چین: هنوز منتظر خبر خوش لغو تحریم بانکی هستیم

29 دی 1395 ساعت 14:51

رئیس اتاق بازرگانی چین در واکنش به سخنان دیروز حسن روحانی که گفته بود، تحریم‌های بانکی لغو شده است، از برقراری ارتباط بانکی ایران منحصراً با یکی دو بانک دنیا خبر داد و گفت: ما هنوز منتظر خبر خوش لغو تحریم بانکی هستیم.


تسنیم نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور در نشست خبری دیروز گفت:"من به ملت ایران می‌گویم که همه تحریم‌های هسته‌ای بعد از اجرایی شدن برجام در 27 دی‌ماه سال گذشته برداشته شد. امروز در نفت و گاز تحریمی نداریم؛ در حمل و نقل، بیمه و مسائل بانکی با دولت‌ها و بانک‌های بزرگ دنیا رابطه عالی داریم، البته بانک‌هایی که سهام خصوصی دارند گاهی احتیاط‌های بیش از حدی انجام می‌دهند."

وانگ یان گئو رئیس اتاق بازرگانی بین المللی چین امروز در حاشیه نشست همکاری اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم که پرسید، "رئیس جمهور ایران از لغو تحریم های بانکی خبر داده، آیا تجار چینی امروز می توانند به آسانی با یکدیگر مبادلات بانکی داشته باشند یا خیر؟" گفت: تبادلات بانکی اهمیت بالایی در گسترش سرمایه گذاری تجار چینی در ایران دارد. به هر حال وقتی سرمایه گذار خارجی نیازمند انتقال ارز باشد ولی کانالهای ورود ارز به یک کشور بسته و یا در انحصار یک صندوق یا بانک خارجی باشد، همین امر محدودیت هایی را ایجاد می کند.

وانگ یان گئو افزود: اگر آقای روحانی بتوانند در این مسیر بهتر عمل کنند و سرعت عمل بیشتری داشته باشند، به طور حتم همکاری تجار ایران و چین تسهیل و سرمایه گذاری در ایران افزایش خواهد یافت.

رئیس اتاق بازرگانی بین المللی چین خاطرنشان کرد: ما منتظر هستیم تا این خبر خوب به ما هم اعلام شود و مشکلات بانکی برطرف گردد.

در حاشیه گفت‌وگو با رئیس اتاق بازرگانی بین المللی چین، برخی فعالانی ایرانی اتاق بازرگانی هم حضور داشتند که پس از اظهارات وانگ یان گئو تاکید کردند: " با گذشت یک سال از اجرای برجام، گشایشی در تبادلات بانکی با کشورهای خارجی ایجاد نشده و هنوز مجبوریم با شرکای چینی همانند گذشته همکاری کنیم. فقط در بخش مبادلات دولتی یک بانک اضافه شده ولی در بخش خصوصی هنوز تغییرات جدیدی را شاهد نیستیم."


کد مطلب: 436508

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdz90ojyt0sk6.2a2y.html?436508

الف
  http://alef.ir