سفر دو فرستاده آمریکا به منطقه برای بحران قطر

16 مرداد 1396 ساعت 23:31


وزارت خارجه آمریکا در هفته گذشته دو فرستاده را برای حل بحران قطر به خاورمیانه اعزام کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا امروز (دوشنبه) اعلام کرد دو فرستاده آمریکا در هفته جاری با سفر به خاورمیانه با مقامات منطقه درباره حل بحران سیاسی میان قطر و چهار کشور تحریم‌کننده که بیش از دو ماه از آغاز آن می‌گذرد، دیدار کردند.

بر این اساس، این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت: "تیموتی لندرکینگ" – جانشین معاون وزارت خارجه آمریکا در امور خلیج فارس – و "آنتونی زینی" – ژنرال بازنشسته نیروی دریایی آمریکا – این هفته به کشورهای خلیج فارس سفر کردند و با حمایت از  تلاش‌های میانجیگرایانه دولت کویت، با طرف‌های درگیر در این تنش دیدار کردند. 

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که خود پیش‌تر در ماه ژوئیه به قطر سفر کرده و توافقنامه مبارزه با تامین مالی تروریسم را با دوحه به امضا رسانده بود، شخصاً ماموریت زینی و لندرکینگ را در هفته گذشته به آنها ابلاغ کرد.

تیلرسون هفته گذشته به رسانه‌ها گفته بود حضور زینی به حفظ فشار برای حل مشکل کمک می‌کند؛ زیرا فکر می‌کنم این همان چیزی است که باید رخ دهد. ما متعهد هستیم که این اختلاف نظر حل شود و کشورهای (عربی) خلیج فارس دوباره متحد شوند؛ زیرا ما فکر می‌کنیم تلاش‌های بلند مدت برای از میان بردن تروریسم در منطقه مهم است.

عربستان سعودی، امارت متحده عربی، بحرین و مصر روابط سیاسی و ارتباطی خود را با قطر به دلیل آنچه حمایت دوحه از تروریسم خواندند، به طور یک طرفه در 5 ژوئن (15 خرداد) قطع کردند. با این وجود، قطر همواره اتهامات وارده از سوی کشورهای تحریم کننده را رد کرده است.


کد مطلب: 499707

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdzn0o5yt0n56.2a2y.html?499707

الف
  http://alef.ir