پس‌لرزه‌هاي جلسه آرژانتين و حذف بیطرف از کابینه دوازدهم ادامه دارد/ احتمال کنار گذاشتن «عهدشکنان» از فراکسیون امید

بخش سیاسی الف، 7 مرداد 96

7 شهريور 1396 ساعت 8:30


 با گذشت حدود ده روز از اعلام نتایج رای اعتماد مجلس به کابینه حسن روحانی، پیامدهای مخالفت نمایندگان و نرسیدن حبیب الله بیطرف به کرسی وزارت نیرو ادامه دارد. این موضوع در کنار مسائلی چون رای بالای عبدالرضا رحمانی فضلی برای وزارت کشور و رسیدن آذری جهرمی و صالحی به صندلی ریاست وزارتخانه های ارتباطات و فرهنگ موجبات گسست و اختلاف اعضای فراکسیون امید شده است. این اتفاق در حالی رخ می دهد که قرار است امروز انتخابات هئیت رئیسه فراکسیون امید برگزار شود.

به گزارش الف، رای نیاوردن حبیب الله بیطرف شوک بزرگی به اصلاح طلبان و فراکسیون امید وارد کرده است؛ چرا که بیطرف به عنوان یکی از موسسان حزب انحلال یافته مشارکت و از گزینه های اصلی اصلاح طلبان برای قرار گرفتن در کابینه دوازدهم بود. در واقع رای نیاوردن حبیب الله بیطرف آن قدر برای اصلاح طلبلان و فراکسیون امید گران و سنگین بوده که از لزوم پالایش و حذف افراد«عهدشکن» از هئیت رئیسه فراکسیون سخن گفته اند.
 
 رای نیاوردن بیطرف باعث شد که برخی از اعضای فراکسیون امید برخی هم طیفان فراکسیونی خود را متهم به بی اخلاقی کنند و برخی دیگر نیز خواستار آن شوند که برای دور کردن سایه اتهامات از سر فراکسیون امید اسامی افرادی که در جلسه فراکسیون از بیطرف حمایت کردند ولی رای مثبت به او در جلسه رای گیری ندادند منتشر شود.

در این راستا بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید در سخنانی تعجب خود از رای آوردن جهرمی و در مقابل رای نیاوردن بیطرف را اینگونه ابراز کرد« بدترين صحنه‌ها زماني است که همکار و هم‌فراکسيوني‌تان براي فردي رأي جمع مي‌کند که شما چند ساعت پيش در جمع‌بندي به رأي مخالف با او رسيده‌‌ايد. اين رفتار برخي نمايندگان واقعا آزاردهنده بود .اينکه بخواهي چهارنبش باشي و جايي بروي که به نفعت باشد، درست نيست. همين چندنبش‌‌بودن لطمه زيادي به کشور وارد کرده است. اتفاقا اصولگراي چارچوب‌دار بهتر از اصلاح‌طلبي چندنبش بوده و حرمتش بيشتر است. متأسفانه افرادي داريم که با جهت باد رأي و نظرشان تغيير مي‌کند.»

کسانی که با لیست امید آمدند ولی امیدی نماندند
یکی از اعضای فراکسیون امید معتقد است که ما یک لیست امید داریم و یک فراکسیون امید و لیست امید با فراکسیون امید متفاوت است و توقعی که از بیرون از مجلس در خصوص تعداد آرای فراکسیون امید داشتند غلط بود.

 پروانه سلحشوری نماینده تهران با بیان اینکه برخی در خارج از مجلس توان فراکسیون امید در رای اعتماد به وزرا را بیش از آن چه هست می دانند، تاکید کرد که ما یک لیست امید داریم و یک فراکسیون امید و لیست امید با فراکسیون امید متفاوت است. برخی از اعضای لیست امید به فراکسیون جدیدی به نام مستقلین ملحق شدند.

سلحشوری تاکید کرد: بعد از انتخابات هیات رئیسه بنده گفتم کسانیکه با لیست امید آمدند و حالا اعتقادی به آن ندارند باید مشخص و شفاف سازی شود و این ایراد را از خودمان هم می دانم که این افراد را معرفی نکردیم.

این نماینده مجلس با اشاره به هجمه هایی که از داخل مجلس و فراکسیون امید وجود دارد، گفت: به نظرم مردم باید این افراد را بشناسند افرادی که خطا می کنند و غیر فراکسیونی عمل می کنند.

نشست آرژانتین و رای نیاوردن بیطرف
همه ماجرا از تویيت جواد امام، فعال سياسي اصلاح‌طلب و رئيس بنياد باران، پس از رأي عدم اعتماد مجلس به بيطرف شروع شد. او در صفحه توييتري خود نوشت: «باز هم گندم‌نماهاي جوفروش! رأي عدم اعتماد بيطرف، نتيجه صداقت، سلامت و پاسخ منفي ايشان به خواسته‌هاي آقايان (ت، و، ح، ن) در جلسه ميدان آرژانتين بود».

بعدها مشخص شد که منظور وی از حروف اختصاري غلامرضا تاجگردون، رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس، اردشير نوريان نماينده شهرکرد، بهروز نعمتي نماينده تهران و فريدون حسنوند است.

ماجرا زمانی جدی تر شد که علیرضا رحیمی، نماینده تهران از سهم خواهی و امتیازخواهی برخی هم طیفان اصلاح طلبش از بیطرف در جلسه معروف میدان آرژانتین خبر داد، سهم خواهی هایی که با جواب منفی وزیر پیشنهادی نیرو روبرو شده است« من کلیت این موضوع را تأیید می‌کنم اما باید درباره آن توضیح داد. سهم‌خواهی گاهی ناظر به گرفتن امتیازات شخصی است و گاهی هم ناظر به گرفتن سهم منطقه‌ای از برنامه‌های وزارتخانه است. در مورد آقای بیطرف بیشتر سهم‌خواهی‌ها به سمت و سوی شرط‌گذاری برای برنامه‌های وزارت نیرو رفت و ایشان هم زیر بار آن نرفت.

احمد مازنی نمایندۀ مردم تهران در واکنش به انتقاداتی که دربارۀ رأی نیاوردن بیطرف و رأی آوردن آذری جهرمی به فراکسیون امید مطرح می‌شود گفت: «در خیلی از موارد فراکسیون تصمیم می‌گیرد، اما اعضای فراکسیون تعهدی به انجام کار تشکیلاتی ندارند. من با بعضی دوستان صحبت می‌کردم، می‌گفتند ما حجت شرعی نداریم که به فلانی رأی بدهیم؛ با وجود اینکه نظر فراکسیون این بود که رأی بدهیم.»

عبدالرضا هاشم زایی عضو دیگر فراکسیون امید نیز به صراحت از معرفی و خروج بی‌تعهدها از فراکسیون خبر داده است. هاشم زایی عضو فراکسیون امید در این باره گفت: برخی اعضا در حالی که جهرمی مورد حمایت فراکسیون نبود نه تنها به او رای دادند بلکه برایش تبلیغ هم کردند.

غلامرضا حیدری عضو دیگر فراکسیون امید هم در توئیتی نوشت: «توصیه به دوستان فراکسیون_امید : صداقت و شفافیت را فدای چند روز پشت میز نشستن نکنند/ اگر این میز ماندنی بود، به تو نمی‌رسید.»

دیروز یکی از رسانه های اصلاح طلب تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه را متهم به عهدشکنی نسبت به فراکسیون امید کرد و نوشت: تلاش تاجگردون براي جمع‌آوري رأي براي جهرمي از يک سو و افتادن بيطرف از سوي ديگر نشان از آن دارد که گويي نماينده اصلاح‌طلب حالا با فراکسيون مستقلين مجلس بيش از اصلاح‌طلبان همدلي دارد.

حذف عهدشکنان از انتخابات هئیت رئیسه فراکسیون امید
به اين ترتيب تحليل‌هاي تازه نشان از آن دارد که حالا تير و ترکش‌هاي نشست آرژانتين گويا بر انتخابات هيئت‌رئيسه فراکسيون اميد هم اثرگذار خواهد بود يا دست‌کم نگراني‌هايي از‌اين‌دست در بين نمايندگان منتقد وجود دارد.

در این راستا یکی از اعضای شورای مرکزی فراکسیون امید گفته است که اگر لابی‌های آرژانتینی مانع نشوند حداقل نیمی از چهره‌های هیئت رئیسه فعلی فراکسیون امید تغییر خواهد کرد.

علیرضا رحیمی در کانال تلگرامی‌اش با اشاره به انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون امید در بعدازظهر روز سه‌شنبه گفت: بالاخره انتخابات مجمع عمومی فراکسیون امید پس از چند نوبت جابجایی برنامه برگزار خواهد شد. قطعا تعیین ترکیب هیئت رئیسه فراکسیون برای سال دوم فعالیت در برنامه‌های آتی آن تعیین کننده خواهد بود.

گفتنی است حبيب‌الله بيطرف، گزينه پيشنهادي براي وزارت نيرو با کسب تنها ۱۳۳ رأي موافق در برابر ۱۳۲ مخالف و ۱۷ ممتنع، از راه‌يافتن به کابينه دوازدهم بازماند. آراي ممتنع در جريان رأي‌اعتماد به وزيران پيشنهادي، رأي مخالف محسوب مي‌شود.


کد مطلب: 506277

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcefp8nfjh87wi.b9bj.html?506277

الف
  http://alef.ir