آزادی ۷ مسئول روزنامه جمهوریت ترکیه/ ۵ تن همچنان در بازداشت هستند

7 مرداد 1396 ساعت 12:33


دادگاه استانبول دستور آزادی هفت تن از روزنامه نگاران و صاحبان امتیاز یکی از بزرگترین روزنامه‌های اپوزیسیون ترکیه را صادر کرد،اما به ادامه بازداشت پنج تن دیگر که متهم به حمایت از "تروریسم" هستند، رای داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه حریت، طبق این حکم "موسی کارت، بولنت اوتکو، توران گونای، اوندر چلیک، کمال گونگر، هاکان کاراسینیر و گورای اوز" آزاد شدند و "احمد شیک، قدری گورسل، مرات صابونجو، کمال آیدوغدو و آکین آتالای" در حبس ماندند.

حکم بازداشت علیه "جان دوندار" و "ایلهان تانر" نیز همچنان پابرجاست.

قرار است جلسه بعدی دادگاه در ۱۱ سپتامبر برگزار شود.

اولین دور جلسات دادگاه برای رسیدگی به اتهامات این روزنامه نگاران بازداشت شده در طول چند روز گذشته بعد از تحمل بیش از ۲۷۰ روز حبس برگزار شد.  

حمایت از خبرنگاران بازداشت شده

در حالی که روز جمعه آخرین روز دادگاه پرونده روزنامه‌نگاران روزنامه جمهوریت برگزار شد، عده‌ای از حامیان این روزنامه، مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسی با در دست گرفتن پلاکاردهایی تحت عنوان «مردم حق شنیدن حقایق را دارند»، حمایت خود را از این روزنامه‌نگاران اعلام کردند

هم چنین عده‌ای با در دست گرفتن روزنامه جمهوریت در مقابل دادگاه به نشانه اعتراض به بازداشت این روزنامه‌نگاران نشستند.

چند روز پیش کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه با اشاره به صد و نهمین سالگرد روز آزادی مطبوعات ملی گفت: این روز ملی صد و نه سال پیش نامگذاری شد؛ زیرا سانسور در مطبوعات لغو شد. این در حالی است که اکنون روزنامه‌نگاران روزنامه جمهوریت نمی‌توانند این روز را جشن بگیرند. در ترکیه هیچ گونه آزادی مطبوعات وجود ندارد.

وی ادامه داد: روزنامه‌ای که سالها خود علیه سازمان‌های تروریستی مانند فتو مبارزه کرده است، اکنون نویسندگانش به اتهام ارتباط با این سازمان در بازداشت هستند. این روند غیر منطقی است. من امیدوارم که عدالت اجرا شود و آنها آزاد شوند.

هم چنین چندی قبل اعضای مرکز «پن» آلمان حمایت خود را از روزنامه‌نگاران محبوس و زندانیان سیاسی ترکیه‌ای اعلام کرد ند ودر نامه‌ای خواستار آزادی آنها شدند.

این روزنامه‌نگاران متهم به همکاری با سازمان فتو (وابسته به فتح‌الله گولن، روحانی در تبعید مخالف دولت ترکیه) از اکتبر سال گذشته تحت وضعیت فوق‌العاده که پس از کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ اعمال شد، بازداشت شدند.

روزنامه "جمهوریت" یکی از مهمترین روزنامه‌های اپوزیسیون ترکیه است که در سال ۱۹۲۴ تاسیس شد و می‌توان آن را یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های این کشور دانست.


کد مطلب: 496539

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcds90onyt0nk6.2a2y.html?496539

الف
  http://alef.ir