ذوالفقاری: عامل تعرض به سفارت عربستان در خارج کشور دستگیر شد

1 بهمن 1394 ساعت 11:27


معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: عامل بیرونی تعرض به سفارت عربستان در خارج از کشور دستگیر و به داخل منتقل شده و هم‌اکنون تحت بازجویی است.

به گزارش تسنیم، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در دومین همایش سراسری استانداران و فرمانداران سراسر کشور که صبح امروز (پنجشنبه)‌ در محل وزارت کشور برگزار شد با اشاره به مسائل امنیتی داخلی کشور اظهار داشت: در ارتباط با جرائم عمومی اگر به آمار درست نگاه کنیم، اگر مشکلات امنیتی و اقتصادی در داخل کشور داشتیم بر روی روند مذاکرات هسته‌ای تاثیر می‌گذاشت و ما به هدف خود نمی‌رسیدیم که این نکته در صحبت‌های رئیس جمهوری هم بود.

وی اضافه کرد: روند جرائمی مانند سرقت را بررسی کردیم و میانگین رشد سرقت ۳۲ درصد در سال بوده که رابطه مستقیمی بین این جرم و شیب نرخ تورم وجود داشته است. اما در سال گذشته روند رشد جرائم حدود ۳ درصد بوده و امسال نیز رشد جرائم ۳.۵ درصد است.

ذوالفقاری با بیان اینکه از افتخارات دیگر ما این است که امسال حدود ۵ هزار تجمع صنفی در کشور داشته‌ایم، تصریح کرد: بجز یکی دو مورد بقیه موارد مدیریت شده است و اگر این تجمعات مدیریت نمی‌شد ظرفیت امنیتی شدن برای برخی موارد وجود داشت.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با اشاره به مسائل امنیتی پیرامون کشور تاکید کرد: برخی اتفاقات را با صراحت نمی‌شود گفت اما تصمیم جدی در آن سوی مرزها وجود داشته که اتفاقی در ایران بیفتد.

رئیس کمیته امنیتی انتخابات با بیان اینکه اشراف اطلاعاتی در دو سال گذشته بی‌نظیر بوده است، ابراز داشت: نطفه یک گروه تروریستی بسته شد، همکاران ما رصد کردند و هیچ‌کدام از برنامه‌ریزی‌ها به سرانجام نرسید. آنها فیلمبرداری و برنامه‌زیری کردند و همه کارها را انجام دادند اما موفق نشدند.

وی بر همین اساس تصریح کرد: بنا داشتند هیمنه کشور را بشکنند و یکی از کادرهای اصلی آنها می‌گفت اگر نمی‌توانید اقدامی بکنید خودم وارد بشوم. ما دستاوردهای امنیتی توام با آرامش داشته‌ایم و بحران امنیتی نداشتیم. البته در گوشه و کنار کشور حوادث جزئی وجود داشته است.

ذوالفقاری در ادامه با اشاره به حادثه تعرض به سفارت عربستان در تهران اظهار داشت: در این ارتباط رئیس جمهور مسئولیت بررسی حادثه را به وزیر کشور دادند و ما هم هیئتی تشکیل دادیم و تمام ابعاد حادثه درآمده و گزارش آماده ارسال به مقام معظم رهبری است.

وی با تاکید بر اینکه با دقت و بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای در همه ابعاد قضیه بررسی شده و همه چیز روشن است گفت: ما خیلی از فعالیت‌هایی که در پیرامونمان انجام می‌شود نمی‌دانیم مسیرش به کجا ختم می‌شود اما نوعی از فرقه‌سازی را شاهد هستیم و افرادی که این کار را کردند سازماندهی داشتند و بیش از ۱۰ سال در کرج و تهران فعالیت دارند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه این افراد با عنوان امور خیر و مذهبی فعالیت می‌کنند، گفت: حتی برخی مسئولان تحت عنوان مذهبی‌بودن آنها کمک کرده‌اند اما نهادهای سازمانی چنین کاری نکردند و پایگاه‌های بسیج نیز نبوده‌اند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه از نظر کار ستادی احتمالات لازم را درباره تعرض به سفارت عربستان داده بودیم، خاطر نشان کرد: دستگاه‌های مذکور اگر اطلاعاتی دارند باید به شورای تامین استان ارائه بدهند تا کارهای لازم را انجام بدهند ما نیز این کار را انجام دادیم که همین باعث شد مسئولیت بررسی حادثه سفارت به وزیر کشور محول می‌شود.

وی با اعلام اینکه از برخی اطلاعات و برنامه‌ریزی‌ها رودست خوردیم، خاطر نشان کرد: ما حتی گفتیم تجمع جلوی سفارت را ممنوع کنید اما گفتند خیالتان راحت باشد اما ما گفتیم خیال ما راحت نیست.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه عده‌ای نماز خودشان را خواندند و کوکتل مولوتف‌ها را آماده کردند گفت: کسی آن سوی مرزها لیدر این افراد بوده و از طریق تلگرام ظهر آن روز دستوراتی را می‌دهد.

ذوالفقاری با طرح این موضوع که یک بخش از مشکلات ضعف اطلاعاتی است تصریح کرد: عده‌ای گفتند در جریان جده اقدام خاصی صورت نگرفته و جریان کشتار منا را بیان کردند که نتیجه آن سخنان همین می‌شود.

وی اضافه کرد: ما بعضی وقت‌ها مطالبه‌گریم و به علت احساساتی حرف زدن کارهایی انجام می‌دهیم که طلبکاری‌مان تبدیل به بدهکاری می‌شود.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه بعضی‌ها گفتند جریان حادثه منا عمدی بوده است، یادآور شد: به جای اینکه ما دیگران را مغلوب اخلاق کنیم بعضی‌ها لیست درست می‌کنند که ما در جریان جده واکنش نشان نداده‌ایم اما پیشنهاد لغو عمره از سوی خود ما بوده است، گفتند در حادثه کشتار منا کسی توجه نکرد اما باید گفت شما باید صحبت‌های مقام معظم رهبری در نوشهر را گوش کنید که در سطح عالی نظام واکنش نشان دادند ولی عده‌ای برای جوانان که احساسات پاکی دارند تبلیغات می‌کنند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه قضیه شهادت شیخ النمر را نیز مطرح کردند، گفت: برادر شیخ النمر گفت حمله به سفارت محکوم است، این آموزه‌ای است که برای کشورمان چگونه برنامه‌ریزی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه اهتمام جدی برای برخورد وجود دارد و شخص بیرونی حادثه سفارت عربستان به داخل کشور آورده شده است، تصریح کرد: آنها چنین چیزی را باور نمی‌کردند و هم‌اکنون این فرد تحت بازجویی است.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با اشاره به فضای رسانه‌های خارجی در ایام انتخابات ادامه داد: باید وضعیت جهت‌گیری کلیدواژه‌ها را جمع‌آوری کرد که چنین مسئله‌ای به مدیر امنیتی کمک خواهد کرد مسائل را مدیریت کند.

ذوالفقاری خطاب به استانداران و فرمانداران حاضر در این اجلاس گفت: دوستان باید مسئله فضای مجازی و فراخوان‌ها را جدی بگیرند که این ابزار در شورای تامین استان است ما تجمع‌های زیادی داشتیم ولی منجر به حادثه نشده به خاطر اینکه همه آنها را عادی تلقی می‌کردیم در حالیکه باید تمام جوانب در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه برخی جرایم را باید تحلیل روند کنیم، خاطر نشان کرد: بیش از یک سوم سرقت‌های مسلحانه در یک استان کشور است و بیش از یک سوم سرقت‌های مسلحانه یک استان در یک شهرستان است و دستگاه‌های مسئول باید بر روی این مسئله تمرکز کنند. ما باید روند جرائم را در طول چند سال بررسی کنیم که چه تغییری داشته و نباید به صورت هفتگی بررسی داشته باشیم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با ذکر این نکته که شرط اول جلوگیری از غافلگیری اشراف اطلاعاتی است، بیان داشت: اشراف اطلاعاتی این است که قبل از آنکه کسی اقدام کند و سازماندهی و برنامه‌ریزی داشته باشد باید از آن جلوگیری کرد.

مدیر امنیتی انتخابات با اشاره به اهمیت تصمیم‌گیری به موقع، در قضیه حادثه سفارت عربستان یکی از برادران گفت من جمله‌ای را گفته‌ام اما وقتی خود من بررسی کردم دیدم که موضوع به گونه‌ای دیگر بوده، ما حتی متن مکالمات را درآوردیم چرا که وقتی مشکل بوجود بیاید سند و مدرک اهمیت دارد. به همین دلیل تصمیمات شفاف لازم است و همه تصمیم‌گیری‌ها باید قاطعع و قابل اجرا باشد.

وی افزود: در بعضی جاها به این دلیل به مشکل خوردیم که گاهی رئیس شورای تامین استان تحت تاثیر قرار گرفته و تصمیمش قاطع و تعیین کننده نبوده است.

ذوالفقاری با اشاره به اهمیت پیگیری و اجرای تصمیمات تاکید کرد: در قضیه برنامه فیتیله ما صبح اقدام به موقع را انجام دادیم و نگذاشتیم کار به عصر آن روز بکشد که معلوم نیست چه اتفاقاتی می‌افتد.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه شورای تامین نباید تبدیل به شورای اداری شود، تصریح کرد: در شورای تامین باید سطح و طبقه‌بندی را رعایت کنیم، بعضی‌ها می‌گویند در جلسات شورای تامین آنقدر جمعیت زیاد است که ما نمی‌توانیم حرف‌هایی را که باید بزنیم مطرح کنیم.

وی با بیان اینکه از این لحظه به بعد ۴ مرحله امنیتی داریم، خاطر نشان کرد: در مورد بررسی صلاحیت‌ها آنچه در نگاه همه مسئولان مشترک است این است که آرامش و امنیت را باید به همه چیز ترجیح بدهیم و در این مرحله باید تعامل داشته باشیم.

ذوالفقاری تصریح کرد: در ایام تبلیغات دوستان باید کار را محکم بگیرند، تاریخ همواره در مورد آدم‌های راسخ به نیکی یاد کرده و اگر کسی در کارش دقت کرده باشد کار او ماندگار است و در زمان تبلیغات باید با جرائم با قاطعیت برخورد شود.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در ادامه در مورد شرایط روز برگزاری انتخابات خاطر نشان کرد: نظر این است که ۳ نفر محافظ در هر شعبه رای وجود داشته باشد و ممکن است در بعضی نقاط ۵ تا ۶ نفر لازم باشد. در مورد اعلام نتایج نیز هیچ‌کس حق ندارد جلوتر از اینکه نتایج به صورت رسمی اعلام بشود چیزی را اعلام کند.

وی یادآور شد: ستادهای امنیتی را باید جدی‌تر و دقیق‌تر تشکیل بدهید تا انتخابات امنی داشته باشیم.

ذوالفقاری در پایان تاکید کرد: هر کدام از حوزه‌های انتخابیه باید سناریوهای محتمل را از دستگاه‌ها بخواهند و بر اساس سناریوها طراحی کنند که اگر این کار را نکنیم مشکل ایجاد خواهد شد، وقتی در شهرستانی می‌دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد باید برای آن طراحی لازم را داشته باشیم.


کد مطلب: 326249

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdo90snyt0xx6.2a2y.html?326249

الف
  http://alef.ir