استعفای دسته جمعی شماری از فرماندهان بلندپایه ارتش ترکیه

31 مرداد 1396 ساعت 21:24


رسانه‌های ترکیه‌ای از استعفای دسته‌جمعی شماری از فرماندهان عالی‌رتبه ارتش این کشور خبر دادند.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه زمان ترکیه، وزارت دفاع ترکیه امروز سه‌شنبه اعلام کرد که هفت تن از ژنرال‌های بلندپایه ارتش ترکیه خواستار بازنشستگی پیش‌از موعد شده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هجدهم آگوست جاری با درخواست استفعای این افراد موافقت کرده است.

روزنامه‌های ترکیه‌ای هفته گذشته اعلام کرده بودند که 10 تن از فرماندهان نظامی از جمله ژنرال ذکایی آکساکالی فرمانده نیروهای ویژه و کسی که نقشی اصلی در شکست کودتای 15 ژوئیه 2016 داشت، درخواست استفعا داده‌اند.

آکساکالی که آگوست گذشته عملیات مرزی این کشور در سوریه موسوم به سپر فرات را رهبری کرده است، از سوی اردوغان با تنزل درجه روبه‌رو شد و پس از آن درخواست بازنشستگی کرد. 

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه پیش از این به آکساکالی گفته بود که هیچ‌گونه نارضایتی نباید در نیروهای ارتش وجود داشته باشد و سرباز باید دستورات را بدون اعتراض انجام دهد.

پس از کودتای 15 جولای 2016 در ترکیه دولت ترکیه با اعلام وضعیت فوق‌العاده در 20 جولای همان سال، شروع به بازداشت و بازپرسی از مظنونان این کودتا کرد که در نتیجه این عملیات، 50 هزار و 510 نفر از بازداشت‌شدگان، به اتهام همکاری با کودتا به زندان محکوم شدند و 111 هزار و 240 نفر از کارمندان دولت که متهم به ارتباط با تشکیلات فتح‌الله گولن بودند به صورت رسمی از کارشان اخراج شدند.


کد مطلب: 504495

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceoe8nnjh87ei.b9bj.html?504495

الف
  http://alef.ir