عمان خبر توافق انصارالله یمن و عربستان برای آتش‌بس را تأیید کرد

26 آبان 1395 ساعت 10:21


وزارت خارجه عمان تایید کرد که دیدار اخیر جان کری با همتای عمانی و هیئت حوثی‌ها در مسقط به توافق برای اجرای آتش‌بس در یمن منجر شده است.

به گزارش ارم نیوز، یکی از مسئولان وزارت خارجه عمان اعلام کرد: در حاشیه سفر جان کری، وزیر خارجه آمریکا به مسقط و با تلاش‌های یوسف بن علوی بن عبدالله، وزیر خارجه عمان با آتش‌بس در یمن به شرط پایبندی طرف‌های دیگر به تعهداتشان و ازسرگیری مذاکرات در پایان ماه نوامبر 2016، توافق شد.

مسئول مذکور که خواست نامش فاش نشود افزود: این اقدام باید براساس ترتیبی که در نقشه راه سازمان ملل وجود دارد به عنوان اساس مذاکرات برای رسیدن به حل و فصل فراگیر اختلافات و تشکیل دولت وحدت ملی صورت گیرد.

مسئول وزارت خارجه عمان تأکید کرد: ما از این توافق استقبال می‌کنیم. این توافق در ازسرگیری مذاکرات و حل و فصل فراگیر بحران نقش به سزایی دارد.

جان کری روز سه‌شنبه پس از پایان دیدارش در عمان به امارات رفت و از توافق میان عربستان و انصارالله برای آتش‌بس در یمن خبر داد. وی گفت که این آتش‌بس از 17 نوامبر اجرایی و دولت وحدت ملی نیز قبل از پایان سال جاری میلادی تشکیل خواهد شد.

جان کری قبل از رفتن به امارات با مقامات عمان و هیئت حوثی‌ها در مسقط دیدار کرده بود. با وجود اعلام این توافق، دولت مستعفی یمن تأکید کرده که این توافق به آن‌ها هیچ ربطی ندارد.

از زمان شکست مذاکرات صلح یمن در کویت درگیری&z