فرمانده ناجا: عفیف‌ترها کمتر در معرض خطرند/ فضای مجازی اگر کنترل نشود تهدید بزرگی است

14 شهريور 1396 ساعت 13:35


فرمانده نیروی انتظامی با تاکید بر اینکه عفیف‌ترها کمتر در معرض خطرند و خانواده‌ها هر چه عفیف‌تر باشند سالم‌تر زندگی می‌کنند، گفت: فضای مجازی تاثیرات زیادی بر فضای جامعه گذاشته و اگر این فضا کنترل و مدیریت نشود می‌تواند در کنار فرصت‌هایی که دارد به تهدید بزرگی برای جامعه تبدیل شود.

به گزارش ایسنا، سردار حسین اشتری در آئین اختتامیه دومین جشنواره چادرهای آسمانی که پیش از ظهر امروز در سالن خلیج فارس مرکز همایش‌های باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد گفت: امیدوارم این همایش تاثیرات خوبی در جامعه و همچنین همکارانم در اجرای وظایف ذاتی‌شان داشته باشد.

وی اظهار کرد: نیروی انتظامی بر اساس قوانین، مطالبات مردم، متدینین، مراجع، علما و همچنین با توجه به اینکه پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی وظیفه هر یک از شهروندان است موظف است تا با هر گونه ناهنجاری و اقداماتی که به جامعه آسیب می‌رساند برخورد و مقابله کند.

سردار اشتری با بیان اینکه اقداماتی که در سال‌های گذشته انجام گرفته اثرات خوبی داشته است، اضافه کرد: اقداماتی که ناجا انجام داده تماما بر اساس قانون بوده و تاثیر خوبی هم داشته اما حال آنکه چقدر توفیق پیدا کرده و چقدر با ایده‌ال فاصله داریم یک بحث دیگر است.

به گفته فرمانده ناجا ،پلیس معتقد به پیشگیری اجتماعی، فرهنگسازی و آگاه سازی شهروندان است و حضور دیگر نهادها و دستگاه‌ها پای کار می‌تواند کاری کند که میزان امر و نهی‌ها در این حوزه نیز کمتر شود.

وی با تاکید بر اینکه قطعا کار فرهنگی و آگاه سازی جوانان موثر است افزود: در اماکن تجمعی و هر جا که حضور خواهران و برادران ما باشد پلیس هم حضور دارد و اقدامات پیشگیرانه‌اش را با رویکرد اجتماعی انجام می‌دهد.

فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه امیدواریم تا مسئولان و دیگر دستگاه‌ها نیز پلیس را در اجرای وظایفش یاری کنند، گفت: از نظر ما قالب زنان و مردان جامعه اسلامی ما عفت لازم را دارند. ممکن است ما با افرادی برخورد کنیم که توجهی به هنجارها ندارند اما بسیاری از همین افراد نیز علاقمند به عفافند و افراد عفیفی هستند چرا که فطرت این عزیزان فطرت درستی است.

سردار اشتری اضافه کرد: اما چه کنیم که به تعبیر مقام معظم رهبری، کشور ما در شبیخون فرهنگی قرار گرفته است و ما با یک هجمه عظیم نسبت به باورها، اعتقادات و مبانی دینی‌مان مواجه شده‌ایم.

فضای مجازی اگر کنترل نشود تهدید بزرگی است

سردار اشتری با بیان اینکه این هجمه‌ها در بعضی از جاها نیز اثر داشته است افزود: وقتی گزارش‌ها و شکایت‌هایی را که به دست ما می‌رسد بررسی می‌کنیم این گزارش‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر فضای مجازی تاثیرات زیادی بر فضای جامعه گذاشته و اگر این فضا مدیریت و کنترل نشود می‌تواند تهدید بزرگی برای جامعه باشد. البته ما منکر این نمی‌شویم که فضای مجازی فرصت‌هایی هم دارد اما موضوع ما تهدیداتی است که از این فضا به مردم ما وارد شده و در مواردی اثر خود را نیز گذاشته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بیش از 300 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص عفاف و حجاب گفت: این مصوبه به 26 دستگاه ابلاغ شده است که حدود 20 مصوبه آن مربوط به نیروی انتظامی است اما سوال اینجاست که آیا تمام دستگاه‌های دیگر وظایف خود را انجام داده‌اند؟ بر اساس قانون ما باید در انتهای این طرح قرار بگیریم اما چون دیگران وظایفشان را انجام نداده‌اند ما هم در ابتدا قرار گرفته‌ایم، هم در میانه و هم در انتهای راه.

فرمانده ناجا با بیان اینکه آنچه که پلیس انجام می‌دهد وظیفه ذاتی و قانونی و ابلاغ شده به نیروی انتظامی است، گفت: مگر می‌شود که توجهی به قانون نداشته باشیم. علاوه بر آن وظیفه شرعی و انقلابی ما نیز در جامعه اسلامی مشخص است و باید بر اساس آن عمل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه پلیس هیچ کاری را انجام نداده مگر کاری را که قانون برایش مصوب کرده باشد، تصریح کرد: حتی در بسیاری از جاها ما نتوانسته‌ایم خواسته‌هایی را که قانون بر دوش ما قرار داده عملی کنیم. چرا که دیگر دستگاه‌هایی که باید در کنار ما باشند پای کار نیامده و کار بر زمین مانده است.

سردار اشتری در بخش دیگری از سخنانش نهاد خانواده را در توسعه عفاف و حجاب نهادی موثر دانست و گفت: وقتی که از عفاف و حجاب صحبت می‌کنیم خطاب ما صرفا به خواهران نیست. به برادرانمان نیز هست و همه باید این موضوع را رعایت کنند. نقل کرده‌اند که روزی خانواده‌ای به محضر حضرت آیت الله بهاءالدینی رفتند و گفتند شما بگویید ما چه کار کنیم که فرزندانمان خوب باشند که ایشان فرمودند: کاری نکنید، فقط خودتان خوب باشید تا فرزندانتان هم خوب شوند. بنابراین نهاد و کانون خانواده بسیار مهم است.

فرمانده ناجا ادامه داد: یافته‌های ما نیز نشان می‌دهد افرادی که از حوادث مختلف آسیب دیده‌اند و به پلیس مراجعه کرده‌اند خودشان هم چندان مسائل عفاف و حجاب را رعایت نکرده‌اند. بنابراین می‌توان اینطور گفت که حجاب از افراد صیانت می‌کند و کسانی که عفیف‌ترند کمتر در معرض خطر قرار دارند. بنابراین اگر خانواده‌ای می‌خواهند تا سالم در جامعه‌ای زندگی کنند و خطر کمتری در جامعه متوجه‌شان باشد هر چه عفیف‌تر باشند می‌توانند سالم‌تر زندگی کنند.

سردار اشتری از مسئولان و فعالان حوزه عفاف و حجاب خواست که این امر مهم را با جدیت دنبال کنند.

وی با اشاره به نقش اصناف نیز گفت: امروز اصناف ما نیز باید برای ارائه خدمات و محصولات به مردم توجه ویژه داشته باشند.

فرمانده ناجا تاکید کرد که ناجا با تمام اختیارات و وظایف قانونی که دارد کارش را با قدرت انجام داده و در انجام وظایف قانونی‌اش کوتاه نخواهد آمد چرا که پلیس نمی‌خواهد شرمنده شهدا و خانواده معظم شهدا باشد.

به گزارش ایسنا، سردار اشتری در ابتدای این نشست اعیاد قربان و غدیر و همچنین دهه ولایت را تبریک گفته و در پایان سخنانش نیز از شماری از بانوان فعال در حوزه عفاف و حجاب قدردانی کرد.


کد مطلب: 508608

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdce7v8nvjh87pi.b9bj.html?508608

الف
  http://alef.ir