افزایش عملکرد شناختی مغز با رژیم غذایی مدیترانه ای

22 تير 1396 ساعت 7:24


پیروی افراد مسن از رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی DASH با بهبود عملکرد شناختی آنها مرتبط است.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه کالیفرنیا مطالعه ای با حضور ۵۹۰۷ شرکت کننده مسن انجام دادند تا الگوی رژیم غذایی آنها را ارزیابی نمایند.

براساس پاسخ این شرکت کنندگان، نمره رژیم غذایی آنها براساس پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با DASH تعیین شد. همچنین از تست جهانی عملکرد شناختی هم برای ارزیابی عملکرد شناختی آنها استفاده شد. محققان دریافتند شرکت کنندگان دارای نمره متوسط و بالا در رژیم غذایی مدیترانه ای در مقایسه با افراد دارای نمره پایین در این نوع رژیم غذایی، عملکرد شناختی بالاتری داشتند.

همچنین نتایج مشابه نیز در مورد نمره رژیم غذایی مدیترانه ای به همراه DASH هم مشاهده شد. با این حال محققان تاکید می کنند که نیاز به آزمایشات بالینی برای ارزیابی نقش الگوهای رژیمی بر عملکرد شناختی افراد مسن وجود دارد. رژیم غذایی DASH مملو از مغزیجات آجیلی و حبوبات، لبنیات کم چرب، غلات کامل حاوی سبوس، میوه ها و سبزیجات و حاوی میزان کم گوشت قرمز و فرآوری شده، نوشیدنی های شیرین شده با قند و سدیم است که در ابتدا برای کاهش فشارخون طراحی شده بود.

رژیم غذایی مدیترانه ای معمولا سرشار از میوه و سبزیجات، غلات کامل، لوبیا، چربی های سالم بدست آمده از روغن زیتون و مغزیجات آجیلی است.


کد مطلب: 491723

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdxf0osyt0n56.2a2y.html?491723

الف
  http://alef.ir