برنامه اقدام محرمانه بین دولت و FATF منتشر شود

15 شهريور 1395 ساعت 16:17


کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه دولت برنامه اقدامی که با FATF تفاهم کرده‌اند منتشر کند، گفت: شورای عالی امنیت ملی به موضوع ورود کند و کسانی که در دولت پیگیر این قضیه هستند قادر نخواهند بود طراحی خود را پیش ببرند.

مهدی محمدی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برنامه دولت برای اجرای تحریم‌های غرب در داخل کشور با توافق FATF اظهار داشت: مساله اصلی درباره توصیه‌های ۴۰ گانه FATF نیست هرچند که آن هم بسیار خطرناک است و تهدیدات قابل توجهی ایجاد می‌کند اما مساله حیاتی‌تر و کلیدی‌تر از آن، برنامه اقدام بین دولت روحانی و FATF است که محرمانه توافق شده و تهدیدات قابل توجهی ایجاد می‌کند.

محمدی ادامه داد: اولین و مهم‌ترین حرف من به آقایان این است که صادقانه برنامه اقدامی که با FATF تفاهم کرده‌اند منتشر کنند،چراکه آن برنامه اقدام تا امروز منتشر نشده و اگر منتشر شود خیلی از شبهات را جواب خواهد داد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: خود موضوع FATF چند تهدید کلیدی را متوجه ما می‌کند؛ تهدید اول اعمال تحریم توسط نهادهای داخل ایران برای نهادهایی است که در فهرست گروه‌های تروریستی و وزارت خزانه‌داری آمریکا و فهرست تحریم‌های اشاعه‌ای قطعنامه‌های شورای امنیت قرار دارند؛ این عملا باعث می‌شود رژیم داخلی تحریم علیه این افراد حقیقی و حقوقی اعمال شود و باری که تا امروز روی دوش غربی‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی آنها بوده درونی سازی شود.

وی با بیان اینکه این مسئله باعث شکل گیری یک منازعه داخلی قدرتمند خواهد شد گفت: دومین تهدید درباره افشا و درز اطلاعات است که این اجازه را خواهد داشت که برای تخمین پولشویی و تأمین مالی تروریسم بتواند به اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بانکی در ایران دسترسی پیدا کند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: همین دسترسی منجر به استقرار یک نظامی بازرسی ویژه در بخش پولی و مالی و بانکی ایران خواهد شد که می‌تواند اطلاعات بسیار حساسی را از ایران خارج کند و این مسئله از برجام نیز خطرناک‌تر است.

محمدی با بیان اینکه برجام یک بار اتفاق افتاد و تمام شد اما FATF یک امر مستمر است که برای همیشه ادامه خواهد داشت،‌خاطرنشان کرد: تهدید سوم در این زمینه این است که جایگاه ایران در جبهه مقاومت ضربه می‌خورد و ما مجبور می‌شویم طبق ضوابط FATF گروه‌های مقاومت در منطقه را به عنوان گروه‌های تروریستی شناسایی کنیم که این اعتبار معنوی ایران را در جبهه مقاومت دچار صدمات بسیار اساسی خواهد کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی در عین حال یادآور شد: شورای عالی امنیت ملی به موضوع FATF ورود کرده و کسانی که در دولت پیگیر این قضیه هستند قادر نخواهند بود طراحی خود را به صورت مستقل پیش ببرند.

وی با اشاره به لزوم برخورد با مسببان اجرای FATF تصریح کرد: هیچ تردیدی وجود ندارد کسانی که دور از چشم نظام و مردم برنامه تفاهم با FATF را نوشته‌اند و بیش از دو ماه است که آن را اجرا می‌کنند، کسانی که این تعهدات خیانت‌بار را به طرف مقابل داده‌اند در حالیکه خودشان از قبل می‌دانستند حتی اگر تعهدات‌ مربوط به FATF را اجرا کنیم، مشکلات بانکی باز هم حل نخواهد شد، باید پاسخگو باشند.

محمدی تأکید کرد: مسئولان مرتبط در این زمینه از جمله وزیر اقتصاد، وزیر امور خارجه و رئیس بانک مرکزی و برخی معاونت‌های مرتبط در این سه نهاد صلاحیت حضور در مناصب فعلی و دولتی را ندارند و باید مناصب خود را به کسانی که حداقل اگر در معرض چنین وضعیتی قرار گرفتند بتوانند تصمیم مبتنی بر منافع ملی بگیرند، واگذار کنند.


کد مطلب: 388990

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceov8x7jh8voi.b9bj.html?388990

الف
  http://alef.ir