مصباحی مقدم:

مردم از از رشد قیمتها، بیکاری، تبعیض و فساد ناراحتند/ مردمی که با ما رو به رو میشوند میپرسند: «چه کار میکنید؟! نظام در خطر است؛ احتمال بحران وجود دارد»

بخش سیاسی الف، 23 اسفند 95

23 اسفند 1395 ساعت 18:48


غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه ای با ایران درباره سازو کار جبهه مردمی نیروهای انقلاب برای تعیین نامزد یا نامزدهای نهایی می گوید: بنا نبوده کاندیدایی از بالا دیکته شود تا احیانا افرادی که جایگاه نامزد سیاسی دارند بخواهند نقش آفرینی کنند؛ بنابراین قرار است پایین ترین اقشار جامعه و توده مردم بتوانند معتمدین را معرفی کنند و طبعاً جذب اینها، مستلزم نداشتن یک موقعیت کاریزماتیک است تا تصور نکنند باز هم می خواهند از بالا به آنها دیکته دیکته کنند که چه باید بشود؛ پس کسانی به میدان آمدند تا این اعتماد را ایجاد کنند.

نماینده سابق مجلس در ادامه گفت: به عبارتی حرکتی از پایین به بالا آغاز شده؛ کسانی که در هرشهرستان مورد اعتماد مردم هستند اعم از گروه های اجتماعی، صنفی، دانشگاهیان، معلمان، پزشکان، ورزشکاران، هنرمندان، زنان، دانش آموزان و دانشجویان جمع شوند و بگویند به چه کسی رای بدهید... تاکید عمده این است این حرکت از پایین به بالا باشد؛ میخواهد به مردم بگوید: «نوبت شماست که شما به میدان بیایید و بگویید کاندیدای پیشنهادی شما کیست.» باید مردمی که روحیه انقلابی دارند به واقع احساس کنند به جای تأثیر پذیری، تأثیر گذارند.

حجت الاسلام مصباحی مقدم افزود: به اعتقاد ما آنچه که تا کنون کمتر به آن توجه شده است، تأکید بر اصل انقلاب، حفظ نظام و نشان دادن کارآمدی نظام است. باید نشان بدهیم ظرفیتهای کشور و ملت را نمیتوان در یک جریان سیاسی یا در مجموعه محدودی از شخصیتها و احزاب سیاسی منحصر کرد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: اولویت اول جبهه مردمی حفظ نظام جمهوری اسلامی است؛ ولو به قیمت اینکه این حزب و آن حزب یا این جریان و آن جریان، رأی نیاورد یا رقیب رأی بیاورد. ما در راستای حفظ نظام، نگرانیم و میبینیم که مردم هم نگرانند. وقتی میگوییم جریان انقلاب، منظورمان جریانی است که روی ظرفیتهای ملی، توانایی مردم ایران و نخبگی جوانان اتکا  میکند و به جای اینکه نگاهش به بیرون باشد، به درون است؛ امام(ره) و رهبری را محور اندیشه و رفتار خودش را قرار میدهد؛ بنایش بر این است حداکثر رهنمودها را دنبال بکند. برای مدیریت اجرایی کشور کسی را می خواهد که ملتزم پروپاقرص راه امام و رهبری باشد و نظام جمهوری اسلامی را ارتقا بدهد؛ کارآمدی نظام را بهتر نشان دهد و قدرت رفع مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که جامعه از آن رنج میبرد را داشته باشد؛ از ظرفیت داخل به طور کامل استفاده کند و تعاملشان در سطح بین لمللی بر اساس منافع ملی، نگاه انقلابی، ارتقای جایگاه، قدرت و عزت نظام باشد نه چیز دیگری.
 
مصباحی مقدم در ادامه گفت: مردم ما در 38 سال گذشته، ناکارآمدیهای مدیریت اجرایی را تجربه و دائماً نارضایتی خود را اعلام کرده اند؛ از رشد قیمتها، بیکاری، تبعیض و فساد ناراحتند، ولی جایی که پای حفظ نظام به میان می آید، همه نارضایتی ها و انتقادها را کنار می گذارند و به میدان میآیند. شاهدش راهپیماییهای 22 بهمن و مواردی نظیر این است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: منظور ما از «جبهه مردمی نیروهای انقلاب»، همان توده عظیم بی نام و نشان و بدون تابلویی است که هوادار اصل و بقای نظام است؛ با تمام وجود از رهبری تبعیت میکند؛ به دنبال کارآمدی نظام است؛ معتقد است میتوانیم با ظرفیتهای داخلی کشورمان را بهتر اداره کنیم. الان مردمی که با ما رو به رو میشوند میپرسند: «چه کار میکنید؟! نظام در خطر است؛ احتمال بحران وجود دارد.» به عبارت دقیقتر این حس و درک مشترک میان مردم وجود دارد که باید کار را به دست کسانی بسپاریم که تواناتر، کارآمد تر، نسبت به اصول و مبانی نظام مقیدتر هستند و در مقابل دشمنان این نظام قویتر ظاهر شوند نه این که ضعف نشان بدهند.

مصباحی مقدم درباره برداشت ها از اندیشه ولایت فقیه گفت: حد حمایت و تبعیت از مواضع رهبری بین دو جریان متفاوت است. بد نیست مثالی بزنم؛ مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی دیدگاههای متفاوتی با رهبر معظم انقلاب داشتند و از خودشان شنیده بودیم که ایشان در جلسات  خصوصی با آقا، دیدگاههایشان را مطرح میکردند؛ اگر توانستند، همدیگر را قانع میکردند و اگر نمیتوانستند همدیگر را قانع کنند، آقای هاشمی از رهبر انقلاب اطاعت و تبعیت میکرد. این دیدگاه متفاوت است با دیدگاه شخصیتی مثل مرحوم آیتالله مهدوی کنی که نظرشان این بود ما علاوه بر تبعیت از فرامین رهبری باید اشارات رهبری را هم دنبال کنیم. ما معتقد به این نگاهیم. حرف ما متفاوت از دیدگاه کسانی است که میگویند ما فکرمان را تعطیل کنیم و ببینیم رهبری چگونه تفکر میکنند که این هم غلط است. بین کسی که میگوید من ذوب در رهبری هستم و کسی که میگوید رأی مستقل اشکالی ندارد و کسی که میگوید من اشارات رهبری را هم مد نظر قرار میدهم، تفاوت وجود دارد. البته هر سه به نحوی در دایره این نظام هستند؛هر چند که ما جریاناتی داریم که احیاناً خودشان را در چنین قلمرویی تعریف نمیکنند ومعتقد نیستند باید از تمام دستورهای رهبر معظم انقلاب تبعیت کرد.

مصباحی مقدم درباره خانه نشینی 11 روزه محمود احمدی نژاد گفت: تخلف کردند و با اینکه آقا دستور داده بودند در اجرا تعلل شد.


کد مطلب: 453824

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdxs0ooyt0kj6.2a2y.html?453824

الف
  http://alef.ir