اولتیماتوم یک ماهه استاندار سمنان برای نهایی شدن مجوز انتقال آب دریای خزر

19 تير 1396 ساعت 9:37


استاندار سمنان با اشاره به بحران کمبود آب و خشکسالی شدید در کویر مرکزی ایران، خصوصاً استان سمنان، گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان تلاش بیشتری در این حوزه انجام دهند و تا پایان دولت یازدهم مجوز انتقال آب دریای خزر به استان گرفته و نهایی شود.

به گزارش ایسنا، محمد رضا خباز در سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان اظهار کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این موضوع در استان به منظور نهایی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان باید آخرین تلاش‌ها و پیگیری‌های خود را به تا پایان دولت یازدهم به نتیجه برسانند و انشاءالله در کمتر از یک ماه آینده تا پایان دولت یازدهم مجوز انتقال آب دریای خزر نهایی شود.

وی خاطرنشان کرد: انتقال آب دریای خزر تنها راه حل اساسی برای رفع مشکل کم آبی استان سمنان است و اگر این موضوع محقق نشود، به طور قطع استان با معضلاتی مثل حاشیه‌نشینی، خشکسالی شدید، و چه بسا مشکلات امنیتی روبرو شود.

استاندار سمنان با تاکید بر پیگیری مسئولان حفاظت محیط زیست و آب منطقه‌ای استان سمنان در جلسات با مدیران و کارشناسان ارشد سازمان‌های تابعه، اضافه کرد: باید با استفاده از ظرفیت مدیریتی خود و پیگیری در جلسات وزارت‌خانه‌ها، بتوانیم مجوز نهایی انتقال آب را تا پایان این دولت بگیریم.

خباز تأکید کرد: با توجه به تغییر اقلیم در استان سمنان و اینکه شرایط خشکسالی در حال شدیدترشدن است، راهی جز انتقال آب دریای خزر نداریم و همه ما باید در این خصوص به جمع‌بندی نهایی برسیم، این تصمیم برای استان سمنان یک تصمیم حیاتی است و مهمترین تصمیم خواهد بود و باید تمام مجموعه‌های استان همدل، هم صدا، با وحدت و با اراده جدی این امر را محقق کنند.

وی، پیگیری طرح انتقال آب دریای خزر و اجرای این طرح را عامل همگرایی مردم و مؤثرین و مسئولان عنوان کرد و گفت: تنها راه تامین آب استان سمنان اجرا و عملیاتی کردن این طرح است.

استاندار سمنان با اشاره به فعالیت بیش از 3700 واحد صنعتی در استان و افزایش این تعداد در آینده گفت: استان سمنان به عنوان یک استان صنعتی شناخته شده است، باید پیگیری شود تا میزان آب مورد نیاز برای صنعت استان نیز افزایش یابد، اما متأسفانه در نامه اخیر وزارت صنعت به وزارت نیرو، مقدار تقاضای آب مورد نیاز صنعت استان سمنان کم گزارش شده است، که از مسئولین صنعت، معدن و تجارت استان سمنان نیز می‌خواهیم این موضوع را پیگیری کنند و این نامه و گزارش باید اصلاح شود.استاندار سمنان بر راه‌اندازی تصفیه‌خانه فاضلاب در نواحی و شهرک‌های صنعتی استان تاکید کرد و افزود: همه نواحی 13 گانه، و شهرک‌های صنعتی 14 گانه این استان که حداقل 50 درصد واحدها در آن مستقر و 30 درصد آنها نیز به بهره‌برداری رسیده است، باید سیستم فاضلاب شهری را مورد بهره‌برداری قرار دهند.


کد مطلب: 490724

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdxz0ooyt0n56.2a2y.html?490724

الف
  http://alef.ir