افزایش نگرانی ها از گرم شدن روابط ترامپ و پوتین/ مخالفان سرسخت نزدیکی روسیه و آمریکا

بخش بین الملل الف، 24 آبان 95

24 آبان 1395 ساعت 8:00


با اعلام پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه در انتخابات آمریکا  رهبران جهان واکنش های مختلفی نشان دادند. برخی روسای کشورهای اتحادیه اروپا مانند فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که انتظار برتری ترامپ را نداشتند برآشفته شدند و واکنش های توام با نصیحت داشتند.

اما به عقیده بسیاری شاید هیچ کسی به اندازه ولادیمیر پوتین از انتخاب ترامپ خوشحال نشده باشد. در این راستا چهارشنبه ظهر هفته گذشته کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور با ارسال پیامی، پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفته و برای وی در دوران زمامداری خود آرزوی امید کرد.

رئیس جمهوری روسیه در پیام تبریک خود به رئیس جمهوری منتخب آمریکا ابراز امیدواری کرد که در راستای بیرون آوردن روابط دو کشور از بحران، حل و فصل مسائل مهم بین المللی و ایجاد راه حل های کارآمد برای چالش های پیش روی امنیت جهانی با یکدیگر تلاش کنند. پوتین در این پیام همچنین تاکید کرد که به باور وی، گفت و گوی سازنده میان مسکو و واشنگتن بر پایه اصل برابری، احترام متقابل و توجه به مواضع طرف مقابل، به نفع ملت های روسیه و آمریکا و همه جامعه بین المللی خواهد بود.

  ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی، افزون بر تحسین پوتین به عنوان یک رهبر قدرتمند در برابر اوباما، مواضع دوستانه در برابر روسیه را حتی به مسائل بین المللی کشاند و تعامل همراه با کاهش تنش بین واشنگتن و مسکو را سودمند خواند. به عقیده بسیاری اکنون راهیابی ترامپ به کاخ سفید می تواند امیدها برای احیای روابط روسیه و آمریکا را که به پائین ترین سطح از زمان فروپاشی شوروی (سال 1991) رسیده است، افزایش دهد.

این نگرش پس از اولین مصاحبه‌های ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات مبنی بر توقف حمایت از شورشیان در سوریه و قدردانی از پوتین برای ارسال نامه‌ای زیبا تقویت شده است.

ترامپ اعلام کرده است که در عوض به نیروهای روسی خواهد پیوست و بر شکست داعش متمرکز خواهد شد. وی پیش از این گفته بود که همکاری آمریکا و روسیه با یکدیگر برای شکست داعش را اتفاق خوبی می داند.

به نظر می‌رسد پوتین به ترامپ تاکید کرده تا برای بهبود روابط میان دو طرف ناتو را به عقب‌نشینی از مرزهای روسیه ترغیب کند. در این راستا پس از اظهارات ترامپ مبنی بر احتمال کناره‌گیری آمریکا از ناتو نیز نگرانی‌های زیادی درباره آینده این نهاد بین‌المللی ایجاد شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، نیز در این ارتباط در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: به عنوان یک اقدام اعتمادساز میان آمریکا و روسیه ترامپ می‌تواند با کاهش حضور و یا عقب‌نشینی نظامی ناتو از مرزهای روسیه به بهبود روابط میان دو  کشور کمک کند.

همچنین سخنگوی ریاست جمهوری روسیه بعداً از نزدیکی دیدگاه های ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در سیاست خارجی سخن گفت. اسپوتنیک به نقل از دیمیتری پسکوف نوشت: این نزدیکی دیدگاه ها به اندازه ای است که حتی می تواند تفاهم نامیده شود.

پسکوف با بیان اینکه نباید انتظار داشت، سران دو کشور در تمامی مسائل توافق کنند، اظهار کرد: متاسفانه اختلاف های بسیار بزرگی میان روسیه و آمریکا در مسائل مختلف وجود دارد، اما اگر به اندازه کافی عاقل باشیم و پس از آغاز مذاکره به نگرانی ها بطور متقابل توجه کنیم، موفقیت های بزرگی به دست می آوریم.

سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرده که طرف روسی با برخی نزدیکان دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در دوره مبارزات انتخاباتی ارتباط داشته است. ریابکوف در گفت وگو با خبرگزاری اینترفکس روسیه افزود: تماس ها با نزدیکان ترامپ همچنان ادامه دارد. اما اظهارات وی انکار شدید هاپ هیکس سخنگوی ترامپ را به دنبال داشت. وی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ‌آمریکا گفت: هیچ تماسی با مقامات رسمی روسیه برقرار نشده است.

اما به نظر می رسد حتی اگر ترامپ به ابراز نزدیکی با پوتین ادامه بدهد، تغییر کلی در وضع  چندان محتمل به نظر نمی رسد. عده زیادی مانند سرگئی گلازیِف مشاور اقتصادی پوتین امیدوارند که به قدرت رسیدن رهبر جدید در آمریکا به لغو تحریم ها منتهی شود.

گلازیف گفت: من فکر می کنم که ترامپ مرد عمل است. وی تحریم های تحمیل شده به روسیه که به زیان شرکت های آمریکایی نیز تمام می شود را از میان خواهد برد. اما نمی توان  از چیزی مطمئن بود و اشتهای ایجاد شده در روسیه از نتیجه انتخابات آمریکا می تواند پیامدهای مطلوب روس ها را به همراه نداشته باشد.

همچنین روزنامه رسمی راسیسکایا گازتا چاپ مسکو از برنامه در دستور کار برای انجام دیدار زودهنگام ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با دونالد ترامپ پس از مراسم تحلیف و آغاز کار ریاست جمهوی وی در آمریکا خبر داد. راسیسکایا گازتا روز جمعه نوشت: پوتین قصد دارد، پس از ادای سوگند ریاست جمهوری ترامپ که 20 ژانویه2017 (اول بهمن ماه) انجام خواهد شد با وی دیدار کند.

گفتنی است ترامپ اولین رهبر آمریکا است که کسب و کار و تجارت خود را در روسیه دارد. دونالد ترامپ در جولای ۱۹۸۷ میلادی برای اولین بار به مسکو آمد، او در کتاب خاطرات خود، این سفر را تجربه‌ای فوق‌العاده خوانده و نوشته است، ماندن در اتاق لنین در هتل ناسیونال مسکو بهترین بخش سفر بود.

وی در این سفر درخصوص ساخت هتلی لوکس در مرکز مسکو با مقامات شوروی سابق گفتگو کرد؛ پروژه‌ای که هرگز به نتیجه نرسید.

دونالد ترامپ جونیور، پسر ترامپ میلیاردر، در نشستی خبری گفت، در یک سال و نیم گذشته بیش از شش بار به روسیه سفر کرده و تمایل دارد تا در پروژه‌های ساختمانی روسیه سرمایه گذاری کند.

در نهایتد باید گفت گزینه هایی که ترامپ در دولت آینده انتخاب خواهد کرد، بسیار تعیین کننده خواهند بود چرا که نشان می دهند وی تا چه حد در جلوگیری از برنامه های دولت قبلی و ایجاد تغییر و تحول در ارتباط با روسیه مصمم است. اما اقدام ترامپ در برقراری تعاملات نزدیک با پوتین بدون شک مخالفانی در حزب جمهوری خواه، دموکرات ها، رهبران اروپایی مانند آلمان، انگلیس و فرانسه خواهد داشت. از این رو به نظر می رسد رهبران کشورهای اروپایی فعالیت ها و اقدامات دولت جدید آمریکا را بیش از هر کشور دیگری با دقت رصد خواهند کرد.


کد مطلب: 413503

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdzs0osyt0fk6.2a2y.html?413503

الف
  http://alef.ir