لحظه به لحظه با آخرین روز مذاکرات لوزان:

هر تفاهم اولیه ی مورد توافق، محرمانه خواهد بود

بخش خارجی الف؛ 11 فروردین 94

11 فروردين 1394 ساعت 11:34

گاردین: متن اعلامیه پایانی مبهم خواهد بود، بخشی از موارد توافق ذکر می‌‌شود و اختلاف‌های باقی مانده طی گفتگو تا پایان ماه ژوئن حل خواهد شد.


نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ در لوزان از ساعت ۸:۳۰ صبح به وقت محلی، ۱۱ صبح تهران آغاز شد. امروز آخرین روز ضرب‌الاجل برای رسیدن به تفاهم است.

تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به ریاست محمد جواد ظریف با همراهی دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، معاونان وزیر امور خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهور از روز ۶ فروردین ماه آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای برای رسیدن به تفاهم در مسائل باقی‌مانده را آغاز کردند. این مذاکرات بصورت فشرده و با حضور وزرای خارجه شش کشور تا امروز ادامه پیدا کرده است. اما وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته لوزان را به مقصد مسکو ترک و اعلام کرد در صورت مشاهده نشانه‌های توافق، مجددا بازخواهد گشت. همچنین برخی اخبار غیررسمی در راهروهای هتل محل برگزاری، از احتمال بازگشت سرگئی لاوروف تا ظهر امروز خبر می‌دهد.

مجموعا اخبار موثق و قابل اطمینانی از مذاکرات تا کنون به دست نیامده است و فضای بسته خبری همانند مذاکرات طی بیش از یکسال گذشته، همچنان حاکم است. بازار گمانه‌زنی‌ها و خبرهای به نقل از منابع آگاه - گاه ایرانی و گاه غربی - بسیار داغ و البته تکذیب‌های پس از آن داغ‌تر است.

طی روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر موافقت ایران با انتقال مواد غنی‌شده به روسیه، موافقت با "تعلیق" تدریجی تحریم‌ها، تفاهم بر سر حدود ۶۰۰۰ سانتریفیوژ و ... همگی جزئیاتی بودند که رسانه‌های غربی از قول مقام‌های آگاه منتشر می‌کردند که البته طبق گفته عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه، این خبرپراکنی‌ها و انتشار اخبار کذب با اهداف سیاسی و برای تأثیرگذاری بر فضای مذاکرات صورت می‌گیرد و تا کنون هیچ توافق یا تفاهمی در مورد این موارد اساسی صورت نگرفته است.

در صورتی که ایران و ۱+۵ در جلسه امروز به تفاهم برسند، قرار است توافق جامع تا پایان ماه ژوئن به دست آید.

با توجه به اهمیت مذاکرات هسته‌ای در آخرین روز ضرب الاجل ۳۱ مارس، در این بسته خبری بصورت لحظه به لحظه مخاطبان گرامی را در جریان آخرین اخبار، تحولات، حواشی و تحلیل‌های پیرامون مذاکرات لوزان قرار خواهیم داد.

۲۰:۲۵ در حالی که خبرها از قرائت بیانیه تفاهم مشترک حکایت دارد، یک مقام ارشد آمریکایی گفته مذاکرات می‌تواند به روز چهارشنبه هم کشیده شود.

۲۰:۱۰ گاردین: متن اعلامیه پایانی مبهم خواهد بود، بخشی از موارد توافق ذکر می‌‌شود و اختلاف‌های باقی مانده طی گفتگو تا پایان ماه ژوئن حل خواهد شد.

۲۰:۰۰ نتانیاهو: بر اساس توافقی که در لوزان مورد مذاکره است، زمان گریز هسته ای ایران (به سمت بمب اتمی) کمتر از یک سال خواهد بود. این توافق راه مسلح شدن ایران به سلاح اتمی را هموار می کند./هاآرتص

۱۹:۳۰ رویترز: انتظار می‌رود مذاکرات تا اواخر امشب ادامه یافته و احتمالا به چهارشنبه نیز کشیده شود. مقام‌های رسمی گفته‌اند که امیدوارند بر سر چیزی شبیه بیانیه به توافق برسند، در عین حال هر تفاهم اولیه و مقدماتی که مورد توافق قرار گیرد، محرمانه خواهد بود.

۱۹:۲۰ به گزارش منابع خبری از لوزان، تا ساعاتی دیگر بیانیه مشترک ایران و گروه ۱+۵ در دانشگاه یونیل لوزان قرائت می‌شود. هیئت مذاکره‌کننده ایران امشب به تهران بازمی‌گردد.

۱۹:۰۰ وزیر امور خارجه روسیه به لوزان محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران و شش کشور رسید.

۱۸:۳۰ سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که روز گذشته از محل مذاکرات به مسکو بازگشته بود، دقایقی قبل وارد ژنو شد.

۱۸:۱۵ شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد که اختلاف جدیدی در مذاکرات هسته‌‌ای لوزان بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک مطرح شد که مربوط به هویت طرفی است که باید درباره نقض توافق‌نامه قضاوت کند.

۱۸:۰۰ آنگلا مرکل صدراعظم آلمان: امیدوارم ایران و ۱+۵ به توافق برسند هرچند تا کنون توافقی حاصل نشده است.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته که توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران "پیامی مثبت" خواهد بود اما تاکید کرده که مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است. خانم مرکل که در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهوری فرانسه سخن می‌گفت، افزود که هر نوع توافقی باید متضمن آن باشد که ایران برای مدتی طولانی به تسلیحات اتمی دست نخواهد یافت./بی‌بی‌سی

۱۷:۳۰ سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در مورد موضوعات فنی مورد اختلاف، حرکت همچنان رو به جلوست اگرچه کند است.

۱۷:۲۰ یک منبع آگاه با تکذیب ادعای آسوشیتدپرس گفت: بحثها همچنان ادامه دارد و هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

۱۷:۱۵ دیپلمات فرانسوی می‌گوید پاریس نمی‌خواهد معماری فشارهای ایجاد شده در طول یک دهه علیه ایران را در رایزنی‌های هسته‌ای از دست بدهد.

۱۷:۰۰ سومین نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ حدود یکساعت و نیم طول کشید و جلسه بعدی نیز بعد از یک ساعت تنفس آغاز به کار کرد.

۱۶:۳۰ نشست هماهنگی عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا در جریان است. گفته می‌شود که هیات‌ها تاکید دارند امروز ولو تا پاسی از شب گذشته کار را به سرانجام برسانند.

۱۶:۱۵ نیویورک تایمز نوشته است که ایران و قدرت‌های جهانی در لوزان به توافق سیاسی اولیه نزدیک شده‌اند، اما نشانه‌ها حاکی است که تصمیم گیری در مورد چند مورد اختلافی مهم ممکن است به مهلت نهایی مذاکرات در پایان ماه ژوئن (نهم تیر) موکول شود.

۱۶:۰۰ جلسه وزرای خارجه ایران و ۱+۵ به پایان رسید. بنابر اخبار منتشر شده، طرفین در حال رایزنی برای تدوین متن بیانیه مشترک جهت اعلام "تفاهم سیاسی" هستند.

۱۵:۰۰ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پیشتر بر اساس برنامه، قرار بود امروز سه شنبه به تونس برود، به منظور تداوم حضور در مذاکرات هسته‌ای لوزان سفر خود به این کشور را لغو کرد.

۱۴:۳۰ آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه مذاکرات امروز لوزان

۱۴:۲۰ یک منبع نزدیک به مذاکرات گفت که دو مشکل اصلی در مذاکرات صبح امروز یکی توالی زمانی رفع تحریم‌ها و دیگری چگونگی اطمینان یافتن از یک ساله بودن زمان گریز هسته‌ای (به سمت سلاح اتمی) بوده است./بی‌بی‌سی

۱۴:۱۵ منبع اروپایی نزدیک به مذاکرات: جلسه اول امروز با ایران چندان امیدوار کننده نبود./بی‌بی‌سی

۱۴:۰۰ روانچی معاون وزیر خارجه خبر برخی رسانه‌های غربی مبنی بر تمدید مهلت مذاکرات را رد کرد.

۱۴:۰۰ سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه: "در مورد برداشتن تحریم‌ها معتقدم که وقتی توافق حاصل شد، تحریم‌ها باید برداشته شود، حالا یا کاملا لغو شود، یا موقتا تعلیق شود تا تغییرات قانونی لازم بعدا انجام شود. آنچه مهم است این است که چارچوب حقوقی توافق باید به تحریم‌ها علیه تجارت و اقتصاد ایران پایان دهد. نباید جلوی تجارت ایران و شرکای خارجی‌اش گرفته شود. این در مورد تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل. اما تحریم‌های یک جانبه که آمریکا یا بریتانیا یا دیگران اعمال می‌کنند از نظر ما مشروع نیستند، اما این موضوعی است که به روابط دو جانبه ایران و کشورهای دیگر باز می‌گردد."

۱۳:۴۵ آسوشیتدپرس به نقل از "مقامات" نزدیک به مذاکرات گفته است که ایران و گروه ۱+۵ به پایان جلسه روز سه‌شنبه نزدیک می‌شوند و احتمالا در پایان این نشست بیانیه‌ای منتشر می کنند که حاوی توافق در مورد جزئیات نیست اما "تفاهم نامه‌ای تفصیلی" هم همراه آن خواهد بود. به این ترتیب، دو طرف امکان ادامه مذاکرات تا دستیابی به توافق جامع در پایان ماه ژوئن را خواهند داشت. به گفته این منابع، انتخاب این راه نشانه باقی ماندن اختلاف نظر عمیق بین دو طرف است./بی‌بی‌سی

۱۳:۴۰ المیادین: ایران پیشنهاد غرب درباره "ابقای بخشی از تحریم‌ها" را رد کرد.

۱۳:۳۰ ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه: "مذاکراتی فوق‌العاده فشرده و عمیق بین شش کشور و ایران صبح امروز جریان دارد و نکته مثبت اصلی اراده همه طرف‌های مذاکره برای رسیدن به نتیجه در طول نشست جاری است."

۱۳:۱۵ لاوروف در کنفرانس خبری در مسکو: "در نظر دارم برای حضور در مراحل نهایی نشست وزیران شش کشور به سوئیس برگردم. چشم انداز این دور از مذاکرات اصلا بد نیست، حتی می توانم بگویم خوب است."
لاوروف: "شانس [دستیابی به توافق] زیاد است. شاید نه صد درصد اما هیچوقت نمی توان از هیچ جیزی صد در صد مطمئن بود. توافق انجام شدنی است البته به شرط اینکه طرف‌ها در آخرین لحظات توقعات خود را بیشتر نکنند."

۱۳:۰۵ نشست علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا که در آن عراقچی‌، روانچی و وندی شرمن شرکت داشتند، پایان یافت.

۱۳:۰۰ سرگئی لاوروف در کنفرانس خبری در مسکو: شانس توافق بسیار زیاد است. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی گفت ما تحریم‌هایی را که خارج از چارچوب سازمان ملل بر ایران تحمیل شده است به رسمیت نمی‌شناسیم.

لاوروف پس از کنفرانس خبری در روسیه که تا دقایقی دیگر به پایان می‌رسد راهی لوزان سوئیس می‌شود.

۱۲:۵۵ ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه از سفر قریب‌الوقوع سرگئی لاوروف به لوزان در بعدازظهر امروز خبر داد.

وزیر خارجه آلمان: مذاکرات کمی در بحران است/ پاسخ جان کری به احتمال توافق تا پایان امروز: انشاءالله/ سفیر فرانسه در آمریکا: مشکلات بسیار اساسی باقی مانده است +تصاویر

۱۲:۵۰ حمید بعیدی نژاد، عضو تیم مذاکره کننده ایران در خصوص وضعیت مذاکرات هسته‌ای به ایسنا گفت: "همه بر این نظرند که به راه‌حل برسیم چرا که این موضوع برای همه مهم است. هر لحظه ممکن است تحولاتی رخ دهد و انشاالله هر چه زودتر به نتیجه برسیم."

۱۲:۴۵ فرانس۲۴:هيچ يك از طرف هاي مذاكره كننده در لوزان شكست مذاكرات را نمي خواهند.

۱۲:۳۰ حسین موسویان دیپلمات هسته‌ای پیشین ایران، در نشستی در دانشگاه هاروارد گفت: "اگر مذاکره کننده‌گان نتوانند به توافق نهایی دست یابند، برای پیشرفت مذاکرات می‌توانند توافق دومی را امضا کنند که شامل برخی تعهدات از طرف ایران در مقابل رفع برخی از تحریم‌های اساسی به طور همیشگی باشد و برای توافق نهایی آخر چند ماه دیگری هم مذاکره کنند."

۱۲:۱۵ سايت شبكه خبري «دويچه وله» آلمان كه گزارشي درباره مذاكرات هسته‌اي ايران و گروه ۱+۵ منتشر كرده، مواضع ديپلمات‌هاي دو طرف را درباره روند و نتيجه گفت و گوها را بازتاب داده است. در اين مطلب به نقل از جان كري، وزير خارجه آمريكا آمده است: «هنوز برخي موضوعات دشوار باقي مانده است... ما به سختي تلاش مي كنيم تا اين موضوعات را حل و فصل كنيم». از سوي ديگر، مجيد تخت روانچي، عضو تيم مذاكره كننده هسته اي ايران گفته: «در صورتي كه موضوع تحريم هاي حل و فصل نشود، هيچ توافقي در كار نخواهد بود». دويچه وله اشاره مي كند كه تاكنون، مواضع رژيم اسرائيل نيز يكي از عوامل آسيب رسان به مذاكرات بوده است.

۱۲:۰۰ خبرگزاري «رويترز» مي‌نويسد در آخرين روز از ضرب‌الاجل تعيين شده براي دستيابي به توافق، ايران و شش قدرت جهاني به روند مذاكرات سرعت بخشيده‌اند تا بتوانند به توافقي مقدماتي در موضوع هسته‌اي دست يابند. اين خبرگزاري اشاره مي‌كند كه اختلافات باقي مانده ميان طرفين در حال حاضر، بر سر دو موضوع تحقيق و توسعه هسته اي و همچنين نحوه برداشته شدن تحريم هاي موجود عليه ايران است. يك ديپلمات غربي در اين زمينه به رويترز گفته: «ما بايد اين كار را به نتيجه برسانيم. ما براي دستيابي به چارچوب توافق، تنها چند ساعت فرصت داريم و در غير اين صورت، كار بسيار بسيار دشوارتر خواهد شد.»

۱۱:۴۵ به گزارش ایرنا، یک منبع در هیات ایرانی گفت هیات‌ها مصر هستند امروز به نتیجه برسند ، ولو آن که جلسات تا پاسی از شب به طول بینجامد.

۱۱:۳۰ یک منبع دیپلماتیک حاضر در مذاکرات به خبرگزاری روسی ایتارتاس گفت: هیچ موفقیت چشمگیری بدست نیامد، مهمترین مشکل اصلی حل نشده، لغو تحریم‌ها است.

۱۱:۲۵ نشست معاونان وزیر خارجه ایران و آمریکا به همراه دکتر صالحی و ارنست مونیز دقایقی پیش آغاز شد.

۱۱:۲۰ "وانگ یی" وزیر امور خارجه چین: «به رغم وجود برخی نقاط تردیدآمیز، نشانه هایی از خوش بینی در مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ مشاهده می شود».

او با ابراز رضایت از روند مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ گفت: رویکرد لازم به دلیل کاهش موارد اختلافی کشورها در حال ظهور است و به شخصه نسبت به چشم انداز گفت وگوها خوش بینی محتاطانه ای دارم.

وزیر امور خارجه چین با تاکید بر اینکه مذاکرات هسته ای ایران در حال حاضر در آخرین مرحله قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که طرف های گفت و گو با جدیت بخش های اندک باقیمانده از موضوعات را طی کنند و از هر گونه پسرفت احتمالی پرهیز کنند.

۱۱:۲۰ به گزارش بی‌بی‌سی، وزیر خارجه آلمان گفته است مذاکرات کمی در بحران قرار دارد و رویکرد تازه‌ای پیش گرفته شده است.

۱۱:۱۰ "اریک شولتز" سخنگوی کاخ سفید گفت: رئیس جمهور اوباما آمادگی برای یک توافق بد نداشته البته قصد ندارم که از پیش مذاکرات را شکست خورده توصیف کنم.

۱۱:۰۵ خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی گفته است که اکثر طرف‌های مذاکره گفته‌اند که تمایلی به تمدید مهلت توافق مقدماتی ندارند ولی در هر صورت، انتظار می رود توافق مقدماتی تا پایان ژوئن معتبر باشد.

۱۱:۰۰ احتمال دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به توافق هسته‌ای و در نتیجه، لغو تحریم‌های موجود از جمله تحریم‌های نفتی و افزایش صادرات ایران باعث شده است تا بهای نفت خام در بازار جهانی کاهش یابد.

۱۰:۵۰ به گزارش واحد مرکزی خبر، یک تحلیلگر سیاسی به نام طالب عواد به شبکه اسکای نیوز عربی گفته است که "اگر مذاکرات شکست بخورد، مسائل فراوانی در منطقه وجود دارد که ایران می تواند از طریق آنها فشار وارد آورد." براساس این گزارش، وی گفته است که رسیدن توافق به نفع هر دو طرف است اما "برخلاف ایران، دست غرب چندان باز نیست و همانگونه که باراک اوباما در واکنش به سرسختی اسرائیل در مورد توافق با ایران گفت اگر به توافق نرسیم، چه جایگزینی برای آن خواهد بود؟"

۱۰:۳۰ نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۵ بدون حضور لاوروف آغاز شد. لاوروف شب گذشته لوزان را ترک کرد. در صورت نزدیک شدن طرفین به توافق، وزیر خارجه روسیه بار دیگر راهی لوزان یا ژنو خواهد شد. قرار است در صورت قطعی شدن توافق، مذاکرات به مقر سازمان ملل در ژنو منتقل و تفاهم صورت گرفته در آنجا اعلام شود.

۰۹:۳۰ به گزارش بی‌بی‌سی، مقامات غربی به خبرنگاران گفته‌اند که دو اختلاف عمده باقی مانده است، یکی اختلاف بر سر دوره زمانی است که قرار است محدودیت‌هایی علیه برنامه اتمی ایران، به ویژه در مورد تحقیق و توسعه اعمال شود. و دیگری اصرار ایران بر لغو تحریم‌ها، به خصوص تحریم‌های ناشی از قطعنامه‌های سازمان ملل است.

۰۹:۰۰ مجید تخت‌روانچی، معاون وزیر امور خارجه گفته است: "در صورت رسیدن به توافق، ما یک سند متنی و مکتوب خواهیم داشت که شامل جزئیات و کلیات کاملاً روشن است و زمان آن تا دهم تیر ماه خواهد بود".

۰۸:۰۰ بر اساس نظرسنجی مشترک واشنگتن پست و ای‌بی‌سی نیوز، ۵۹ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از توافق هسته‌ای با ایران حمایت و ۳۱ درصد با آن مخالفت کردند.

۰۳:۰۰ شب گذشته عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه گفت که "هنوز در موقعیتی نیستیم که قضاوت کنیم آیا می‌شود تا فردا یا پس فردا به جمع‌بندی خواهیم رسید." وی افزود "تلاش‌ها ادامه دارد و جدیت و اراده سیاسی در همه طرف‌ها وجود دارد اما ماهیت موضوعات مورد مذاکره به نوعی است که از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار و رسیدن به نتیجه سخت است."

عراقچی همچنین تأکیده کرده است: "فردا ممکن است به این نتیجه برسیم که رسیدن به راه‌حل، عملی نیست و مذاکرات باید مسیر دیگری را طی کند".

۰۲:۳۰ پایگاه خبری پاورلاین در خبری نوشت وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سؤال یک دانشجوی ایرانی که از وی پرسید آیا احتمال توافق تا ضرب الاجل فردا وجود دارد در پاسخ گفت ان شاء الله.


کد مطلب: 265176

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcefn8wpjh8pzi.b9bj.html?265176

الف
  http://alef.ir