شرط دوحه برای گفتگو

30 تير 1396 ساعت 15:03


وزیر خارجه قطر: دوحه در صورتی که کشورهای عرب منطقه به دخالت در امور داخلی این کشور پایان دهند، حاضر است با آنها گفتگوی سازنده برگزار کند.

به گزارش صداوسیما به نقل از اسپوتنیک از پکن، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر برای دیداری رسمی در چین به سر می برد.

در بیانیه ای که وزارت امور خارجه چین منتشر کرد به نقل از وی آمده است دوحه از عربستان سعودی، امارت متحده عربی، مصر و بحرین می خواهد برای کاستن از اختلافات تلاش کنند.

چندین هفته قبل این چهار کشور عرب با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، تحریم هایی علیه این کشور اعمال کردند. قطر این اتهام را تکذیب می کند.

بر اساس این بیانیه، وزیر خارجه قطر در جریان دیدار با همتای چینی خود در پکن گفت: «قطر آماده است با همه طرف ها گفتگوهایی سازنده برگزار کند به شرط اینکه آنها به استقلال این کشور احترام بگذارند و ضمن خودداری از دخالت در امور داخلی این کشور، برای ایجاد اعتماد دوجانبه و تلاش جدی در مسیر حل مناقشه کنونی، به قوانین بین المللی پایبند بمانند.»

وزیر خارجه چین نیز ضمن درخواست از کشورهای عرب برای وارد شدن به گفتگوهای مستقیم با هدف جلوگیری از تشدید بحران، از همه طرف ها خواست از خود خویشتنداری نشان دهند.

وی همچنین به نقش مهمی که شورای همکاری خلیج فارس در تلاش های قبلی برای حل مناقشات منطقه ای ایفاد کرد اشاره نمود.

چهار کشور عرب منطقه ماه قبل با صدور ضرب الاجلی برای قطر، روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کردند. قطر 13 درخواست این کشورها را که بستن شبکه الجزیره و کاهش روابط با ایران در میان آنها قرار داشت رد کرد و گفت: این درخواست ها غیر واقعی و ناقض استقلال این کشور است.


کد مطلب: 494108

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdzo0ojyt0nf6.2a2y.html?494108

الف
  http://alef.ir