مانور منا و ظهور مهدی آل عبا

بخش تعاملی الف - امین میرزائی

7 آبان 1394 ساعت 6:47
امام جمعه محترم مشهد اخیراً سخنرانی کرده اند و فاجعه منا را مقدمه ظهور حضرت حجّة -عجَّل اللهُ تَعالی فَرَجَهُ الشَّریف- دانسته اند.

در این که هر ظلمی که در جهان رخ می دهد دلی را به درد می آورد، و آهی به ملکوت پر می کشد، و مقدّمات ظهور منجی آسمانی را پیشتر می اندازد سخنی نیست. امّا این که هر موضوع کوچک و بزرگی را به آمدن آن امام همام ربط دهیم، و سوء تدبیر خود و همگنانمان را در پس پرده این ارتباط فرو بپوشیم، امری نیست که آن امامِ هُمام بدان رضا دهند.

چهارده سال قبل بود که به چنین رویکردی اعتراض کردم و به عواقب این قبیل اظهارات واکنش نشان دادم. زمان، زمانه شهردار شدن آقای احمدی نژاد بود ، و خیابانها به عنوان "مسیر حرکت امام زمان" آب و جارو می شد! منِ فیلسوفِ دین پژوه هم به مطالعات مهدوی مشغول بودم و نسبت به سوء استفاده "شمایل کشانِ شهرداری" هشدار می دادم !

چند روز قبل که خاطرات آن سالها را مرور می کردم ، به خاطره یکی از دوستان سابقم برخوردم . کتاب "سایه هیچ" جناب حمید یزدان پرست لاریجانی که از سوی انتشارات اطلاعات چاپ شده و خاطرات سفر حجّشان را در سال ۱۳۸۲ بازگفته. کتابی ست خواندنی به زبانی شیرین و گزنده، مزیّن به اشعار و گفتارهای نغزی که تصاویری زنده از آن سفر ارائه می کنند.خاطرات دین پژوهانه خودم را کنار گذاشتم و چند روزی را به مطالعه کتاب جناب یزدان پرست مشغول بودم.

از خاطرات ورود به منی وازدحام آنجا که بگذریم، و چند سنگی را که در هنگام رمی جمرات به پیشانی دوست نویسنده مان خورده فراموش کنیم، و زیر دست و پا له شدن و مُشرف به موت بودنِ جناب یزدان پرست را که از یاد ببریم، به صفحه ۱۳۱ کتاب می رسیم که با این سرفصل : "فاجعه"، به سراغ مابقی ماجرا می روند و در همان ابتدا همه داستان را در این عبارات خلاصه می کنند:

`` عصری خبر رسید که ۲۴۴ نفر از حجاج در هنگام رمی کشته شده اند.اگر بخواهم به سبک بیهقی بگویم، باید بنویسم: " هَزاهزی در دلها افتاد که نه خُرد کاری پیش آمد." سهیل محمودی گُر گرفته است و می گوید: " به خدا همه ما در قتل این عده شریکیم .فقها باید تجدید نظر بکنند و ... ". روحانی با تجربه ای که مکرر به حج آمده و کنار ما دراز کشیده است ، با خیال راحت و توجیه گرانه می گوید " این عده ، تلفات ما در جنگ با شیطان بودند!" .سهیل باورش نمی شود چه شنیده و با برافروختگی می گوید: "اینجا مانور است و در مانور باید فشنگ مشقی بدهیم." همان آقا می گوید: "شما باید به سرباز فشنگ واقعی بدهید تا بتواند در میدان تیر آماده باشد". `` ....

و بحث تا مدّتی ادامه پیدا می کند.

من نمی دانم آیا جناب علم الهدی با روحانی مذکور هم نظرند؟! و آیا بی تدبیری ما و آل سعود را مقدمه ظهور حضرت حجّت تلقی می کنند؟


کد مطلب: 305478

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcefn8xvjh87ei.b9bj.html?305478

الف
  http://alef.ir