ناوهای آمریکا در سواحل سوریه به حالت هجومی درآمده‌اند/ دمشق تحرک جدیدی نداشته است/ روسیه: ترامپ به دنبال بهانه ای برای حمله است

بخش خبری الف، 8 تیر 96

8 تير 1396 ساعت 14:08


در پی لفاظی‌های اخیر مقامات کاخ سفید علیه سوریه، شبکه سی ان ان گزارش کرد که ناوهای واشنگتن در سواحل سوریه به حالت هجومی درآمده‌اند.

چندین نفر از مقامات دفاعی آمریکا به شبکه «سی ان ان» اعلام کردند که ارتش آمریکا، کشتی‌ها و هواپیماهای خود را در سواحل سوریه مستقر کرده است تا در صورت صدور فرمان از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به سوریه حمله کنند. با این حال، سی‌ان‌ان نوشته است که تحرک جدیدی از سوی دولت سوریه در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی صورت نگرفته است.

این خبر در حالی منتشر شده است که چند روز پیش مقامات کاخ سفید بدون ارائه هرگونه سند و مدرکی مدعی شدند که دولت سوریه در تدارک یک حمله شیمیایی است و همچنین هشدار دادند که در صورت وقوع چنین رخدادی، دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه می‌بایست بهای سنگینی بپردازد و به نوعی دمشق را به حمله نظامی تهدید کردند.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر واشنگتن، پایگاه هوایی «الشعیرات» سوریه را به شدت تحت نظارت قرار داده است. اوایل روز چهارشنبه (دیروز)، «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که به اعتقاد وی، سوریه از انجام یک حمله شیمیایی کوتاه آمده است. وی تصریح کرد: «به نظر می‌رسد که آنها (دولت سوریه)، هشدار (آمریکا) را جدی گرفته‌اند».

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه به کنگره اعلام کرد که هشدار ترامپ، دولت اسد را متوقف کرده است، با اینحال مقامات دفاعی می‌گویند که گزینه‌های نظامی علیه سوریه آماده ارائه به ترامپ هستند. 
http://cdn.isna.ir/d/2017/06/29/3/57512030.jpg
دو مقام نظامی آمریکا به سی ان ان اعلام کردند که مقامات روسیه روز سه‌شنبه از پایگاه هوایی الشعیرات بازدید کردند و یکی از آنها گفت که آنها از تأسیسات سابق ذخیره مهمات که روس‌ها از آن استفاده می‌کرده است، بازدید کرده است و ارتش آمریکا گمان می‌کند به احتمال خیلی زیاد، روس‌ها در خصوص پناهگاهی که زمانی برای تسلیحات شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گرفت، تحقیق می‌کنند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر ناو هواپیمابر «یو اس اس جرج اچ دابلیو بوش» به همراه دو ناوشکن و دو رزمناو در شرق دریای مدیترانه، جایگاههای گشت‌زنی روزانه خود را حفظ کرده اند.

بر اساس این گزارش، ناوشکن‌ها و رزمناوها می‌توانند بدون آنکه خلبان‌های هواپیماها را در معرض خطر قرار دهند، موشک‌های تامهاوک شلیک کنند و بعلاوه آنکه چندین هواپیما برای عملیات علیه داعش در سوریه و عراق در خاورمیانه مستقر شده‌اند که آمریکا می‌تواند از آنها برای حمله احتمالی به سوریه استفاده کند.

در این ارتباط آلکسی بوشکوف، سناتور روس، با بیان اینکه آمریکا به دنبال بهانه ای برای حمله به سوریه است گفت با توجه به اینکه دولت سوریه چنین بهانه ای به آمریکا نخواهد داد، آمریکایی ها خود به دنبال ایجاد این بهانه اند تا توجیهی برای حمله داشته باشند.

واکنش سوریه
منابع میدانی به روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی گفتند، فرماندهی ارتش و نیروهای مسلح سوریه فرودگاه‌های نظامی این کشور را در حالت آماده‌باش قرار داده‌اند اما این حالت آماده‌باش در بالاترین سطح نیست. به گفته منابع، این اقدامات در پی تهدیدات آمریکا درباره حمله نظامی احتمالی به مقرهای نظامی سوریه است که احتمالا با مشارکت آمریکا، فرانسه و انگلیس باشد.

این منابع افزودند، این حالت آماده‌باش فرودگاه‌های الضمیر و السین در ریف دمشق، فرودگاه الشعیرات، فرودگاه التیفور در حومه حمص و تمامی فرودگاه‌های نظامی که اساس نیروی هوایی و توانمندی موشکی سوریه هستند را شامل می‌شود.

این منابع گفتند، حالت آماده‌باش در سطح بسیار بالا نیست و بار لجستیکی، مادی و انسانی زیادی را مترتب موسسه نظامی سوریه نکرده است. در واقع این حالت آماده‌باش در حد متوسط است.

منابع میدانی ادامه دادند، کارشناسان نظامی در سوریه مهارت جدید انجام تدابیر فنی و لجستیکی را در مقرهای نظامی در زمان وقوع حمله احتمالی به جهت ممانعت از خسارت‌های بیشتر دارند و به دنبال کاهش خسارت‌ها هستند.

آمریکا برای مداخله جدید در سوریه آماده می شود
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، وزارت امور خارجه روسیه روز پنج شنبه اعلام کرد آمریکا ظاهرا برای مداخله جدید در سوریه آماده می شود. روسیه:‌ هدف آمریکا از طرح ادعای حمله شیمیایی در سوریه، متوجه مسکو نیز است. سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشستی خبری گفت هدف ادعاهای تحریک آمیز آمریکا درباره حمله شیمیایی ادعا شده در سوریه نه تنها سوریه است بلکه متوجه مسکو نیز می شود.

ماریا زاخارووا گفت ادعاهای واشنگتن چیز جدید یا بکری نیست. وی افزود:«این ادعا، پیام آور یک مداخله جدید است.» زاخارووا در ادامه به توصیف راهبرد معینی پرداخت که احتمالا آمریکا در سوریه به کار ببندد. 

وی به حادثه شیمیایی خان شیخون اشاره کرد. در چهارم آوریل، یک گروه معارض سوری ادعا کرد هشتاد نفر در یک حمله شیمیایی مشکوک در خان شیخون کشته و بیش از دویست نفر زخمی شده اند. این گروه،‌دولت سوریه را مقصر معرفی کرد ولی دمشق با تکذیب این ادعا اعلام کرد تروریست ها و هم پیمانان آنها مسئول بوده اند.

تحلیل روزنامه های عربی
هیاهو و تهدیدهای متقابل نظامی در خاورمیانه در دو روز گذشته تا جایی پیش رفت که خیلی ها گمان کردند به زودی جنگ بزرگی بین ایالات متحده آمریکا و اسرائیل از یک سو و سوریه و متحدان آن از سوی دیگر درخواهد گرفت.

در این میان، برخی روزنامه های لبنان در حالی از «هراس افکنانه» و توخالی بودن این تهدیدها سخن می گویند که عده ای معتقد به ادامه تنش و احتمال گسترده تر شدن ابعاد آن در روزهای آینده هستند.

«جونی منیر» تحلیلگر روزنامه «الجمهوریه» در مقاله ای با عنوان «هراس افکنی از طریق جنگ بدون ورود در آن» با اشاره به تهدیدهای اخیر آمریکا علیه نظام سوریه و واکنش متقابل متحدان نظام سوریه نوشت: با نگاهی عمیق به این بازی می توان دریافت که این هیاهو چیزی فراتر از هراس افکنی نبود و به هیچ عنوان معنای ورود به جنگ را نمی داد.
http://cdn.newsapi.com.au/image/v1/44a8caddec43ba607a168f933fb1831d?width=650
منیر افزود: با این وجود باید اعتراف کرد که حجم پیام های رد و بدل شده بین دو طرف بسیار زیاد بود. روزنامه «واشنگتن پست» در حالی نسبت به احتمال درگیری آمریکا با سوریه و ایران هشدار داد که نیروهای آمریکا در گذرگاه التنف سوریه به سامانه دفاع موشکی جدید مجهز شدند.

در این میان مهمترین واکنش به تهدیدهای آمریکا از سوی بشار الاسد رئیس جمهور سوریه بود که با حضور در پایگاه نظامی حمیمیم، سوار یک جنگنده پیشرفته روسی شد. به نوشته الجمهوریه، این تنش آفرینی ها همه با هدف مهار ایران و کم کردن تاثیر آن در سوریه و نیز جلوگیری از کارشکنی ایران در مسیر مصالحه فلسطینی انجام گرفت و احتمال تشدید آن همچنان مطرح است چرا که واشنگتن به شدت نسبت به روند سازش در فلسطین اصرار دارد و ایران نیز با تمرکز بر مسیر تهران تا الناقوره (جنوبی ترین نقطه مرزی لبنان با فلسطین اشغالی) همچنان مشغول قدرت نمایی است.

اما روزنامه «المستقبل» در مطلبی با عنوان «الاسد به هشدارهای ترامپ تن داد» از قول آمریکا مدعی شد که نظام سوریه در برابر هشدارهای آمریکا در خصوص سلاح شیمیایی تسلیم شده است. به نوشته المستقبل، جمیس ماتیس وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگارانی که او را در سفر به بروکسل همراهی می کردند گفت: به نظر می رسد آنها هشدارها را جدی گرفتند و مرتکب این کار نشدند.

این در حالی است که ژنرال «امین حطیط» تحلیلگر روزنامه «البناء» با بی سابقه خواندن حجم دروغ ها و تهمت ها علیه سوریه و محور مقاومت نوشت: دروغ جدید آمریکا این بار به اندازه ای بزرگ است که هیچ کس حتی کودن ترین افراد نیز حاضر به باور آن نیست.

کارشناس ارشد نظامی افزود: با این وجود ما از کسانی که این دروغ بزرگ را مطرح کرده اند می پرسیم چطور می توان مقدمات حمله شیمیایی را از حمله عادی تشخیص داد؟ هیچ پاسخی برای این سوال وجود ندارد جز اینکه کسانی که به فکر حمله شیمیایی هستند خود واشنگتن را در جریان گذاشته باشند و اهداف و زمان آن را نیز به آنها اعلام کرده باشند. آیا سوریه چنین کاری کرده؟ یا شیطان آمریکایی قادر به ذهن خوانی و پی پردن به نیت ها و نقشه های مخفی است؟


کد مطلب: 487477

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceff8efjh8vei.b9bj.html?487477

الف
  http://alef.ir