دادگستری استان تهران: مجموعه قضایی با هیچ فرد، گروه و کاندیدایی تعارف ندارد

28 ارديبهشت 1396 ساعت 13:02


رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: مجموعه قضایی کشور و استان برابر قانون و در برابر مصالح و امنیت کشور با هیچ فرد، گروه و با هیچ یک از نامزد‌ها تعارف ندارد در صورتی که ضوابط و مقررات قانونی و خطوط قرمز نظام مراعات نشود وظیفه قانونی را در برخورد با این تخلفات انجام خواهیم داد.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران در گفت‌وگو با میزان با اشاره به فعالیت ستادهای پیشگیری از وقوع تخلفات انتخاباتی اظهار کرد: در راستای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی حسب امر ریاست قوه قضائیه، ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی تشکیل شد که در ستاد مرکزی رئیس کل و دادستان تهران هم عضویت دارند و سعی کردیم که با حضور موثر در ستاد مرکزی و همچنین فعال کردن ستادهای پیشگیری در تمامی واحدهای قضایی تابعه استان تهران تا آنجایی که امکانپذیر است از جرائم وتخلفات انتخاباتی پیشگیری کنیم.

این مقام قضایی در استان تهران در ادامه بیان کرد: ارزیابی‌های ما حکایت از این دارد که عملکرد ستادهای پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی موثر بوده است و وقتی میزان تخلفات گزارش شده در این دوره تا به امروز در مقایسه با ادوار گذشته انتخابات، مشاهده می‌شود که تخلفات کاهش یافته و این گویای اثر بخشی فعالیت‌های پیشگیرانه در این ستاد‌ها و حوزه است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه شاهد کثرت تخلفات درحوزه انتخابات نیستیم، اضافه کرد: به همین مناسبت معتقدیم که کار ستادهای ما تداوم دارد و تا سرانجام انتخابات این ستاد‌ها به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

اسماعیلی همچنین گفت: با همه تلاشهایی که در حوزه پیشگیری از جرائم انتخابات انجام شد، اما شاهد بروز برخی از جرائم و تخلفات انتخاباتی و وصول شکایات و گزارشهایی در این حوزه بودیم و بیش از ۵۰ فقره از این شکایات و گزارش‌ها مواردی است که در استان تهران به ثبت رسیده است.

وی افزود: شکایات بخشی مربوط به استفاده از اموال و امکانات دولتی و عمومی به نفع برخی ازکاندیداهاست و برخی از این موارد ناظر بر مداخله و حمایت تعدادی از متولیان دستگاه‌های اجرایی از برخی از نامزدهای انتخاباتی است و تعدادی از این شکایات و گزارش‌ها نیز مربوط به مطالبی است که در رسانه‌ها و مطبوعات له یا علیه نامزدهای انتخاباتی مطرح شده است.

 رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: البته تعدادی گزارشات دیگری در این حوزه به مراجع قضایی واصل شده است که از منظر حقوقی و قضایی، چون مشمول تبلیغ علیه برخی از نامزد‌ها بوده است وا ستنباط همکاران از قانون این است که این قبیل موارد نیازمند شکایت شاکی خصوصی است به صرف یک گزارش موجبات رسیدگی قضایی فراهم نمی‌باشد و منتظریم بببنیم آیا در این خصوص شکایت نامزدهایی که علیه ان‌ها صحبت شده به مرجع قضایی واصل می‌شود یا خیر؟ در صورتی که شکایت موردی انجام شود حتما برابر ضوابط و مقررات رسیدگی خواهد شد.

اسماعیلی از  نامزدها، ستاد‌ها و هواداران آن‌ها خواست که فعالیت خود را در چارچوب قانون و مبتنی بر اخلاق اسلامی و اخلاق انتخاباتی انجام دهند و مطالبی برخلاف قانون و اخلاق اسلامی و اخلاق انتخاباتی از آن‌ها بیان نشود.

این مقام قضایی همچنین خاطرنشان کرد: صراحتا اعلام می‌کنیم مجموعه قضایی کشور و استان برابر قانون و در برابر مصالح و امنیت کشور با هیچ فرد و گروه و با هیچ یک از نامزد‌ها تعارف ندارد و در صورتی که ضوابط و مقررات قانونی و خطوط قرمز نظام مراعات نشود وظیفه قانونی را در برخورد با این تخلفات انجام خواهیم داد.


کد مطلب: 473309

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdzs0onyt05s6.2a2y.html?473309

الف
  http://alef.ir