روحانی: از رقبا و مخالفانم درخواست کمک دارم/ ادامه حمایت دیپلماتیک و مستشاری ایران از حزب‎الله

1 خرداد 1396 ساعت 17:50


رئیس جمهور در واکنش به نشست اعراب برای حل تروریسم در منطقه یادآور شد که این معضل با جلسه حل نمی‎شود و حامیان تروریسم هم نمی‎توانند به مبارزه با آن بپردازند. به گفته وی، هیچ کس نمی‌تواند بگوید که بدون ایران می‎توان در منطقه ثبات ایجاد کرد.

به گزارش خبرآنلاين، حجت الاسلام حسن روحاني در ادامه نشست خبري خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. سوالاتي که بسته به گرايش رسانه‎ها متفاوت بود. مثلا المنار از نشست اعراب با ترامپ پرسيد و خبرگزاري تسنيم که از منتقدان دولت روحاني است، ليست بلندي از وعده‎هاي انتخاباتي روحاني را قرائت کرد. سوالي که شوخي رئيس جمهور را به همراه داشت که گفت " خب وعده هاي من را گفتي که چي بپرسي؟" او حتي سوال خبرنگار اين رسانه را هم متناسب با شعارهايش اصلاح کرد و گفت: من از ايجاد 950 هزار شغل در سال سخن گفته بودم نه 95 هزارتا!

در ادامه پرسش و پاسخ هاي اين نشست مطبوعاتي را بخوانيد:

ايسنا: شما چهارسال قبل خود را حقوقدان معرفي کرديد. امسال هم خودتان را وکيل مردم معرفي کرديد. منظورتان چه بود؟ آيا به منزله احقاق حقوق ملت بود؟

روحاني: يکي از اهداف ما در گذشته و امروز احقاق حقوق مردم در همه زمينه ها بوده است که بايد در سايه اجماع و انسجام ملي حاصل شود. اينکه در بحث هسته اي موفق شديم به دليل آن بود که همه مردم پشت سر رهبري جمع شدند و يک اجماع ملي ايجاد شد. ما هم توانستيم از تحريم هسته اي بگذريم. براي احقاق حقوق مردم در ديگر زمينه ها هم راهش اجماع همه قوا پشت سر رهبري است.

المنار: در ديدار سران عرب با ترامپ بار ديگر ايران تروريست خوانده شد و شرط پذيرش ايران در جامعه جهاني را منع حمايت از حزب الله دانستند. آيا اين زمينه ساز بحران ديگري در منطقه نيست؟

اجتماع در عربستان يک اجتماع نمايشي بود و هيچ ارزش سياسي و عملي نداشت و تاثيري نخواهد داشت. مبارزه با تروريسم با جلسه و اعطاي پول به يک ابرقدرت، پيش نمي رود و اين مساله اينگونه حل نمي شود. ملت عراق و سوريه و لبنان هستند که در مقابل تروريسم ايستاده اند. ملت ايران از طريق ديپلمات هاو مستشارانش به اين ملل کمک کرده و مي کند.

چه کسي باعث شده که امروز داعش در شهرهاي بزرگ و دمشق نباشد؟ جز ملت عراق و سوريه؟ ايران هم در کنار آنها بوده و خواهد بود. چه کسي مي تواند ادعا کند که بدون ايران، ثبات و امنيت کامل در منطقه حاکم خواهد شد؟ چه کساني با تروريسم جنگيدند؟ چه کساني به تروريست ها پول دادند و از آن حمايت کردند؟ حاميان تروريسم نمي توانند مدعي مبارزه با تروريسم باشند.

دولت آمريکا هرگز با تروريسم مبارزه نکرده اما مردم آمريکا با تروريسم مخالفند. حزب الله يک گروه قابل قبول مردم در لبنان است و با راي مردم در مجلس اين کشور حضور دارد. با اتهام زدن کاري حل نمي شود و بايد صادقانه با تروريسم مبارزه کرد.

تسنيم: در ايام انتخابات وعده هاي انتخاباتي متعددي همچون افزايش وام مسکن زوجين، يک سوم حقوق کارورزي، رفع فقر مطلق تا پايان دولت، ساخت مسکن اجتماعي براي محرومان، 8 تا ميليون سبد غذايي در ماه و... را داديد. چقدر در اين وعده ها جدي هستيد و چه موقع به مردم گزارش عملکرد مي دهيد؟

متشکرم که برخي نکات مرا تکرار کرديد. البته برخي از حرف هايتان دقيق نبود. همه تلاشم اين است که به وعده هايم عمل کنم. به حمدالله تا حد زيادي هم موفق بودم در دولت گذشته. البته با کاهش نرخ نفت و درآمد کشور روبرو بوديم اما مردم کمک کردند. اما در صادرات غير نفتي حتما برنامه ريزي و تلاش مي کنيم. سالانه 25 درصد بايد به سقف صادرات غير نفتي بيافزاييم. اين کار با شرايطي امکان پذير است.

بر اساس قانون برنامه بايد 950 هزار شغل ايجاد کنيم البته شرط و شروطش هم آمده که چه مقدار بايد سرمايه گذاري کنيم که شغل پايدار ايجاد شود. 770 ميليارد تومان سرمايه گذاري سالانه براي اين امر لازم است. بايد شرايط را به گونه اي نگه داريم که بتوانيم سرمايه خارجي را جذب کنيم. همه اينها با حضور و حمايت مردم امکان پذير است.

تلاشمان اين است که مستمري افراد نيازمند سه برابر شود و فقر مطلق را تا چهارسال آينده ريشه کن کنيم. هرچه گفتيم بر اساس کار کارشناسي و کتاب منتشر شده براي دولت دوازده است که مبناي قانوني آن هم آمده است. از همه مردم و رقبايم و احزاب و جناح ها هم کمک مي خواهم. من از مخالفانم هم کمک مي خواهم تا براي مردممان کار و کمک کنيم.

براي همه آنچه وعده داده ام تلاش مي کنم تا محققش کنم.


کد مطلب: 474687

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdjo0o5yt0596.2a2y.html?474687

الف
  http://alef.ir