قواعد کاربردی اصلاح مدیریت بخش عمومی در جهان؛

تجارب برخی کشورها در شفاف سازی پرداخت های عمومی

بخش اقتصادی الف، 22 شهریور 95

22 شهريور 1395 ساعت 19:19


مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی در گزارش «قواعد کاربردی اصلاح مدیریت بخش عمومی در جهان (۱): مروری بر تجارب برخی کشورها در شفاف‏سازی پرداخت‎های بخش عمومی» ضمن اشاره به تجربه کشورهای مختلف در خصوص افشای عمومی حقوق و مزایای پرداختی به مدیران دولتی، الگویی را برای استفاده در ایران پیشنهاد کرد

در بخشی از گزارش مرکز پژوهش‎های مجلس شورای اسلامی که با عنوان «قواعد کاربردی اصلاح مدیریت بخش عمومی در جهان (۱): مروری بر تجارب برخی کشورها در شفاف‏ سازی پرداخت‎های بخش عمومی» منتشر شده است می‎خوانیم: در حوزه شفافیت پرداخت‎ها (دریافتی‎ها) از منابع بخش عمومی، معمولاً سه روش متعارف برای گزارش‎دهی وجود دارد:

یک) گزارش این اطلاعات به مراجع نظارتی، بدون حق دسترسی عموم به این اطلاعات
دو) گزارش این اطلاعات به مراجع نظارتی، با حق مطالبه عموم برای دسترسی به این اطلاعات
سه) گزارش این اطلاعات به مراجع نظارتی، همزمان با افشای عمومی

این گزارش در ادامه به ذکر مثال‎هایی از راه‎های افشای عمومی این اطلاعات در برخی از ایالت‎های آمریکا و انگلستان می‎پردازد.

مطابق این گزارش، در ايران نيز طي سال‎هاي اخير قواعدي براي گزارش‎دهي و نظارت داخلي دارايي‎ها يا پرداخت‎هاي مقامات و مديران در قوانين مختلف پيش بيني شده است كه از جمله مي‎توان به «قانون رسيدگي به دارايي مقامات، مسئولان و كارگزاران جمهوري اسلامي ايران (مصوب ۹ آبان ۱۳۹۴)و «قانون ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد» (مصوب ۷ آبان ۱۳۹۰) اشاره کرد. ولی به دلیل غیرعمومی بودن خروجی این قاعده‎گذاری‎ها، گزارشی از میزان عملیاتی شدن آنها در دسترس نیست و نمی‎توان کارکرد آنها را ارزیابی کرد. ضمن اين كه داخلي بودن سازوكارهاي پيش بيني شده در اين قوانين، امكان بهره‎مندي آنها از فوايد شفافيت عمومي درجلوگيري و نظارت عام، از جمله بازدارندگي ناشي از ترس از حسابرسي عمومي را كاهش مي‎دهد.

این گزارش در پایان، ضمن تشریح پيش‎نيازهاي شفاف‎سازي پرداخت‎ها در بخش عمومي، پياده‎سازي يك الگوي نمونه فرضي براي ايران را با ذکر جزئیات اجرائی پیشنهاد می‎دهد.

متن کامل گزارش «قواعد کاربردی اصلاح مدیریت بخش عمومی در جهان (۱): مروری بر تجارب برخی کشورها در شفاف‏ سازی پرداخت‎های بخش عمومی» اینجا در دسترس علاقه‎مندان است.


کد مطلب: 391248

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceez8xvjh8owi.b9bj.html?391248

الف
  http://alef.ir