط شرکت‌های دارای مجوز از وزارت صنعت انجام می‌شود که واردکنندگان این کالا همچنان با مشکل ارئه خدمات روبه‌رو هستند و به گفته مسئولین شرکت‌های دارای مجوز واردات گوشی اپل پس از گذشت ماه‌ها همچنان با مشکلات زیادی از جمله نبود قطعات یدکی دست و پنجه نرم می‌کنند.


 خبرگزاری میزان، با برداشته شدن تحریم‌ها و باز شدن درهای تجارت ایران با کشورهای خارجی، ترس از افزايش حجم واردات به ایران، مسئولان وزارت صنعت،معدن و تجارت را بر آن داشت که قوانینی برای این واردات تدوین کنند تا از واردات بی رویه به کشور جلوگیری شود.

يكى از قوانينى كه اين وزارت خانه تدوين و ابلاغ كرده ممنوعيت واردات كالاى ساخت كشور امريكا بوده كه البته با استثناهايى مانند واردات گوشى اپل همراه بوده است.

واردات اين مدل تلفن همراه در حالى به كشور با مجوز وزارت صنعت انجام مى شود كه طبق قانونى كه اين وزارت خانه ابلاغ كرده، واردات و عرضه اين نوع كالاها بايد از طريق شركت مادر و يا نمايندگى هايى كه خود اين شركت ها به افراد ارائه میدهد، انجام گيرد.

حال با توجه به اين امر گوشى هاى اپل توسط افراد و شركت هايى وارد كشور مى شود كه نه تنها هيچ گونه مجوزى از شركت مادر ندارند بلكه به گفته برخى مسئولين  خدمات پس از فروش مناسبى به متقاضيان از سوى آن ها ارائه نمى شود و در تامین قطعات مورد نیاز دچار مشکل هستند.

در اين رابطه غلامحسین کریمی رئيس اتحاديه دستگاه هاى مخابراتى در ارتباط با ادامه واردات تلفن همراه اپل به کشور در سال جاری، اظهار کرد: واردات گوشی اپل به کشور توسط برخی شرکت‌های دارای مجوز از وزارت صنعت در حال انجام است اما همچنان شرکت اپل هیچ گونه مجوزی به شرکت‌های داخلی برای حضور رسمی در ایران نداده است.

وى افزود: حدود 23 شرکت از اتحادیه دستگاه های مخابراتی مجوز لازم را از وزارت صنعت و حمایت از مصرف کننده دریافت کردند که بیشتر این شرکت‌ها هنوز اقدامی برای واردات نکرده و یا بسیار ضعیف عمل کرده اند.

رئيس اتحاديه دستگاه هاى مخابراتى، خاطرنشان کرد: متاسفانه شرکت‌های دارای مجوز همچنان خدمات پس از فروش مطلوبی ارائه نمی‌دهند و با مشکلات زیادی از جمله نبود قطعات یدکی دست و پنجه نرم می‌کنند که امیدواریم در آینده نزدیک مشکلات و ناهنجاری‌هایی که در ارائه دخدمات این محصول وجود دارد توسط شرکت‌های وارد کننده برطرف شود.

رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی،با اشاره به این که همچنان هیچ یک از شرکت‌های وارد کننده اپل از شرکت مادر مجوزهای لازم را کسب نکرده، بیان کرد: همچنان هیچ یک از شرکت‌های واردکننده گوشی همراه اپل نتوانسته مجوز را از شرکت مادر(اپل) اخذ کند و عملا هیچ اقدامی از سوی این شرکت‌ها برای اخذ نمایندگی رسمی انجام نگرفته است.

بر اساس اين گزارش، بايد ديد واردات كالاهاى امريكايى به كشور تا چه زمانى انجام خواهد شد و با توجه به پايين بودن سطح خدمات ارائه شده توسط شركت هايى كه توانسته اند مجوزهاى لازم  را از وزارت صنعت دريافت كرده  و اقدام به واردات گوشى همراه اپل كنند، اين وزارت خانه تا چه زمان با اين شركت ها مدارا خواهد كرد.


کد مطلب: 462898

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceow8evjh8pvi.b9bj.html?462898

الف
  http://alef.ir