فواد ایزدی در گفتگو با الف مطرح کرد؛

طرح جدید مجلس برای مقابله با آمریکا کارآمد نخواهد بود/ واشنگتن روش برخورد با ایران را فشار و تحریم بیشتر می داند/ دولت باید نگاه خود را تغییر دهد

گفتگو از معصومه پورصادقی/ 12 تیر 96

12 تير 1396 ساعت 16:52


با وجود انجام تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران در قالب برجام، هر روز شاهد بدعهدی و كارشكني آمريكايي ها بوده ایم. در آخرین مورد دو هفته قبل نمایندگان مجلس سنا طرح موسوم به «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- 2017» را با 98 رأی موافق و تنها دو رأی مخالف تصويب كردند. این طرح خواستار اعمال تحریم‌هایی جدید علیه ایران به‌بهانه برنامه موشکی، انتقال تسلیحات، حمایت از گروه‌های مقاومت (که واشنگتن آنها را تروریستی می‌داند) و نقض ادعایی حقوق بشری است. طرح«قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- 2017» پس از تصویب در مجلس سنا برای تبدیل شدن به قانون بایستی در مجلس نمایندگان آمریکا نیز تصویب شود و سپس به امضای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برسد. انتظار مي رود اين طرح در نهايت با طي اين دو مرحله به قانون درآيد.

اين در حالي است كه در برجام تصریح شده كشورهاي 1+5 نباید اقدامی انجام دهند که با روح برجام ناسازگار باشد. برخی از مقامات سابق آمریکا نیز بر این موضوع اذعان دارند. از جمله آدام زوبین، معاون سابق وزیر خزانه‌داری آمریکا پيش از تصويب اين طرح در نامه‌ای خطاب به نمایندگان کنگره  می گوید: «تحریم‌های ضد ایرانی جدید با توجه به اینکه دست‌کم مغایر با روح برنامه جامع اقدام مشترک دیده خواهند شد، موجب واکنش‌های وحشتناکی در داخل ایران و با متحدان ما خواهد شد.

پیش از این نيز تحریم های دیگری عليه ايران توسط آمريكايي ها تصویب و یا تمدید شده بود که به عقیده دولت يازدهم نقض فاحش برجام بوده است. چنانچه بعد از تمدید قانون داماتو، روحانی که برای تقدیم لایحه بودجه 96 در صحن مجلس سخن می‌گفت، با بیان اینکه مصوبه اخیر کنگره آمریکا به اعتقاد ما بر برجام مغایرات دارد و ناقض آن است، گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تایید و به ویژه اجرای آن جلوگیری کند. صریحا اعلام می‌کنم چنانچه این مصوبه اجرایی شود نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت». اما بعدها باراك اوباما اين طرح را امضا و عملا تحريم هاي ايران تا ده سال آينده تمديد شد.

 يكي از واکنش ها در قبال «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- 2017» پاسخ مجلس شورای اسلامی در قالب «طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و غیرمتعارف آمریکا» مي باشد. به گفته اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اين طرح دارای 23 ماده است و فعالیت‌های تروریستی، حمایت از تروریسم و ضد حقوق بشر آمریکا را دربرمی‌گیرد. در یکی دیگر از مواد، حمایت از فعالیت‌های وزارت دفاع و فعالیت‌های ضدتروریستی سپاه قدس با اعتبار 2 هزار میلیارد تومان صورت گرفته است.

حال سوالي كه پيش مي آيد اين است كه اين گونه اقدامات تا چه اندازه مي تواند در جلوگيري از ادامه دار شدن بدعهدي  آمريكايي ها تاثيرگذار باشد و به عبارتي بهتر واكنش ايران تا چه ميزان منطقي و صحيح به نظر مي رسد. در اين باره الف گفت گويي با فواد ايزدي، كارشناس مسائل سياست خارجي انجام داده است كه در ادامه مي ايد. 

فواد ایزدی، کارشناس مسایل آمریکا در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و غیرمتعارف آمریکا» که قرار است در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد، اظهار داشت: بنده اعتقاد دارم که این طرح از سوی مجلس شورای اسلامی کارآمد نخواهد بود چراکه از طرفی آمریکا با اقدامات خود علیه ایران نشان داده است که به هیچ قانونی پایبند نخواهد بود و هرکاری که بخواهد انجام میدهد، از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی  سابقه خوبی در قبال اقدامات آمریکا ندارد چراکه ما در مورد برجام شاهد بودیم که چقدر با عجله این موضوع تصویب شد و نظارت خوبی هم صورت نگرفت و قانونی که قرار بود اجرایی شود، نیز اجرا نشد.
 
وی در مورد ادامه روند تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران افزود:  طرف آمریکایی باید به این نتیجه برسد که تحریم علیه ایران هزینه دارد و نباید ایران را تحریم کرد و اینکه چه اقداماتی باید انجام داد تا آمریکا به این نتیجه برسد جای تامل و فکر دارد تا آنها جرات نکنند تحریمی علیه ایران تصویب کنند اما متاسفانه آمریکایی ها به این نتیجه رسیده‌اند که تحریم و فشار بر روی ایران هزینه‌ای ندارد و ایران نمیتواند اقدام متقابلی انجام دهد که این امر آنها را گستاخ تر کرده است.
 
ایزدی ادامه داد: طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و غیرمتعارف آمریکا» از سوی مجلس به نظر جواب نخواهد داد و باید با تامل، روش و نگاه به آمریکا از سوی دولتمردان تغییر پیدا کند، من خودم را وقتی جای آمریکا بگذارم  مصوبات مجلس را جدی نخواهم گرفت، لذا باید اقدام اساسی برای مقابله با آمریکا صورت بگیرد.
 
این کارشناس مسایل سیاست خارجی تاکید کرد: همانطور که گفتیم باید نگاه ما نسبت به آمریکا تغییر کند و اصلاح شود، ابتدا اینکه روابط ایران با آمریکا هیچ‌گاه درست نخواهد شد و ما نباید به بهبود این روابط دل ببندیم چراکه کاری که آمریکایی ها می کنند این است که روش برخورد با ایران  را فشار و تحریم بیشتر میدانند و  همواره تحریم جدیدی را تصویب می کنند لذا ما نباید به دنبال تغییر روابط از سوی آنها باشیم. تحریم اخیری که آمریکایی ها در سنا علیه مطرح کردند، بدتر از برجام است و نسل دوم و جدیدی از تحریم ها است لذا دولتمردان ما باید نگاه خود را  به آمریکایی ها تغییر دهند.
 
ایزدی تاکید کرد: مجلس باید نقش پایه گذاری خود را در این زمینه جدی تر بگیرد، دولت حتی شروط هشت گانه مقام معظم رهبری در مورد برجام را اجرا نکردند، لذا به نظر میرسد این طرح به تنهایی کارآمد نخواهد بود بلکه باید تصمیمات مهم تری در مورد آمریکا اتخاذ کرد و همانطور که در برجام هم آمده است ایران باید در مقابل وعده شکنی های آمریکا پاسخ متقابل بدهد.
 
ایزدی در مورد اظهارات آقای روحانی مبنی بر اینکه گفته بود، تمامی تحریم ها لغو خواهد شد؛ خاطرنشان کرد: دولت قبلا گفته بود که تمامی تحریم های مربوط به هسته ای لغو خواهد شد، در صورتی که بخشی از تحریم ها لغو شد آن هم نه به طور کامل،  لذا اگر تمام قول های قبلی عملی شد، باید به وعده ها و قول های بعدی اعتماد کرد. به نظر بنده آمریکایی ها هم در حال حاضر حرفهای آقای روحانی را جدی نمی گیرند و هر اقدامی که بخواهند انجام می دهند.


کد مطلب: 488727

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdxj0o5yt0j56.2a2y.html?488727

الف
  http://alef.ir