حمایت انگلیس از ماندن بشار اسد در قدرت

18 شهريور 1394 ساعت 22:15


وزیر خارجه انگلیس در اظهاراتی قابل توجه ضمن اشاره به لزوم مشارکت ایران و روسیه در حل بحران سوریه از تمایل لندن در تداوم حضور بشار اسد در عرصه سیاسی خبر داد.

«فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلستان روز چهارشنبه با تعیین‌کننده خواندن نقش ایران و روسیه برای حل بحران سوریه، گفت لندن خواستار برکناری «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در ابتدای روند انتقالی نیست.

به نوشته مهر به نقل از خبرگزاری «رویترز» هاموند که در کمیته شورای روابط خارجی مجلس انگلیس سخنرانی می‌کرد اظهار داشت، با وجود درخواست مکرر (گذشته) انگلیس برای کناره گیری «بشار اسد» رییس جمهور سوریه از قدرت، در صورتی‌که او برای حل بحران کنونی این کشور کمک کند، انگلیس می‌تواند قبول کند که اسد در روند انتقالی این کشور باقی باشد .

وزیر خارجه انگلیس در ادامه سخنان خود در کمیته شورای روابط خارجی انگلیس افزود که هر راه حلی در زمینه حل بحران سیاسی باید ترجیحا سیاسی تا نظامی باشد و البته انگلیس قادر به انجام گفت‌وگوهای معمول با بازیگران مختلف عرصه سیاسی سوریه نیست.

هاموند در این زمینه گفت: «این کار ضرورتا باید از سوی بازیگران کلیدی عرصه سوریه تصمیم‌گیری شود و به ویژه ایران و روسیه که در این راه ابتکار عمل تصمیم گیری مرتبط با حکومت بشار اسد در دست این دو کشور است که آشکارا نوع تغییرات را تعیین می‌کنند.»

رییس دستگاه سیاست خارجی انگلیس در ادامه با اشاره به نفوذ ایران و روسیه در امور سوریه گفت: «آن‌ها می‌توانند با تماس تلفنی این کار را انجام دهند. ایران و روسیه امروز می‌توانند با بحث با همدیگر روز بعد به دمشق تلفن کرده و وضعیت آینده این کشور را تغییر دهند.»

وی در باره ادامه حضور بشار اسد در قدرت افزود: «ما نمی‌گوییم که اسد و دوستانش در همان روز اول باید بروند.اگر روندی ایجاد شود که مورد موافقت ایران و روسیه قرار بگیرد و دولت انتقالی در چند ماه ایجاد شود، آنگاه می‌توانیم به طور یقین دراین‌باره به بحث بپردازیم.»


کد مطلب: 293949

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdos0xnyt0nn6.2a2y.html?293949

الف
  http://alef.ir