داربی آسیا در سئول/ کی‌روش تیشه به ریشه کره می‌زند؟

8 شهريور 1396 ساعت 6:43


تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی پنج‌شنبه نهمین دیدار خود را از گروه A انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در ورزشگاه جام جهانی سئول برگزار می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دیدار تیم‌های ملی فوتبال یران و کره جنوبی را می‌توان به داربی آسیا تشبیه کرد؛ دو تیمی که از قدمتی طولانی در آسیا برخوردار هستند و از شکل‌گیری فوتبال در آسیا تا امروز همواره در اکثر تورنمنت‌های این قاره مدعی بوده‌اند و از خوب یا بد ماجرا به طور مرتب رقیب یکدیگر می‌شوند.

پنج‌شنبه بار دیگر دو غول سنتی فوتبال آسیا رو در روی هم قرار می‌گیرند. دو تیم در شرایطی به میدان می‌روند که بر خلاف یک دهه گذشته ایران دست بالاتر را دارد. کره بعد از هشت صعود متوالی به جام جهانی، در گام نهم، کم آورده اما هنوز می‌تواند بلیت روسیه را بگیرد.

این دیدار ساعت ۱۶:۳۰ در ورزشگاه جام جهانی سئول برگزار می‌شود و چشم بادامی‌ها برای شکست دادن ایران دست به هر کاری زده‌اند. از افزایش ظرفیت ورزشگاه تا پرداخت حقوق به کارمندانی که در ورزشگاه حضور می‌یابند و ... اقدماتی است که دولت این کشور انجام داده است. آنها ابتدا زمین نامناسبی را هم در اختیار ایران قرار داده بودند اما کی‌روش بعد از اعتراض به این موضوع بار دیگر اعلام کرد که بازیکنانش در این شرایط قوی‌تر و قدرتمندتر می‌شوند.

چهار سال قبل، ایران برای صعود به جام جهانی برزیل، نیاز به پیروزی برابر کره جنوبی داشت اما سرمربی سابق این تیم عنوان کرد که از ایران بیش از ازبکستان بدش می‌آید و با شکست ایران برای صعود به برزیل به ازبکستان کمک می‌کند. همین اظهارنظر آغازگر جنگی میان مربیان دو تیم بود و کی‌روش فردی بود که بعد از پیروزی مشتش را به سمت نیمکت این تیم نشانه گرفت. با گذشت چهار سال از آن بازی، هنوز کره‌ای‌ها آن نتیجه را فراموش نکرده‌اند و حتی پیش از بازی رفت در تهران، عکس تیمی خود را در حالی که مشت کرده بودند، منتشر کردند اما باز هم در پایان بازی این کی‌روش بود که روی دو زانو نشست و مشتش را گره کرد تا بار دیگر کره جنوبی سهمی جز شکست از بازی نداشته باشد.

 ایران
شاگردان کی‌روش بی‌دردسرترین صعود سال‌های اخیر را تجربه کردند. با شش پیروزی از هشت دیدار و دو بازی زودتر از موعد مقرر بلیت روسیه برای تیم کی‌روش رزرو شد. یکی از این پیروزی‌ها هم در هفته چهارم برابر کره جنوبی در تهران رقم خورده تا چهارمین شکست متوالی چشم بادامی‌ها ثبت شود. چهار شکست متوالی به اضافه مشتی که کی‌روش مقابل ۷۰ هزار هوادار کره‌ای به نیمکت این تیم نشان داده، آنها را تشنه‌تر از هر موقع دیگری برای پیروزی برابر ایران کرده است.

تیم کی‌روش روزهای آرامی را در مدت زمان اخیر سپری کرده و این بار همه دست به دست هم داده‌اند که این تیم بهترین نتایجش را در جام جهانی کسب کند اما برنامه‌ریزی برای جام جهانی، بازیکنان را از رکوردهایی که در اختیار دارند، غافل نمی‌کند. نخستین هدف تیم ملی در دو بازی پیش رو حفظ شکست ناپذیری و گل نخوردن در انتخابی جام جهانی است. تیم کی‌روش آخرین بار ۱۵۳۸ روز قبل مقابل یک تیم آسیایی در بازی‌های رسمی شکست خورده و همچنین از آخرین باری که دروازه ایران باز شد، ۶۵۶ روز می‌گذرد.

تیم ملی در این بازی چند بازیکن جدید را هم به همراه دارد و می‌تواند از بازیکنانی نظیر امید نورافکن، روزبه چشمی و سامان قدوس رونمایی کند.

 کره جنوبی
کسی تا به حال کره را در چنین وضیعتی مشاهده نکرده است. تیمی که از چین دو گل می‌خورد، به سوریه گل نمی‌زند و در نهایت به قطر می‌بازد. شکست به ایران توجیه پذیر است اما نتایج اخیر مسئولان فوتبال این کشور را از اولی اشتیلیکه ناامید کرد و به سراغ شین تائه یونگ رفتند. او در بازی معروف ۶ بر ۲ که به سود ایران به پایان رسید، به عنوان بازیکن حضور داشت. یونگ برای این بازی برخی از بازیکنان حاضر در دیدار قطر را دعوت نکرده و برای پیروزی برنامه ریزی کرده اما می‌داند با چه حریف خطرناکی روبه‌رو است.

در وصف وضعیت کره جنوبی کافی است نگاهی هم به وضعیت این تیم داشته باشیم؛ ۱۳ امتیاز از هشت بازی و تنها یک امتیاز اختلاف با ازبکستان، این تیم را در رده دوم جدول قرار داده است. به این‌ها، بازی با ایران و ازبکستان را هم اضافه کنید. کره جنوبی برای صعود بی چون و چرا نیاز به شش امتیاز دارد اما این شش امتیاز را باید از دهان اژدها خارج کند. علاوه بر بازی با ایران در سئول، آنها در بازی پایانی به مصاف ازبکستان می‌روند و در تاشکند باید این تیم را متوقف کنند. هر چقدر کره جنوبی از جام جهانی دور است، ازبکستان خودش را نزدیک‌تر از همیشه به این تورنمنت می‌بیند.

شمشیر کره‌ای می‌برد یا چنگال یوز در بدن جنگجو فرو می‌رود؟

در یک طرف یوز ایرانی قرار دارد و در سوی مقابل جنگجویان تائه گوک. شکست ناپذیر بودن ایران و خطرناک بودن کره‌ای‌ها در خانه، پیش بینی نتیجه بازی را سخت‌تر کرده اما موضوع مسلم این است که کره باید ببرد. برد به هر قیمتی نیاز کره جنوبی است، به شرطی که بتواند از دفاع منسجم ایران عبور کند و به توپ را به تور دروازه ایران بچسباند. در عین حال خط حمله ایران به استفاده از تک موقعیت‌ها معروف است و تا به حال اکثر بازی‌ها را با یک گل برده و شاید مهاجمان لژیونر ایران برای این بازی هم یکی از گل‌های خود را کنار گذاشته باشند.
 


کد مطلب: 506735

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcds90kkyt0z56.2a2y.html?506735

الف
  http://alef.ir