ترامپ: نژادپرستی رفتاری شیطانی است

24 مرداد 1396 ساعت 8:49


رئیس‌جمهور آمریکا صراحتاً گروه‌های نژادپرستی چون طرفداران برتری نژاد سفید، کوکلاکس‌کلان‌ها و نئونازی‌ها را محکوم و تأکید کرد که نفرت‌افکنی و تعصب جایی در کشورش ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد، افرادی که به نام تعصب، مرتکب خشونت می‌شوند، به بنیان آمریکا حمله کرده‌اند. خشونت‌های در جریان تجمع «سفیدپوستان ملی‌گرا» و مخالفان آن‌ها، و نیز وقایع پیرامون این رویداد، در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا، به کشته‌شدن سه نفر انجامید و ۳۵ زخمی برجای ‌گذاشت.

در این زمینه ترامپ که پیش‌تر در بیانیه‌ای خشونت‌های روز شنبه در شارلوتزویل را محکوم کرده بود، این حادثه را «حمله‌ای هولناک» و «خشونتی نژادپرستانه» توصیف کرد و گفت که همه افرادی که مرکتب چنین اعمالی شده‌اند، در قبال آن پاسخگو خواهند بود.

ترامپ که پس از دیدار با جف سشنز، دادستان کل و کریستوفر ری، رئیس جدید پلیس فدرال، سخن می‌گفت، تأکید کرد، همچنان که پیشتر هم اعلام کرده خشونت‌های ویرجینیا را قاطعانه محکوم می‌کند و گفت که این نمایش مفرط نفرت‌افکنی، تعصب و خشونت، جایی در آمریکا ندارد.

او گفت: همان‌طور که پیشتر هم بارها تأکید کرده‌ام، بدون توجه به نژاد، همه در چارچوب یک قانون زندگی می‌کنیم، همه به یک پرچم ادای احترام می‌کنیم و همه مخلوق یک خدای قادر هستیم. ما باید به یکدیگر عشق بورزیم و مهربانی کنیم و در محکوم کردن نفرت‌افکنی، تعصب و خشونت با هم متحد باشیم.

ترامپ تصریح کرد: نژادپرستی رفتاری شیطانی است و آنها که خشونت‌آفرینی کرده‌اند، تبهکاران و اوباش هستند؛ از جمله کوکلاکس‌کلان‌ها، نئونازی‌ها و طرفداران برتری نژاد سفید و دیگر گروه‌های نفرت‌افکنی که با همه آنچه ما در آمریکا گرامی می‌داریم، در تضاد هستند.

او گفت: ما ملتی هستیم که بر پایه راستی شکل گرفته‌ایم و برابر آفریده شده‌ایم. ما در نگاه خالق خود و در پیشگاه قانون و در چارچوب قانون اساسی برابر هستیم.

بیانیه پیشین ترامپ در محکومیت خشونت‌های ویرجینا، بدون نام بردن از گروه‌های نژادپرست، خشونت‌ورزی را از سوی همه طرف‌ها محکوم می‌کرد و خواستار بازگرداندن سریع نظم و قانون برای حمایت از جان افراد بی‌گناه بود.

در این زمینه گروه بزرگی از کنشگران، نمایندگان حزب دموکرات و نیز شماری از قانون‌گذاران حزب جمهوری‌خواه از رئیس‌جمهور آمریکا به خاطر عدم نام بردن از شماری از گروه‌های نژادپرست انتقاد کرده بودند.

کاخ سفید اما یکشنبه شب در بیانیه‌ای تأکید کرد که رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به حوادث ویرجینیا، همه انواع خشونت‌ها را محکوم کرده است.


کد مطلب: 501947

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdof0k5yt0zn6.2a2y.html?501947

الف
  http://alef.ir